Kelime tanımını bul

Vikipedi
Çabahar

Çabahar ( Farsça: چابهار), İran'ın Sistan ve Belucistan Eyaleti'nde şehir.

Eyaletin Çabahar şehristanı'nın yönetim merkezi olan şehrin 2006 yılı resmi nüfusu 71.070 kişiWorld Gazetteer'de “Chāh Bahār” ve 13.837 hanedir.

Eski adı 'Bender Beheşti' olan kent, İran'ın Umman Körfezi ve Mekran kıyısı üzerindeki en önemli limanıdır. Kentin limanı İran hükümetince Serbest Bölge ilan edilmiştir ki bu kentin ve limanının uluslararası önemini daha da arttırmıştır.

Nüfusun çoğunluğunu Beluciler oluşturur.

2010 Cundullah saldırısı[ değiştir]

Kentte 15 Aralık 2010 tarihinde, İmam Hüseyin Camisi yakınlarında Kerbela şehitleri'nin yas törenlerine katılan halka karşı, -İran hükümetinin açıklamasına göre- Cundullah örgütü mensubu iki intihar eylemcisi tarafından bombalı saldırı düzenlenmiştir.

İki eylemciden sadece biri taşıdığı bombayı patlatabilmiş, diğeri kent polisi tarafından vurularak öldürülmüştür. Terör saldırısında 38 kişi ölmüş, 50'den fazla kişi de yaralanmıştır.

Cundullah örgütü, İran hükümetince terörist bir örgüt olarak ilan edilmiş ve şiiliği resmi din kabul eden İran'da sünnilerin yoğun olarak yaşadığı Sistan ve Belucistan Eyaleti'nde etkin olan bir örgüttür. Haziran 2010'da örgüt lideri Abdulmalik Rigi yakalanarak idam edilmiş, örgüt bu idamın intikamını alacağını İran medyasına açıklamıştır.www.dha.com.trwww.cnnturk.com