Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
çakıcı
  • isim Bıçakçı
    "Çocukların velileri arasında birçokları iplikçi, boyacı, ipekçi, dokumacı, havlucu, çakıcı gibi muhtelif sanatları gösteriyordu." - H. S. Tanrıöver
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
çakıcı

Koyu esmer.

"çakıcı" kelimesinin kullanım örnekleri.

başkan, Ali Akkanat Başkan vekili, Celalettin Çakıcı Başkan yardımcısı, Ali Kaya Başkan yardımcısı, Ahmet Baydar Başkan yardımcısı ve Basın sözcüsü, Ali Karaçayır, Mehmet Günbaş, Mehmet Tosunoğlu As başkan, Sefa Coşkun, Mustafa Güncü, Mustafa Gökhan Erkan, Mustafa Okcu, Fatih Tınmaz, Ömer Zeren, Zekeriya Mızırak, Hakan Salim Çağlayan, Ercan Yılmaz, Mehmet Ali Gökhan, Zekerye Çoşar, Memduh Abaz Yönetim Kurulu Üyesi.

Osmaneli hükümet Konağı bahçesinde gerçekleştirilen kutlamalara, Osmaneli Kaymakamı Edip Çakıcı, Belediye Başkanı Münür Şahin Garnizon Komutan Vekili Kıdemli Başçavuş Rıza Gazel, Emniyet Müdürü Mustafa Tezcan Alaç , gaziler, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve askerler katıldı.

Vali Elban ve beraberindeki heyeti, Kaymakam Edip Çakıcı, İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Başçavuş Murat Göksu, Belediye Başkanı Münür Şahin ve İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Tezcan Alaç ile daire müdürleri karşıladı.

Tutuksuz sanıklardan Emine Şimşek 8 yıl 1 ay, Buket Yalçın, Çiğdem Çelik, Dilek Can, Kader Akyol, Kafiye Polat, Merve Elibol, Nesrin Karaca, Peruze Tatlılıoğlu, Sadiye Öğe ve Yasemin Baltacı 7 yıl 11'er ay, Hüsne Ardıç ve Melike İnal 7 yıl 8'er ay, Bilal Beyaz 7,5 yıl, Eser Kılıç, Hanife Erarslan Söğüt, Nuray Sucu ve Sümeyra Çavdar 6 yıl 10'ar ay, Fatma Büşra Semerci, Hatice Kübra Çakıcı ve Nazlıhan Nazife Dursun 6 yıl 8'er ay, Zerrin Çelik 6 yıl 3 ay, Sevgi Ök 3 yıl 2 ay, Ayşe Şenel ve Gülhan Çetin 3 yıl 1 ay, Asiye Özdemir, Betül Kandemir, Hilal Şeker, Öznur Erdoğan, Serap Işık, Serap Kozan, Sümeyye Koçak, Şeyma Denizhan, Telli Bahar Demir ve Tuba Ercan 1 yıl 11'er ay, Ayşe Saydam ve Gülay Yerlikaya 1 yıl 10'ar ay, Hatice Başdoğan ve Hilal Altınsoy 1 yıl 9'ar ay, Fatma Yıldız ve Nuriye Altuntaş 1 yıl 8'er ay hapis cezasına çarptırıldı.

Kışlada gördüğü askerlerin AMM bölgesine toplanması yönünde emir verdiğini, bunun nedeninin de orasının en güvenli bölge olması olduğunu ifade eden Çakıcı, sonrasında ise birçok askeri nizamiye bölgesinden güvenli bir şekilde polise teslim ettiğini savundu.

Yılmaz Çakıcı da Batı Trakya'daki fen bilgisi, fizik, kimya ve biyoloji öğretmenlerine sorgulayıcı ve araştırıcı bir eğitim hazırladıklarını ifade etti.

Hem Psiko-Aktif Madde hem de yasa dışı madde kullanımı 2003’den itibaren artış gösteriyor Yapılan çalışma sonucuna göre, KKTC genelinde hem psiko-aktif madde hem de yasa dışı madde kullanımının 2003’den itibaren belirgin bir şekilde artma eğilimi olduğu tespit edildiğine dikkat çeken Çakıcı, “Çalışmamızda sigara ve alkol kullanımının dünya ortalamasından da yüksek olduğu gözlemlenmiştir.

Belediye Başkanı Şefik Çakıcı, temel atma programında yaptığı konuşmada, Türk Kızılay'ına eğitime verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

Üretimde kardeşine yardım eden Gazi Çakıcı'nın ablası Sultan Çakıcı da kardeşinin bedensel engelli olmasına rağmen işi kısa sürede öğrendiğini ve başarılı olduğunu söyledi.

Eşi Zahide Çakıcı ile birlikte idaresindeki 16 CUG 15 plakalı otomobille şehir merkezine doğru seyreden 60 yaşındaki Tahsin Çakıcı, direksiyon başında fenalaştı.

Duruşma savcısı, tutuklu sanıklar Mehmet Emin Çakıcı ile Gökay Ersel Gülek'in tanık dinletme taleplerinin reddine karar verilmesi yönünde görüş belirtti.

Alaattin Çakıcı'nın karın bölgesinde ağrısı olması nedeniyle yapılan muayene sonucunda bağırsaklarında düğümlenme ve yırtık olduğu tespit edildi.

Dekor tasarımını Kerem Çetinel, kostüm tasarımını Funda Karasaç, ışık tasarımını Zeynel Işık, müziklerini Gürkan Çakıcı, hareket düzenini Sibel Erdenk, dramaturgluğunu Orhan Karataş ve yönetmen yardımcılığını Süheyla Elbaş Zeybek'in yaptığı oyunda, Taner Turan, Diyar Gönülalçak, Erdem Erdoğan, Nejat Orbay Sehlikoğlu, Salih Cem Şener, Acan Ağır Aksoy, Cansu Yılmaz, Ayşe Dinç ile Nergiz Acar rol alıyor.

İlçeye bağlı Bekereci köyünde yaşayan Gazi Çakıcı, sağ el ve ayağındaki engel nedeniyle iş bulamadı ve geçinmek için uzun yıllar köyünde çobanlık yaptı.

Başkan Çakıcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilgili oda kararıyla 1 liradan satılan 250 gram ekmeğin gramajının 200 grama düşürüldüğünü, 400 gramajlı ekmeğin ise 2 liradan satılmaya başlandığını anımsattı.