Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
Çamardı
  • özel, isim Niğde iline bağlı ilçelerden biri
Vikipedi
Çamardı

Çamardı Niğde ilinin ilçesidir.

Niğde’nin biri merkez olmak üzere altı ilçesi vardır.

Merkez bucağına bağlı 20 köyü vardır. Yüzölçümü 1204 km² olup, nüfus yoğunluğu 14’dür. İlçe toprakları dağlıktır. Orta Torosların uzantısı olan Aladağlar ilçe topraklarının tamamını kaplar. En yüksek noktası Demirkazık Tepesi olup 3756 metredir. Başlıca akarsuyu Ecemiş Çayıdır. İlçede düzlükler yok denecek kadar azdır.

Ekonomisi hayvancılığa dayanır. tarım sınırlı ölçüde yapılır. Başlıca tarım ürünleri tahıl ve baklagillerdir. Meyvecilik yaygın olarak yapılır, en çok elma yetiştirilir. İlçe topraklarında demir, çinko, kurşunlu çinko, antimon yatakları vardır. Bu mâdenler özel ve kamu kuruluşları tarafından işletilir. Ayrıca Demirkazık Tepesi turistlerin ilgi odağıdır ve dağcılık gelişmiştir. Tepenin eteklerinde turistlere hizmet veren bir dağ oteli mevcuttur

İlçe merkezi, Demirkazık Tepesi'nin eteklerinde dar bir vâdide kurulmuştur. İl merkezine 69 km mesâfededir. Denizden yüksekliği 1250 metredir. Halk yazın havası çok güzel olan Üç Kapılı Yaylasına çıkar. Eski ismi Bereketli Maden’dir. 1948’de ilçe olan Çamardı’nın belediyesi 1927’de kurulmuştur.

"çamardı" kelimesinin kullanım örnekleri.

Öte yandan, Çamardı Kaymakamı Emrah Akduman da, olay yerinde çalışmaları yakından takip ediyor.

Edinilen bilgilere göre kaza, Çamardı ilçesi Atasan mevkiinde meydana geldi.

AFAD'dın internet sitesinde yer alan habere göre, merkez ilçe Dere Mahallesi, Çamardı ilçesi Yeniköy, Bademdere köyleri ve Bor ilçesi Badak köyü, Ulukışla ilçesi Koçak köyünde haziran ayında meydana gelen sel felaketinden dolayı maddi hasara uğrayanlara yardım yapıldı.

Tırmanış sırasında meydana gelen kazalarda, Engin Kongar'ın yanı sıra, Servet Taş 1969, Saadet Güçlü 1975, Niğde'de dağcılığın gelişmesinde önderlik eden ve Çamardı ilçesindeki dağ ve kayak evine adı verilen Mümtaz Çankaya 1988, üniversite öğrencisi Soner Ünsal 1999, ODTÜ Dağcılık Kulübü üyesi Seza Bürkan Yüksel ile Utku Kocabıyık 2007, müzisyen Tanju Duru 2008, Mevlüt Parlak 2012 ve Özgür Bodur 2016'da düşme sonucu canından oldu.

Niğde'nin Çamardı ilçesindeki Demirkazık Dağı'na tırmanan ve kaybolduğu bildirilen dağcı Serdar Ayrılmaz, yapılan arama çalışmaları sonucu Cımbar Vadisi'nde ölü bulunmuştu.

Çamardı ilçesi Demirkazık köyü bin 300 rakımlı Cımbar boğazında dağda ip de asılı kalan ve yaralı iki dağcıyı kurtarma ve müdahale tatbikatında 27 personel, 1 ambulans, 7 araç yer aldı.

Edinilen bilgilere göre, Çamardı ilçesi Demirkazık dağı, Cımbar vadisinde dağcılık öğrencilerine eğitim veren Ö.

İstanbul'dan gelen profesyonel dağcı Serdar Ayrılmaz, dün Çamardı İlçesi'ndeki Demirkazık Dağı Cımbar Vadisi'ne tırmanışa geçti.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, belediye önünden otobüslere bindirilen 150 öğrenci, Niğde Kalesi, Alaaddin Camii, Cullaz Sokak, Kadıoğlu Konağı, Ulukışla, Gümüşler, Öküz Mehmet Paşa Külliyesi, Çiftehan, Çamardı, Emli Vadisi ve Demirkazık'a giderek hem eğlendi hem de şehir hakkında detaylı bilgi edindi.

Temel atma töreninde, Çamardı Ören Barajı Sulaması, Bor Kemerhisar Gökbez Barajı ve Sulaması, Bor Halaç Barajı ve Sulaması, Ulukışla İmrahor Barajı ve Sulaması ile 8 taşkın koruma tesisi atılacak.

Ulukışla İlçesi Kılan Köyü, Niğde Üniversitesi Kampüs alanı, Niğde Merkez Kayırlı Köyü ve Çamardı İlçesine bağlı Bademdere Köyünde imar planı değişikliği görüşüldü.