Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
çapa
  • isim Tarlalarda toprağı işlemek için kullanılan ağaç veya demir saplı kazı aracı
    "Hiç keser, çapa elinden düşmüyordu, yeri kazıyor kazıyordu." - M. İzgü
  • Çapalama işi
İktisat Terimleri Sözlüğü
çapa

İktisadi karar alma süreçlerinde referans olarak alınan kur, faiz ve enflasyon oranı gibi makro iktisadi büyüklükler.

Bilgisayar Terimleri Karşılıklar Kılavuzu
çapa

bk. çengel

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
çapa

(tarım)

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
çapa

Tavanlarda tuğlaların altına konulan, tarla, bahçe çevirmekte kullanılan, ince uzun yontulmuş ağaç.

Vikipedi
Çapa
  • Çapa, İstanbul'da bir semt.
  • Çapa Tıp Fakültesi, İstanbul Tıp Fakültesi'nin halk arasındaki yaygın ismi.
  • Çapa: Tarımda kullanılan bir alet.
  • Çapa çizgiroman grubu, çizgiroman grubu ve stüdyosu.
  • Çıpa, çapa da denen denizcilik aleti.
Çapa (tarım)

Çapa, küçük miktarda toprağı hareketlendirmek, taşımak ve karıştırarak altını üstüne getirmeye yarayan eski ve çok yönlü bir tarım aracıdır. Yaygın şekilde; bitkilerin etrafındaki toprağın altüst edilerek yabani otların kontrol edilmesi, kök bitkilerin taban çevresindeki toprağın kazılması, tohum ekimi için dar oluklar ve sığ hendekler oluşturulması, otların kesilmesi, bitki köklerinin ve hasat artıklarının temizlenmesi, patates gibi bitkilerin hasat zamanında topraktan çıkartılması ve hatta toprağı kazmak ve taşımak amacıyla kullanılır.

"çapa" kelimesinin kullanım örnekleri.

Edinilen bilgilere göre sabah saatlerinde D 655 karayolu Çiçekpınar mevkii üzerinde Akçakoca yönünde ilerlemekte olan, Fevzi Çakmak idaresindeki motorlu çapa makinesi, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları çalışanı olduğu öğrenilen Halil Ağaç idaresindeki 67 AAL 956 plakalı otomobil ile Çiçekpınar köyü kavşağı mevkisinde çarpıştı.

Vali Hanefi Demirkol Tesisleri’nde gerçekleşen toplantıda İcra Kurulu Başkanı Harun Adıgüzel ve Teknik Direktör Fuat Çapa basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

İddiaya göre, önlü arkalı ilerleyen iki otomobilin aniden durması üzerine arkadan gelen 5 otomobil birbirine girdi 5 araçta büyük çapa maddi hasar meydana gelirken, öndeki 2 araç kaza yerinden hızla uzaklaştı.

Hüseyin Bağ’ın takdimi ile beyaz önlüğünü giyen Ali Yurdacan Ülgen, içindeki ateşin hiç sönmediğini belirterek, "1963 yılında Çapa Tıp Fakültesi ikinci sınıf öğrencisiyken bırakmak zorunda kaldığım eğitim hayatıma yeniden döndüm.

Balıkçı Hasan Yusufoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, sabah saatlerinde avlanmak için denize açıldığını ve ağına çapa takıldığını söyledi.

Aydemir, Meral Büyükçetin, Nazan Çakır, Füge Çoban, Emine Dündar, Feride Efe, Kamile Hınçal, Zerrin Kabeloğlu, Emine Kalaş, Emel Kestel, Melek Örken, Serap Özden, Ayşehan Soyukan, Derya Murmu Şenbaş, Didem Üstün, Dilek Yıldırım, Ziya Canyurt, Nezih Çapa, Ahmet Çiçek, Nurettin Erol, Mehmek Akif Kıral, Ulvi Korkut, Mert Merktan, Tarık Turan, N.

Kullanım ömrü en az 20 sene olan bu çapa makinesini, 6 yıla yakın bakım, ayar, yağlama, bileyleme istemeden çalışacak şekilde tasarladım.

Alınan bilgiye göre, Pazaryeri ilçesine bağlı Dereköy köyünde seracılık yapan Abdullah Duman, sabah serasına geldiğinde sera naylonunun kesilerek içeriye girildiğini, 2 çapa, bir su, bir ilaçlama motoru ve 300 kilogramlık gergi telinin yerinde olmadığını fark ederek jandarmayı aradı.

Günlük 30 litreye kadar süt verebilen sığırlar için gerekli yem kaynağının oluşturulması ve yem bitkilerinin yetiştirilmesi amacıyla TİKA tarafından çiftçilere traktör, mibzer, mısır silaj makinesi, pulluk, ofset disk ve gübreli çapa makinesi de ailelerin müşterek kullanımına verilmişti.

Aramada ev ve iş yerlerinden çalındığını belirlenen, 13 çapa motoru, 10 odun kesme motoru, 2 güneş paneli, 2 televizyon, bilgisayar, 2 av tüfeği, kamera, dedektör, 10 matkap, 2 kanyak makinesi, projektör, 4 akü, 30 tamir seti ile çok sayıda malzeme ele geçirildi.

Pithos içinde ele geçen demir tarım aletlerine bakıldığında orak, toprak kazıyıcı çapa, yabani otların kesilmesini sağlayan pala, düzleştirici çapa, otların atılmasını sağlayan diğren, karasabanın toprağı kazıyan demir kalın uçları gibi çeşitli aletler oldukları görülmektedir.

İçinde seyyar aydınlatma lambası, jeneratör, delici ve kırıcı aletler, hidrolik kriko takımı, kürek, çapa, kazma, battaniye, enkaz eldiveni, ameliyat eldiveni, toz maskesi, lambalı baret, makara, emniyet şeridi, ikaz yeleği, katlanabilir sedye, su bidonu, matara ve iklim çadırı gibi yaklaşık 960 parça malzemenin bulunduğu konteynerlere dair konuşan Mimar Prof.

Alınan bilgiye göre, merkez Seyhan ilçesi Mıdık Mahallesi'nde portakal bahçesini sulamak için çapa yapan Necdet Geçgel, bu sırada toprağın altında bir ayağı görülen ceset olduğunu fark etti.