Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
çarık
  • isim İşlenmemiş sığır derisinden yapılan ve deliklerine geçirilen şeritle sıkıca bağlanan ayakkabı
    "Tozla örtülmüş çarıklarının eskiliği belli olmuyor." - Ö. Seyfettin
  • Araba yokuş aşağı giderken tekerleği frenlemek için altına sürülen demir levha
  • denizcilik Çene
  • Para cüzdanı
    "Kızı bu çarık sözünün para cüzdanı manasına geldiğini bilmeden dinler." - R. H. Karay
Zanaat Terimleri Sözlüğü
çarık

(I) Kurutulmuş sığır derisinden yapılan arkası kapalı terliğe benzer ayakkabı. (Akçaşar *Yalvaç -Isparta; Ebilhindi -Erzurum; Yenikent *Aksaray -Niğde)

"çarık" kelimesinin kullanım örnekleri.

Olay sonrası araçtaki Çarık ve Bakaç vücudunun çeşitli yerlerinden ağır şekilde yaralandı.

Durumu ağır olan Murat Çarık, ambulansla Şişli Hamidiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılırken, Murat Bakaç ise Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Şişli Merkez Mahallesi Perihan Sokak üzerinde lüks araca yönelik yapılan Murat Bakaç ve Murat Çarık yaralanarak hastaneye kaldırılmış, şüpheliler ise olay yerinden kaçmıştı.

Yapılan kontrollerde bir adet toprak çarık, elips şeklinde tabla üzerinde ayakta birbirine yapışık yüz yüze iki insan figürü, metal geyik figürü, topraktan olduğu düşünülen tabla üzerine oturtturulmuş at arabası, at ve insan figüründen oluşan savaş arabası, metal 8 boğumlu zincirden oluşan uç tarafı kancalı, çan tokmağı, yaklaşık 16 cm boyunda ayakta duran insan figürü, 14 adet topuz bulunan halka, yaklaşık 9 cm boyunda insan figürüne benzeyen, el ve ayakları olmayan biblo, 7 cm boyunda insan figürüne benzeyen, el ve ayakları olmayan biblo, olmak üzere toplam 10 parça obje ele geçirildi.

Önceden aksesuar olarak kullanılan çarık ve yemenilerin, bugün özellikle Avrupa ülkelerinde giyilmek üzere talep edildiğini vurgulayan Kopar, yıllık 5 bin Osmanlı çarığı ve yemeni ürettiğini, bunun önemli bölümünü yurt dışına gönderdiğini söyledi.