Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
çalıntı
  • sıfat Çalınmış olan
    "Çalıntı otomobil."
Zanaat Terimleri Sözlüğü
çalıntı

Maya katıldıktan sonra yoğurt olmağa bırakılmış süt. (Keş *Ayancık -Sinop)

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
çalıntı

Sıcak veya soğuktan gelişemeyerek cılız kalan ekin.

Yapıt Hakları Terimleri Sözlüğü
çalıntı

Bir kitabın sözlerini ve müzik bestesinin havasını değiştirerek ya da belirli biçimde sözlerini ve havasını vererek kendi yapıtı gibi gösterme.

"çalıntı" kelimesinin kullanım örnekleri.

Merter’de tramvay hattı üzerine bırakılan çalıntı otomobil polisi alama geçirdi.

GAZİANTEP (AA) - Gaziantep'te kullandığı araca çalıntı plaka takarak üç farklı iş yerinden hırsızlık yaptığı belirlenen zanlı tutuklandı.

Hırsızlık olayını aydınlatmak için çalışma başlatan İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro ekipleri, bilgisayar işi yapan iş yerlerini arayarak çalıntı bilgisayar satmak isteyen olabileceği yolunda bilgilendirdi.

İlçe Emniyet Müdürlüğü önüne getirilen çalıntı otomobilde inceleme yapan ekipler, 20 metre uzunluğunda telefon kablosu, kablo kesme makası ve çeşitli aletler buludu.

Evde yapılan aramalarda çalıntı üç kısa dipçikli pompalı tüfek, ruhsatsız tabanca ve çok sayıda fişek ele geçirildi.

Operasyonda ayrıca 30 çalıntı akü, 28 baz istasyonu kilidi, anahtar ve edevat düzeneği, hırsızlıkta kullanılan 2 otomobil ve 1 kamyonet ele geçirildi.

Yapılan sorguda 01 ERS 14 plakalı motosikletin de çalıntı olduğu belirlendi.

Aralarında geçen sohbette hırsızlığa geldikleri siyah motosikletinde evraksız yani çalıntı olduğunu öğrendi.

Evde yapılan aramada PTT'ye ait çalıntı olduğu belirlenen 650 metre kablo çelik gergi teli, ruhsatsız av tüfeği ile kenevir tohumu bulundu.

Öte yandan, tamirhanedeki operasyon esnasında içeride çalıntı olduğu düşünülen 4 motosiklet ise incelenmek üzere Asayiş Şube Müdürlüğü Oto Hırsızlık Büro Amirliğine teslim edildi.

Ekipler irsaliye faturaları takibinde beyaz eşyaların da çalıntı olduğunu tespit etti.

İddiaya göre, kimliği belirsiz 3 kişi, çalıntı motosiklet ile gece Ferhat ve Yusufcan Koga kardeşlerin ikametine gelip 01 CYZ 41 ve 01 EHL 20 plakalı motosikletlerini birbirine iple bağlayıp çaldı.

Bu mücadele ateşle çevrelenmiş memleketimizi selamete erdirme, mazlum milletlerin son umudu olan Anadolu kıtasının özgürlüğü, sömüren dünyaya karşı sömürülenlerin, zalimlere karşı mazlumların, hakkı üstün tutanlar ile gücü üstün tutanların, yetim hakkını koruyanlarla haram yiyenlerin, bağımsızlık isteyenlerle manda isteyenlerin, küçük şahsi menfaatlerini korumak isteyenlerle milletin menfaatlerini korumaya çalışanların, Anadolu sermayesini güçlendirmek isteyenlerle o sermayeyi çok uluslu şirketlere peşkeş çekenlerin, vücuduna bomba sarıp kalabalıkları yok etmek isteyenler ile insanımızı huzur içinde yaşatmak isteyenlerin, sokaklara hendek kazanlar ve onları destekleyenler ile o hendekleri ve barikatları temizleyip ihtiyar insanları sırtında taşıyanların, çalıntı makalelerle isminin önüne unvan eklemeyen ve terörist yetiştirenlerle hakiki ilim tahsil edip edepli nesil yetiştirenlerin, memleketin selameti için canını pazarlıksız feda edenlerle şehitlerle fildişi kulelerinde viski içerek köşelerinden terör deste