Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
çağla
  • isim, bitki bilimi Badem, kayısı, erik vb. tek çekirdekli yemişlerin körpeyken yenilebilen ham şekli
Biyoloji Terimleri Sözlüğü
çağla

bk. badem

Kişi Adları Sözlüğü
Çağla

Cinsiyet: Kız “

  1. Badem, kayısı, erik gibi çekirdekli yemişlerin ham durumu.

  2. “Coşkulu ol” anlamında kullanılan bir ad.”Cinsiyet: Erkek “

    1. Badem, kayısı, erik gibi çekirdekli yemişlerin ham durumu.

    2. “Coşkulu ol” anlamında kullanılan bir ad.”

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
çağla

< çağala: Olmamış meyve, ham meyve

Vikipedi
Çağla

Çağla, olmamış badem,olmamış bitki, sert çekirdekli , kayısı ve badem gibi meyvelerin yeşil ve körpe haline verilen ad. Daha çok badem için kullanılır. En erken yenebilen meyvelerdendir. Büyük şehirlerde piyasaya sunulur. Yılda sadece 15-20 günlük bir süre için tüketilebilir. Ağaçları pembe beyaz çiçekler açar. Meyvesi yaz boyunca giderek büyür ve olgunlaşır, sertleşir. Çekirdeğinin içi besin değeri yüksek bir kuruyemiş olarak da tüketilir (Örnek: Badem).Bazı insanlar çağlayı tuz ile tüketir, ekşi bir meyvedir.

"çağla" kelimesinin kullanım örnekleri.

Şişli Belediyesi’nde birbirleriyle gayri ahlakilik konusunda yarışanların bizim çağla yarışmamızı anlamaları mümkün değil ki.

Güvenlikçi Savaş İlter'in "Böyle giyiniyorsunuz, sonra tecavüze uğrayınca 'Güvenlik bizi koruyamadı' diyorsunuz" demekle Çağla Köse'ye "alenen hakaret" ettiğini, Köse'nin de aleni tahrik altında güvenlik görevlisine "Manyağa bak ya, polis getirmiş, hangi akla hizmet polis getirmiş?

Avrupa şampiyonu Çağla Aluç ise bu sene gençlerde son senesi olduğunu belirterek, “Daha önce Avrupa Şampiyonası’nda elde ettiğim başarılarının aynısını Dünya Şampiyonası’nda da göstermek istiyorum.

Ayşegül Çoruhlu, Murat Bür, Aret Vartanyan, Metin Hara, Şef Hazer Amani, Alp Kavasoğlu, Hande Kazanova, Müge Boz ve Çağla Şıkel festivalde olacak.

Büyük bir başarıya imza attılar 7575 numaralı “Stark Robotics” takımı adıyla yarışmaya katılan Zeynep Hanım Sancak, Ceren Kılıç, Eylül Bakkal, Derin Özçomak, Yasin Aydıner, Emir Küçükasman, Eren İnce, Kaan Şenel, Çağla Peker, Kerem Erduran, İpek Erduran, İsmail Arda Rodop, Zekeriya Kendirli, Yaşar Atanur Aksoy, Çağan Köse, Yağız Durak, Ahmet Yıldız, Rüzgar Yıldırım ve İbrahim Berkay Soydeğer büyük bir başarı elde ederek Türkiye’nin gururu oldu.

Abdul Cihad Sünbül, Atlan Toygar Rona, Çağla Demirkıran, Dilara Karaca, Elif Doğu, Ezgi Vural, Fadime Yıldırım, Fatma Süleymanoğlu, Gözde Ekizceli ve Yağmur Aysan, 6 Nisan Cuma günü jüri karşısında ter dökecek.

Milli atıcı Çağla Atakal, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, şampiyonayı dereceyle tamamladığı için mutlu olduğunu söyledi.

Midibüsteki Mehmet Fatih, Erol Altay, Neşe Sadıç, Taner Aldaş, Ayşe Nur Yıldız, Osman Özen, Emine Ebru Satır, Esra Aktürk, Serap Bozdağı, Kenan Unutmaz, Feyzullah Gürel, Zehra Betül Demir, Barış Uslu, Özlem Özen, Taner Bozdağ, Ali Uzun, Neslihan Sonem, Sedanur Yadigaroğlu, Çağla Öneç, İlknur Selin Türk, Cüneyt Boyat ve Nazıl Ağan yaralandı.

Kazada, sürücü ile Barış Özüm, Nilgün ve Hatice Kıraç olay yerinde yaşamını yitirmiş, Mehmet Fatih, Erol Altay, Neşe Sadıç, Taner Aldaş, Ayşe Nur Yıldız, Osman Özen, Emine Ebru Satır, Esra Aktürk, Serap Bozdağı, Kenan Unutmaz, Feyzullah Gürel, Zehra Betül Demir, Barış Uslu, Özlem Özen, Taner Bozdağ, Ali Uzun, Neslihan Sonem, Sedanur Yadigaroğlu, Çağla Öneç, İlknur Selin Türk, Cüneyt Boyat ve Nazıl Ağan yaralanmıştı.

İkisinin samimi davranışlarda bulunma anını çekmek üzere cep telefonumu elime alarak odaya doğru gittiğimde Mustafa Hoca durumu fark edip, Çağla'nın yanından uzaklaştı.

Kadınlar kategorisinde ise, 60 kiloda Çağla Aluç ve 64 kiloda Canser Oltu altın madalyayı kazan Türk boksörler oldu.

Yeni yıl için hazırlanan birbirinden özel modelleri Rönesans Ajans mankenleri Gülşin Diker, Damla Şimşek ve Çağla Doğanbaş tanıttı.

Gönüllülük ve sosyal dayanışma sistemi Senem Çağla Deniz, Murat Güner ve İbrahim Ertok tarafından geliştirilen internet sitesi ve mobil uygulama ile sosyal dayanışma için ihtiyaç sahipleri ile gönüllüleri buluşturan bir sistem tasarlandı.

Senem Çağla Deniz, Murat Güner ve İbrahim Ertok tarafından geliştirilen internet sitesi ve mobil uygulama ile sosyal dayanışma için ihtiyaç sahipleri ile gönüllüleri buluşturan bir sistem tasarlandı.

GEZETE İLANIYLA DOĞUM GÜNÜ KUTLANDI Çağla Arin'in korkunç cinayete kurban gitmesinin üzerinden yaklaşık 1.