Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
çarşı
  • isim Dükkânların bulunduğu alışveriş yeri
    "Elbet çarşıda bir kahve, bir çaycı dükkânı bulurum." - Y. Z. Ortaç
İktisat Terimleri Sözlüğü
çarşı

Alıcı ve satıcıların fiziki olarak karşılaştıkları, dükkânların bulunduğu açık veya kapalı alışveriş yeri.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
çarşı

(< Far. çâr+sû) çarşı

Kentbilim Terimleri Sözlüğü
çarşı

Kent özeğinde ve kentin iş bölgesinde, genellikle taşıt dolaşımına kapalı olan ve yayaların alışverişine elverişli sokakların tümü.

Vikipedi
Çarşı (taraftar grubu)

Çarşı, Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nün taraftarlarından oluşan belli bir grubun ismidir. 1982 yılında kurulan Çarşı grubu, futbol maçlarını ağırlıklı olarak Kapalı Tribün'de izler. En bilinen sloganları "Çarşı her şeye karşı!" ve "Evdeki hesap Çarşıya uymaz"dır. En tanınan amigosu Alen Markaryan'dır.

27 Mayıs 2008 günü varlığını sona erdirme kararı aldı. Ama 21 Ağustos 2008 tarihinde, yaklaşık 200 kişilik bir taraftar grubu alem biter, ortam biter, Çarşı bitmez diyerek Çarşı ve tezahüratlarının devam edeceğini Maçka Parkı'nda duyurdu.

=

Çarşı (İstanbul metrosu)

Çarşı, İstanbul metrosunun M5 hattında bulunan bir metro istasyonudur. İstasyon, Ümraniye'nin Yamanevler mahallesinde Alemdağ Caddesi ve Tunaboyu Sokağı üzerinde yer almaktadır. İstasyon, 15 Aralık 2017 tarihinde açılmıştır.

Çarşı

Çarşı, mal ve hizmetlerin satılıp sunulduğu üzeri kapalı pazar veya dükkânların bulunduğu sokaktır.

"çarşı" kelimesinin kullanım örnekleri.

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde otomobil ile motorsiklet çarpıştı; 1 yaralı Edinilen bilgiye göre Çaycuma’nın Perşembe beldesinde çarşı merkezinde akşam saatlerinde seyir halindeki 67 AAD 653 plakalı Mustafa Geldi(45) hakimiyetindeki otomobil ile Sercan Kuruyamaç(28) yönetimindeki 67 VF 803 plakalı motorsiklet çarpıştı.

Toplantıya, eski Siirt Milletvekili Afif Demirkıran, Kurtalan Kaymakamı İhsan Emre Aydın, Siirt Ticaret ve Sanayi Odası adına Abdülkadir Demirhan ile Başar Taner, Siirt Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Cemal Koyuncu, Siirt Kültür ve Turizm Müdürü Remzi Uslu, Kurtalan’daki STK temsilcileri ve projeden doğrudan faydalanacak olan Kurtalan çarşı esnafı katıldı.

Bu arada uygun mekana sahip binalarımızda da yeni müzeler ve halkımızın çocuktan yaşlıya kadar hayatlarını etkileyecek sanat kültür merkezleri, üretim merkezleri ile donatarak, tarihi kentlere ve bizim hedeflerimizden biri olan Kale-Çarşı ve mahalle dokusunu yeniden algılatmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Kapalı Çarşı'da 65 yıldır esnaflık yapan Ender Altıkardeşler de bölgedeki ticaretin gelenek halinde 700 yıldır devam ettiğini söyledi.

Bursa Kapalı Çarşı Dernek Başkanı İsa Altıkardeş de çarşının yenilenen yüzüyle Bursalıların yanı sıra yerli yabancı turistlere hizmete etmeye devam ettiğini söyledi.

Bayram Çınar’ın Horozköy Çarşı Camisi’nde kılınan cenaze namazına Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Ercan Aslangiray’ın ise Saruhanlı Appak Mahallesinde kılınan cenaze namazına ise MASKİ Genel Müdürü Yakup Koç katıldı.

Menteşe ilçesindeki tarihi arasta (çarşı), Anadolu Beylikleri döneminden bugüne "yeryüzü cenneti" olarak anılan kültür turizminin de vazgeçilmez noktalarından Muğla için önemini koruyor.

Şu ana kadar özellikle ilçemizin simgesi olan Karamustafa paşa külliyesinin arasta kısmı, camii, han, hamam, medrese kısmı vakıflar genel müdürlüğünce; arasta kısmı ve çarşı kısmı da belediyemiz tarafından restorasyon çalışmaları yapıldı.

Dün akşam saatlerinde 5 arkadaşıyla birlikte balıkçı teknesiyle denize açılan ve karaya dönüşte teknenin alabora olmasıyla hayatını kaybeden Ahmet Argon (30) için Pınarbaşı Çarşı Camii’nde ikindi namazını müteakip cenaze namazı kılındı.

Akyazı ilçesi çarşı içindeki dükkanında ayakkabıcılık yapan Ziyafettin Şimşek, kaybolmaya ve unutulmaya yüz tutmuş zanaatler arasındaki ayakkabıcılık mesleğini teknolojiye inat el emeği göz nuruyla yaşatmaya çalışıyor.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, çarşı ve mahalle bekçilerinin göreve başlamasının ardından gasp, yankesicilik, oto hırsızlığı, kapkaç olaylarının sayısı azalırken, mal varlığına karşı işlenen olayların aydınlatılma oranı arttı.

Alay Şehitliği, Anzak Koyu, Mehmetçiğe Saygı Anıtı, Conkbayırı, Kanlısırt, Çimenlik Kalesi, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, Truva Atı Heykeli ve Aynalı Çarşı gibi tarihi mekanları ziyaret etti.

Dazkırı Belediyesi aracılığıyla ilçedeki 230 kadına, Çanakkale Şehitlikleri, Aynalı Çarşı ve Truva Atı gezdirilerek tarihi bilgiler verildi.

Hacı Abdulhakim Sancak Çarşı Camiinde düzenlenen yarışmanın Komisyon Başkanlığını İl Müftüsü Ahmet Altıok, müftü yardımcıları Muhammed Özdemir ve Mehmet Şirin Ayral yaptı.

Kısa zaman önce açıklanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde, Emniyet Genel Müdürlüğüne 10 bin çarşı ve mahalle bekçisi kadrosunun ihdas edildiği belirtildi.