Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
çakmak
 • isim Taşa vurulup kıvılcım çıkarılan çelik parçası
  "Nasıl oldu bilmem, eğilip yakarken çakaralmaz çakmak kıvılcım çıkardı." - B. Felek
 • Çelik, taş, cam, plastik vb. maddeden yapılmış gaz veya benzinle dolu tutuşturma aleti
 • Tabanca veya tüfeklerde bulunan tetik düzeni
Kişi Adları Sözlüğü
Çakmak

Cinsiyet: Erkek

 1. Taşa vurulup kıvılcım çıkaran çelik parçası.

 2. Tutuşturma aygıtı.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
çakmak

Şimşek.

Otomobilcilik ve Motor Bilgisi Terimleri
çakmak

Çevrime sokulduğunda kızarak bir direnç oluşturan, sigara yakıcı.

Vikipedi
Çakmak

Çakmak kibrit bulunmadan önce ateş çıkaran çelik alet. Eski çakmaklı tüfeklerde taşa çarpıp kıvılcım çıkarmak suretiyle barutlu ateşlemede kullanılan alete de bu ad verilirdi. Çakmağın çakıldığında kıvılcımların tutuşması için ağaçların gövdelerinden alınıp kurutulan, kolayca tutuşabilen, kav denilen maddeler kullanılırdı. Kav taşın üstüne konulur, sol elin baş ve işaret parmakları arasında sıkıştırılırdı. Sağ elde tutulan çakmak ise taşa vurmak suretiyle çıkan kıvılcımla yanma sağlanırdı. Daha sonraları kav yerine pamuk ipliğinden fitiller kullanılmıştı. Çakmak, taş, kav veya fitil deriden yapılmış ağzı büzmeli bir kesede muhafaza edilirdi.

Günümüzde çakmak daha çok sigara yakımında kullanılmaktadır. Ayrıca bütangaz tipi ocakları tutuşturmak için kullanılan aletlere de çakmak denmektedir. Önceleri benzinli sonraları gazlı olan çakmaklar yerine manyetolu çakmakların kullanılması yaygınlaşmıştır. Kibrit kutusundan çok küçük ve zarifleri yapılan çakmaklar çok kullanışlı olmaktadır. Ayrıca çakmaklar, erkek aksesuarı olarak da kullanılmaktadır.

İlk çakmaklar 16. yüzyılda icat edildi ve barutu tutuşturmak için ateşli silahlarda kullanıldı. İlk çakmaklardan biri, Alman kimyacı Johann Wolfgang Döbereiner tarafından 1823 yılında icat edildi ve Döbereiner'ın lambası olarak bilindi.

Çakmak (anlam ayrımı)

Çakmak, ateş çıkaran alet.

Şu anlamlara da gelebilir:

 • Çakmak, Gazipaşa, Antalya ilinin Gazipaşa ilçesine bağlı bir mahalle
 • Çakmak, Ayvalık, Balıkesir ilinin Ayvalık ilçesine bağlı bir mahalle
 • Çakmak, İvrindi, Balıkesir ilinin İvrindi ilçesine bağlı bir mahalle
 • Çakmak, Harmancık, Bursa ilinin Harmancık ilçesine bağlı bir mahalle
 • Çakmak, Hınıs, Erzurum ilinin Hınıs ilçesine bağlı bir mahalle
 • Çakmak, Günyüzü, Eskişehir ilinin Günyüzü ilçesine bağlı bir mahalle
 • Çakmak, Çerkeş, Çankırı ilinin Çerkeş ilçesine bağlı köy.
 • Çakmak, Ümraniye, İstanbul ilinin Ümraniye ilçesine bağlı bir mahalle.
 • Çakmak, Muğla, Muğla ilinin merkez ilçesine bağlı bir mahalle
 • Çakmak, Ünye, Ordu ilinin Ünye ilçesine bağlı bir mahalle
 • Çakmak, Hafik, Sivas ilinin Hafik ilçesine bağlı bir köy.
 • Çakmak, Reşadiye, Tokat ilinin Reşadiye ilçesine bağlı bir köy.
 • Çakmak, Muradiye, Van ilinin Muradiye ilçesine bağlı bir mahalle

"çakmak" kelimesinin kullanım örnekleri.

Edinilen bilgilere göre sabah saatlerinde D 655 karayolu Çiçekpınar mevkii üzerinde Akçakoca yönünde ilerlemekte olan, Fevzi Çakmak idaresindeki motorlu çapa makinesi, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları çalışanı olduğu öğrenilen Halil Ağaç idaresindeki 67 AAL 956 plakalı otomobil ile Çiçekpınar köyü kavşağı mevkisinde çarpıştı.

Sokaklara 08:30-12:00 saatleri arasında, Karayılan, Azganlık ve Sarıseki Mahallelerine 08:30-16:30 saatleri arasında bakım çalışması nedeniyle, Kırıkhan İlçesi Cumhuriyet Mahallesi’ne 12:00-16:00 saatleri arasında, Güzelce, Karamankaşı ve Çamsarı Mahallelerine 08:00-16:00 saatleri arasında bakım çalışması nedeniyle, Hassa İlçesi Gülkent Mahallesi’ne 09:00-13:00 saatleri arasında bakım çalışması nedeniyle, Antakya İlçesi Ürgen Paşa Mahallesi’ne 10:00-12:00 saatleri arasında, General Şükrü Kanatlı Mahallesi’ne 08:30-09:30 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle, Kuyulu, Fevzi Çakmak, Güllü Bahçe, Zenginler, Koca Abdi, Şehitler ve Habibi Neccar Mahallelerine 01:00-05:00 saatleri arasında bakım çalışması nedeniyle, Odabaşı Mahallesi’ne 13:00-16:30 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle, Altınözü İlçesi Fatikli, Yenişehir, Yunushan, Çetenli, Akdarı, Akamber ve Yenihisar Mahallelerine 07:00-15:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Fevzi Çakmak Mahallesi’ndeki şantiye binasındaki kahvaltıda Tütüncü, “Park ve Bahçeler, belediyemizin yüz akı müdürlüklerinden bir tanesidir.

