Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
Çankırı
  • özel, isim Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan illerinden biri
Vikipedi
Çankırı (il)

Çankırı, Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesinde bulunan bir ildir. Kuzey ilçeleri Karadeniz Bölgesi'nde kalan il, kuzeyde Karabük ve Kastamonu, doğuda Çorum, güneydoğuda Kırıkkale, güneyde Ankara ve batıda Bolu illeriyle çevrilidir.

İl Nüfusu: 183.880'dir. Bu nüfusun %74'ü şehirlerde yaşamaktadır (2016). İlin yüzölçümü 7.542 m²'dir. İlde km²'ye 24 kişi düşmektedir. (Bu sayı merkez ilçede 64'dür.) İlde yıllık nüfus artış oranı % 1,62 olmuştur. İl merkezinin denizden yüksekliği: 730 m.'dir.

2016 yılında TÜİK verilerine göre merkez ilçeyle beraber 12 İlçe, 15 belediye, bu belediyelerde 90 mahalle ve ayrıca 376 köyü vardır.

Çankırı

Çankırı, Çankırı ilinin merkezi olan şehirdir.

"çankırı" kelimesinin kullanım örnekleri.

Irak'ta yaşanan iç kargaşadan kaçarak Türkiye'ye sığınan Abbas Almnshadawi, eşi ve 4 çocuğuyla yaklaşık bir yıl önce Çankırı'da yaşamaya başladı.

Çankırı Belediyesi, kekemelik, gecikmiş konuşma, çok hızlı konuşma, afazi rahatsızlığı olan çocuklar için belli bir süre terapi eğitimi vererek çocukların dil ve konuşma gelişimini sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmelerine destek olacak.

Gezi kapsamında Çankırı’daki 5 bin yıllık tuz mağarası, Ilgaz Dağı, Çankırı Kalesi, Emin Karatekin Türbesi, Orta Höyük Yeraltı Şehri, Roma döneminden kalma Sakalin Kayalıkları ve Osmanlı eseri tarihi Çamaşırhane, Uçak Kütüphane, Çivitçioğlu Medresesi, Taşmescit, Çankırı Müzesi, Kurşunlu Hamamı, Atkaracalar Asker Balıkları, Bayramören Tarihi Ahşam Köprüsü rehber eşliğinde gezilecek.

Eski Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ve eşi, eski Kütahya Milletvekili Soner Aksoy ve eşi, eski Adana Milletvekili Vahit Kirişçi ve eşi, eski Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir ve eşi, eski Erzurum Milletvekili Muzaffer Gülyurt ve eşi, eski Ankara Milletvekili Cevdet Erdöl ve eşi, eski Adana Milletvekili Abdullah Torun ve eşi, eski Çankırı Milletvekili Tevfik Akbak ve eşi, eski Van Milletvekili Hacı Biner ve eşi Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara ve eşi Gülsen Kara’yı ziyaret ettiler.

Dönem AK Parti Çankırı Milletvekili Tevfik Akbak ve vakıf üyeleri katıldı.

Çankırı’nın Ilgaz İlçesi’nde iki yıl önce açılan Hacı Mustafa Akbak huzurevi’nde yaşlılara daha iyi hizmet vermek amacıyla huzurevi bünyesinde yaşlı bakımevi hizmete açıldı.

Çankırı’nın Ilgaz ilçesinde yaklaşık 2,5 yıl Hacı Mustafa Akbak Huzurevinde kalan 77 Yaşındaki Ali Güleşoğlu, geçen hafta hastalanarak Çankırı Devlet Hastanesine kaldırılmış ve yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmişti.

Çankırı’da KUZKA tarafından mali destek sağlanan projeler hakkında da bilgiler veren Genel Sekreter Çağlar, AKBAK Tuz Oteli, Tuz Mağarası Projesi, Çankırı’da Eğitimde Engeller Kalkıyor Projesi, Gölbahçe Arberetum ve Doğal Yaşam Parkı Projesi, Çerkeş Organize Sanayi Bölgesi Doğalgaz ile Buluşuyor Projesi ve Kurşunlu Mesire Alanı Projesi ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Çankırı İli Kızılırmak İlçesine 09:00 - 17:00 Saatleri Arasında Bakım Çalışması Nedeniyle Aşağı Alegöz Köyü Mahallesi Aşağı Ovacık Köyü Mahallesi Yeni Yapan Mahallesi Sokak/Sokaklarına Enerji Verilemeyecektir.

Edinilen bilgilere göre, hain saldırıda hayatını kaybedenlerden Feyza Acısu’nun Orta ilçesi nüfusuna kayıtlı olduğu öğrenilirken, Murat Gül’ün de Çankırı merkez Alıca köyü nüfusuna kayıtlı olduğu belirtildi.

Şüpheli, alınan ifadesinde 6 ay kadar önce İran üzerinden Türkiye’ye kaçak yollardan giriş yaptığını, Çankırı’da Birleşmiş Milletlere Avrupa’ya iltica etmek için müracaatta bulunduğunu, Antalya’da amelelik yaptığını, nakliye kamyonundan aldıkları ev eşyalarını ikamet içerisine taşıdıkları esnada kolunun mağdurun koluna değdiğini ileri sürdü.

Bölge genelinin parçalı ve çok bulutlu, Ankara, Bolu, Çankırı, Kırıkkale ile Düzce ve Karabük illerinin güney kesimlerinin aralıklı yağışlı geçeceği, yağışların bu gece saatlerinde Ankara'da etkili kar yağışı şeklinde olacağı, cuma öğle saatlerinden itibaren yağmur ve karla karışık yağmur şeklinde devam edeceği tahmin ediliyor.

Maraş, Osmaniye, Hatay, Çankırı ve Ankara çevrelerinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Final oynama başarısı gösteren Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne ikincilik madalyalarını AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı ve TBF Yönetim Kurulu Üyeleri Bahar Akgün ile Yılmaz Argüden takdim etti.

Amcaları emekli polis memuru Niyazi Altuntaş'ın cenazesine katılmak üzere memleketleri Gümüşhane'ye gelen, ardından İstanbul'a dönüş yolunda Çankırı'nın Atkaracalar ilçesi yakınlarında geçirdikleri kazada yaşamını yitiren Engin, Erol, Birol ve Şenol Altuntaş kardeşlerin cenazeleri öğle vakti Özkürtün beldesindeki Merkez Camii'ne getirildi.