Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
çalı
  • isim, bitki bilimi Böğürtlen, ahududu gibi küçük, dalları dibinden çatallanan ve sapları odunsu bitki
    "Tozlu geçidimde durmuş, iki çalı arasından başımı uzatıyor, pencereden bakıyorum." - A. Ağaoğlu
Biyoloji Terimleri Sözlüğü
çalı

Toprak üstü gövdelerinde sekonder kalınlaşmanın ve odunlaşmanın olduğu, boyları 1-3 m kadar olan, çok yıllık bitkiler.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
Çalı

(tarım)

Zanaat Terimleri Sözlüğü
çalı

Saban demirini ökçeye tutturan ağaç. (Taşpınar *Aksaray -Niğde)

Coğrafya Terimleri Sözlüğü
çalı

Kimileri bir ağaççık kadar iri olurlarsa da, genellikle bodur, gövdesiz, ancak odunsu, kimi kez dikenli, iklim ve toprak koşullarına göre bir çok türleri olan bitki takımı, bk. çalılık.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
çalı

Olmamış meyve.

Vikipedi
Çalı

Çalılık, ormanların tahribi ile meydana gelen 1-2 metre boyundaki ağaçcıkların oluşturduğu bitki formasyonuna denir. Bu formasyon asıl bitki formasyonu olmayıp insanların orman açma, orman yakma gibi faaliyetleri sonucu oluşur. Çalıların kışın yaprak döken ve dökmeyen türleri bulunur. Belli başlı çalı formasyonları şunlardır:

  • Maki
  • Garig
  • Psödomaki

"çalı" kelimesinin kullanım örnekleri.

Proje alanının kuzey batısında yer alan ağaçlık bölümden geçen dere ıslah edilirken, peyzaj çalışmaları kapsamında şu ana kadar 150 bin çalı dikildi.

Bulaştığı bir ağaç ister boylu bir ağaç olsun isterse de ağaççık olsun isterse de fındık gibi küçük veya çalı boyutunda odunsu bir materyal olsun bunu kolaylıkla kırıp deviriyor.

Tramvay hattı çalışmaları nedeniyle başka alanlara taşınan 731 adet ağaç ve ağaççık yerine, yine aynı güzergah üzerinde, 1055 adet ağaç ve binlerce çalı dikildi.

Bağcılık kültüründe bağdan inerken çalı çırpı ve gazellerin yakıldığını ve buna da bağcılık kültüründe alemet yakmak denildiğini ifade eden Başkan Mustafa Çelik, bu şekilde bağın temizlendiğini kaydetti.

Şerife Nine ve Mehmet Amca ile sıcak ve samimi bir sohbet gerçekleştiren Başkan Mustafa Çelik, çalı çırpı toplayarak bağın içinin temizlenmesi için Cesur çiftine yardımcı oldu.

Bu noktada hem ağaçlarla gölgelik alanlar hem de çalı türü bitkilerle yeşilliği sağlamaya çalışıyoruz.

Toplam 31 bin metrekare alan üzerinde yapılacak olan çalışmalarda 5 bin çalı grubu, bin 500 iğneli ve 500 yapraklı olmak üzere toplamda 7 bin bitki dikilecek.

Alt tarım gruplarından, diğer ağaç ve çalı meyveleri ile sert kabuklu meyveler yüzde 6,14, lifli bitkiler yüzde 4,62, diğer çiftlik hayvanları ve hayvansal ürünler yüzde 2,03 artış gösterdi, canlı kümes hayvanları ve yumurtalar yüzde 3,56, turunçgiller yüzde 3 geriledi.

Söğüt, dut, palmiye, alev, oya, leylak, manolya ve zeytin gibi ağaçların dikimini yapan üniversite bunun yanında çalı formlu ağaç ve süs bitkilerinde ise ateş dikeni, dağ muşmulası, berberis, kelebek çalışı, keçisakalı ve gül gibi bitkileri detoprakla buluşturdu.

Yalancı kelebeğin sebze, meyve, süs bitkileri, çalı formundaki bitkiler ve yabancı otlar gibi pek çok konukçu bitki ile beslendiğine işaret eden Akar, fındık konukçuları arasında görülse de fındık için önemli bir zararlı olmadığını belirtti.

Alan ayrıca Afrika zambağı, kareks, sarı çalı papatyası, gaura, mine çalısı, lavanta, bodur pembe çiçekli zakkum, alev çalısı, bodur biberiye, lavantin ve kekik ile de renklenecek.

Bir yandan ağaç dikimlerine devam edilirken, diğer taraftan da zakkum, böğürtlen, abelya, deniz iğdesi, sardunya, lavanta, berberis, lavantin , pitosporum, kartopu, defne, yasemin, ılgın, ateş dikeni ve taflan gibi bölgedeki ekolojik zinciri bozmayacak 16 binden fazla çalı ve yer örtücü bitki ekimi yapıldı.

Şube Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz yıl yapımına başlanılan ve bir kısmı geçtiğimiz yıl tamamlanan taşkın koruma çalışmasının maliyeti 1 milyon 350 bin TL olan çalışma çalı deresi üzerinde bin 370 metre kanal ve 11 adet menfez, Lori deresi üzerinde 200 metre kanal yapılmıştır.

Hayıt otu, aslında ot türü gibi görünen bir bitki değil, çalı veya maki görünümüne sahiptir.