Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
çan

a. İçinden sarkan tokmağının kenarlara vurmasıyla ses çıkaran madenden araç, kampana: “Harp gemisinde çan, düdük ve insan sesleri birbirine karıştı.” -F. R. Atay.

Zanaat Terimleri Sözlüğü
çan

Araba tekerlerinde biriken çamuru temizlemekte kullanılan demir parçası. (Yukarıkaşıkara *Yalvaç -Isparta)

Yumrukoyunu Terimleri Sözlüğü
çan

Yumruk oyunu dönemlerinin başlangıç ve bitimini bildirmek için kullanılan uyarıcı.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
çan

Lavabo, banyo.

Çiftteker Terimleri Sözlüğü
çan

Yarışlık koşularında, sayı dönülerini ve son dönüyü koşuculara bildirmek için, dönü başlarında çalışan çan.

Vikipedi
Çan (anlam ayrımı)

Çan, şu anlamlara gelebilir

  • Çan, Müzikte de kullanılan, madenden araç.
Yerleşim birimi
  • Çan, Çanakkale, Çanakkale'nin ilçesi.
  • Çan, Bingöl, Bingöl'ün merkez ilçesina bağlı köy.
  • Çan, Karakoçan, Elazığ'ın Karakoçan ilçesine bağlı bir köy
Bitki
  • Çan çiçeği, Çan çiçeğigiller familyasına ait çiçek.
Çan

Çan, kökü tarih öncesi zamanlara dayanan bir çalgıdır. Çan sallanmağa başlarken, tokmakla vurularak ses çıkartılır. Verdiği temel notaya normal armonikleri eklenir (üst sekizli, beşli, küçük üçlü, alt sekizli). Bu armoniklerin doğruluğu, çanın ana çizgilerine bağlıdır (dış ve iç çevresi). Çanın akordu üstündeki alaşım ölçüsünü azaltarak yapılır. Alaşımın çanın neresinden azaltılacağı belirlidir. Bunlar her armoniğin çıktığı yerlerdir. Çanın alaşımı % 78 oranında bakır, % 22 de kalaydan bileşir. Günümüzde, çanı sallamak için elektrik motoru kullanılır. Motor makarayı harekete geçirir. Eskiden makaraya ip sarılırdı. En dolgun ses, içten vuran tokmakla elde edilir. Dıştan vuran çekiç kullanılırsa, çıkan ses çok madeni olur. Bugün opera ve orkestralarda çan sesi akortlu madeni borulardan bileşen özel bir çalgı ile verilir.

Notası, dördüncü çizgi Fa açkısı ile, Timbal veya Davul partisi üzerine yazılır. Gereğine göre, bütün seslerde yapılabilir. Sesinin etkisi, iki sekizli yukarıdandır. Bestenin yerine göre, hangi bey çanın kullanılacağı, bestecinin belirtmesi gerekir. Çanlar, dokunaklı ve görkemli etkiler bırakır.

"çan" kelimesinin kullanım örnekleri.

Biz yıllarca akort yaptığımız için çan ´sese geldiği´ zaman hemen anlıyoruz" dedi.

Çanakkale’nin Çan ilçesinde, Çan Belediyesi, kadınların sosyal ve ekonomik hayata daha fazla dahil olabilmesi için birbiri ardınca hayata geçirdiği projelere bir yenisini daha ekledi.

Çan Belediyesi tarafından düzenlenen programda, çocuklar için illüzyon ve kukla gösterileri, devasa baloncuk ve robot şovları, sürpriz çocuk şarkıları ile tüm çocuk ve yetişkinler neşeli bir Ramazan akşamı daha geçirdi.

Yapılan kontrollerde bir adet toprak çarık, elips şeklinde tabla üzerinde ayakta birbirine yapışık yüz yüze iki insan figürü, metal geyik figürü, topraktan olduğu düşünülen tabla üzerine oturtturulmuş at arabası, at ve insan figüründen oluşan savaş arabası, metal 8 boğumlu zincirden oluşan uç tarafı kancalı, çan tokmağı, yaklaşık 16 cm boyunda ayakta duran insan figürü, 14 adet topuz bulunan halka, yaklaşık 9 cm boyunda insan figürüne benzeyen, el ve ayakları olmayan biblo, 7 cm boyunda insan figürüne benzeyen, el ve ayakları olmayan biblo, olmak üzere toplam 10 parça obje ele geçirildi.

