Kelime tanımını bul

Vikipedi
Çangan

Çangan , Çin tarihinde ondan fazla hanedana başkentlik yapan tarihî bir kenttir. Kentin adı klasik Çincede "ebedi barış" anlamına gelmektedir. Bugün Çangan'ın resmî adı Xi'an'dır. Kısa ömürlü Xin Hanedanı döneminde kentin adı "sabit barış" anlamına gelen olarak değiştirildiyse de, MS 23'te bu hanedanın yıkılmasıyla eski ad kullanılmaya devam etmiştir. Ming Hanedanı döneminde kentin adı yeniden değiştirilerek, "batıdaki barış" anlamına gelen Xi'an ismi kullanılmaya başlanmıştır. Bu adlandırma hâlâ kullanılmaya devam etmektedir.

Çangan, Neolitik Çağ'dan beri yerleşim yeri olarak kullanılmaktadır. Bugünkü Xi'an kentinin kuzeyinde, Çin imparatoru Qin Shi Huang tarafından yaptırılan bir tümülüs ve büyük bir anıt mezar vardır.

Antik Çangan'ın ekonomik ve stratejik önemi[ değiştir]

Çangan'ın Çin için stratejik ve ekonomik önemini doğuran başlıca etken; kentin Çin için merkezî bir konumda bulunmasıydı. Gansu, Sichuan, Henan, Hubei ve Shanxi gibi merkezlerden gelen yollar burada birleşmekteydi. Bu yüzden Çangan İpek Yolu'nun işlevselliğinden yararlanabilmek için oldukça önemli bir yerdi.

Ayrıca bakınız[ değiştir]
  • Sui Hanedanı
  • Tang Hanedanı
  • Qin Hanedanı
Kaynakça[ değiştir]