Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
çalmak
 • -i, -e Başkasının malını gizlice almak, hırsızlık etmek, aşırmak
  "İngiliz cephesinden at kaçırıp bize satan bedeviler dönüşlerinde bizim atlarımızı çalıp İngilizlere satarlardı." - F. R. Atay
 • Vurarak veya sürterek ses çıkartmak
  "Bir yandan mızıka istiklal havasını çalıyordu." - R. E. Ünaydın
 • Bir müziği dinlemeyi sağlayan aleti çalıştırmak
  "Fevkalade zekidir, iyi dans eder, piyano çalar, tenis oynar, ata biner, avcıdır, kayakçıdır." - R. H. Karay
 • nsz Ses çıkarmak, ses vermek
  "Hafif hafif ıslıklar çalan sesi eski keskinliğini kaybetmiştir." - R. N. Güntekin
 • Atmak, çarpmak, vurmak
 • Üzerine sürmek
  "Ekmeğin üzerine yağ çaldı."
 • -i Bozmak, zarar vermek
 • -i Kumaşın bir parçasını kesmek
 • Madeni oymak, kalemle işlemek
 • 10. -e Benzemek, andırmak
  "Geniş alınlı, kırmızıya çalar, kahverengi saçlı, altın dişli tuhaf bir delikanlı gülümsedi." - S. F. Abasıyanık
 • 11. Zamanı boşa harcatmak, ziyan edilmesine yol açmak
 • 12. -i Süpürmek, temizlemek
  "Tozu çalmak."
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
çalmak

Yoğurt yapmak için sütü mayalamak.

"çalmak" kelimesinin kullanım örnekleri.

Basit gibi görünse de bendir çalmak için son derece iyi bir müzik kulağı ve ritim duygusuna sahip olunması gerektiğine dikkat çeken usta öğretici, kursa katılan tüm öğrencilerinin bu kapsamda yetenekli olduğunu söyledi.

Özellikle cura çalmak demek sadece tezeneyi eline almak değildir, cura çalmak insanı gerçekten başka dünyalara götürür.

Ancak son dönemlerde toplumsal olarak gittikçe birbirimizin kapısını çalmak, komşunun bir çayını içmek, birbirimizin derdiyle dertlenme gibi medeniyetimizden bize miras kalan bu önemli misyonda bazı sıkıntılar olduğunu görüyoruz.

Namazdan çalmak yerine, namazdan hırsızlık yapmak yerine namazın dışındaki tesbihatta ve ya diğer şeylerde eksiltmek suretiyle cemaatimizin yine vaktini alacak şekilde değerlendirmiş olacağız ama jet imamlara müsaade etmeyeceğiz.

Eğer biri hava atmak için siyaset yapıyorsa ömrü boşa geçiyordur, para kazanmak için siyaset yapıyorsa bir şey çalmak, götürmek için yapıyorsa Allah belasını versin, o bir hiçlik içindedir.

Rus hackerlar ajanlık yapmak, bilgi çalmak ve ilerki zamanlarda gerçekleştirilecek siber saldırılar için kullanmak adına milyonlarca cihazı hedef aldılar.

FETÖ, DAEŞ, Boko Haram, Haşdi Şabi gibi terör örgütleriyle pak ve temiz medeniyetimizi lekelemek istediklerini, istikbal ve istikrarımızı zedelemek, çalmak, karartmak istediklerini fark ediyor ve bu teşebbüsleri akim bırakmak için mücadele edeceğimizi her fırsatta ilan ediyoruz.

Bir adam, tarihin ilk yazılı anayasası olan Magna Carta'yı çalmak isterken yakalandı.

Romani geleneğinden doğan, dünyanın en büyük Çigan Orkestrası olarak anılan ve en büyük özelliği partisyon olmadan çalmak olan Budapeşte Gypsy Senfoni Orkestrası, kuruluşunun 30.

Edinilen bilgilere göre, Turgut Reis Mahallesi eski Zey Caddesi üzerinde bir iş yerine giren 5 kadın şahsın durumundan şüphelenen ve eş ya çalmak üzereyken iş yeri sahipleri tarafından iş yerinden dışarıya çıkarıldı.

Özgüvenimizi çalmak istediler, özümüzü çoraklaştırmak istediler, öz değerlerimizin içini boşaltmak için mücadele ettiler.