Ümran Aydın, MHP Çan İlçe Başkanı Fevzi Karakaya, AK Parti Çan İl Genel Meclis Üyeleri Ünsal Dirlik ve Halil İbrahim Demir, MHP İl Genel Meclis Üyesi Orhan Sarıoğlu, Çan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şahin ile köy halkı katıldı.

Çan ilçesine bağlı Büyükpaşa köyü ormanlık alanlarında bahar ayında yağan yağmurların ardından Evlek mantarlarının çıktığını söyleyen köy sakinlerinden A.

Çan ilçesinden Biga'ya kömür taşıyan İbrahim Orhan idaresindeki 16 BM 893 plakalı tırın, Yeniceköy mevkisinde, dün işçileri taşıyan Mustafa Bircan'ın kullandığı 17 KK 111 plakalı minibüse arkadan çarpması sonucu yaşamını yitiren Fikriye Gergin, Pakize Keçeci, Caner Bucak ve Hatice Gökhan için cenaze töreni düzenlendi.

Çan Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilerek ikram edilen gödek 13 ayrı noktada yapılıp sıcak halde halka dağıtıldı.

Miraç Kandili boyunca gün içinde yaklaşık 63 bin adet gödek Çan halkına ikram edildi.

Veysel Eroğlu tarafından kamulaştırma yapılabilmesi için olur verilen Lapseki Güreci Göleti ile 1010 dekar, Yenice Yaykın Göleti ile 700 dekar, Yenice Kovancı Göleti ile 880 dekar ve Çan Karlı Göleti ile de 2150 dekar araziye su temin edilecek.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu tarafından kamulaştırma yapılabilmesi için olur verilen Lapseki Güreci Göleti ile bin 10 dekar, Yenice Yaykın Göleti ile 700 dekar, Yenice Kovancı Göleti ile 880 dekar ve Çan Karlı Göleti ile de 2 bin 150 dekar araziye su temin edilecek.

Veysel Eroğlu, düzenlenecek toplu açılış ve temel atma merasiminde DSİ tarafından inşa edilecek Bayramiç Karaköy Barajı, Yenice Yukarıinova Barajı, Lapseki Çavuş Barajı, Çan Yaykın Barajı, Ezine Geyikli Barajı, Yenica Kovancı Barajı, Çan Karlı Göleti, Lapseki Güreci Göleti, Çanakkale İçmesuyu 2 Kademe Arıtma Tesisi, Bayramiç Karaköy Barajı Sulaması, Bayramiç Çavuşlu Göleti Sulaması ile 3 adet taşkın koruma tesisinin temelini atacak.

Istar denilen kilim dokuma tezgahı, hokka denilen ölçü aleti terazi, yün eğirerek ip haline getiren kirmen ve çıkrık, at arabası ile kağnı tekerleri, ibrik, kazan, çanak, çakı, gramafon, kamçı, eğer, değirmen taşı, süt makinesi, dibek tokmağı, yay, heybe, kilim, keçe, tüfek, çamaşır tokucu, örs, makas, kırklık olarak bilinen koyun yünü ve keçi kılı kesme makası, çan, kapan gibi çok sayıda kendi elleriyle ahşaptan oyarak ve demirden döverek yaptıkları eşyaları akrabaların da getirdiğini belirten Ali Kara, aynı zamanda kalaycılık işi de yapıyor.

Çan ilçesindeki Mesut Hulki Önür Caddesi ile Etili Sokak kavşağında meydana gelen kazada Mesut Hulki Önür caddesinden lise yönüne giden 17 KD 677 plakalı taksi ile Etili sokağına geçmek isteyen 06 JTF 07 plakalı kargo aracı ile çarpıştı.

Karşıyaka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, HUBAN ve Çan Belediyesi ortak bir projede buluştu.