Fevzi Çakmak Mahallesi’ndeki şantiye binasındaki kahvaltıda Tütüncü, “Park ve Bahçeler, belediyemizin yüz akı müdürlüklerinden bir tanesidir.

Ziyarette Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri Mahmut Demirkan, Hüseyin Çakmak, Bülent Kanlılar, Denetim Kurulu Başkanı Hüseyin Guşa ve Denetim Kurulu Üyesi İbrahim Aldanmaz da bulundu.

Düzce Fotoğraf Gönüllüleri Derneği (DFG) ilk kez yeni mekanında Türkiye’nin en prestijli fotoğraf ödülü olan Sami Güner kupasını kazanan İpek Çakmak Yılmaz ve Sibel Algaç Çetinkaya’yı Düzceli fotoğraf severler ile buluşturdu.

Ardından İpek Çakmak Yılmaz ve Sibel Algaç Çetinkaya’nın Sami Güner kupasında yarışan "Işığa Doğru", "Farzet ki" ve "Eşik" adlı sunumları, sonrasında da "Karanlık" ve "Kadınca" isimli bireysel sunumları izlendi.

Gelen katılımcıların büyük beğeni ile izlediği sunumların ardından Dernek Başkanı Hakan Zengin tarafından pek Çakmak Yılmaz ve Sibel Algaç Çetinkaya’ya plaket takdim edildi.

Alınan karara göre Torbalı merkezde bulunan 3002, 3035, 3548, 4517, 4528, 4530, 4550, 4579, 5042, 5088, 5155, 5157, Abdülhamit Caddesi, Ağalar Caddesi, Apti Erel Caddesi, Atilla Sunar Caddesi, Bahçelievler Caddesi, Barış Manço Sokak, Bekir Sakarya Caddesi, Cemali Tuncer Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Doğan Bursalıoğlu Caddesi, Dokuz Eylül Caddesi, Erdinç Tekirli Caddesi, Fevzi Çakmak Caddesi, Gümüşpala Caddesi, Haluk Alpsü Bulvarı, Hürriyet Caddesi, Hüseyin Kurtuldu Sokak, İbrahim Kesici Caddesi, İlker Doğan Caddesi, İsmet Paşa Caddesi, İzmir-Aydın Asfaltı, Kazım Dirik Caddesi, Metropolis Caddesi, Mithatpaşa Caddesi, Mustafa Korkmaz Caddesi, Necdet Orhunöz Caddesi, Sadık İleri Bulvarı, Torbalı Caddesi, Uğur Mumcu Caddesi, Serdar Genç Caddesi, Hükümet Caddesi ticari alan olarak belirlendi.

Abdülhamit Bulvarı, Haluk Alpsü bulvarını, Yazıbaşı bulvarını, Ayrancılar Ege Kent Mahallesi 134 sokaktaki bulvarları ,Ayrancılar Fevzi Çakmak, Tepeköy yürüyüş ve sevgi yolunu bitirdik” dedi.

Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre Kasım ayı itibariyle, Hasan Uğurlu Barajı yüzde 61,78, Suat Uğurlu Barajı yüzde 92,84, Çakmak Barajı yüzde 47,87, Ladik Gölü yüzde 13,71, Altınkaya Barajı yüzde 69,48, Derbent Barajı yüzde 93,29, Vezirköprü Barajı ise yüzde 65,84 oranında doluluk oranına sahip.

Fen İşleri ekipleri bu süreç içerisinde; Alparslan Mahallesi’nde 20, Altınkaya Mahallesi’nde 2, Emirfendi Mahallesi’nde 4, Fevzi Çakmak Mahallesi’nde 2, Gazi Osman Paşa Mahallesi’nde 4, Gazi Paşa Mahallesi’nde 1, İshaklı Mahallesi’nde 1, İsmetpaşa Mahallesi’nde 2, Tabakhane Mahallesi’nde 2, Bahçeler Mahallesi’nde 22, Kemalpaşa Mahallesi’nde 4, Kızılırmak Mahallesi’nde 4 sokak olmak üzere toplam 68 sokakta 31 bin ton asfalt yapıldı.

Kocasinan Toplum Sağlığı Kanser Birimi yetkilileri Meral Atabey, Neşe Alyan ve Pelin Çakmak tarafından verilen eğitimde "Meme kanseri hakkında bayanların bilinçli olması gerektiği gibi bayanların bu konuda çok büyük bir hassasiyet gösterdiklerini biliyoruz.

Dünyaca ünlü sanatçılar Z FotoFest’te Zeytinburnu Uluslararası Fotoğraf Festivali, Yann Arthus-Bertrand, Abelardo Morell, Martin Shoeller, Philippe Echaroux, Hung Cheng-Jen, Sama Alshaibi, Matthieu Paley, Rula Halawani, Tammam Azam, Liu Yuyang, Ami Vitale, Chandan Gomes, Corey Arnold, Greg Segall, Kamil Fırat, Ali Haydar Yeşilyurt, Mustafa Önder, Sinan Çakmak, Dinçer Özüarap, Bekir Dindar, M.

Oyunu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Harun Tan, Milli Eğitim Şube Müdürü Anakız Yörük, AYÇ Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Çakmak da izledi.