Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
çare
  • isim Bir sonuca varmak, ortadaki engelleri kaldırmak için tutulması gereken yol, çıkar yol, çözüm yolu
    "Teklif ettiği çare ise şiddetli ve semereli bir tedbir olmaktan çok uzaktı." - N. F. Kısakürek
  • Tedavi yolu, deva

"çare" kelimesinin kullanım örnekleri.

Özellikle Bayburt'un en büyük talihsizliği göç olgusuna çözüm bulma adına belediye imkanlarıyla yeni iş istihdamları oluşturup Bayburt insanına çare olmaya çalışacağız.

Çocuk özlemiyle 22 yıl geçiren ve bu duruma çare ararken koruyucu ailelik hizmetiyle tanışan Ayşe ve Şefik Aşatır çifti, yetiştirme yurdundaki 2 küçük kardeşe "anne baba" olduktan sonra yaşadıklarını AA muhabiri ile paylaştı.

Siyaseten yok oluşlarına çare bulmak, bir kez olsun sayın Cumhurbaşkanımızca muhatap alınabilmek için artık iftiranın, saçmalamanın ötesine geçmişlerdir.

Aksel, en son çare olarak atın bacağının kesilip ampütasyon işleminin uygulanabileceğini belirtti.

Hemen aile üyelerine bakılıyor, 4 kardeşinden biri uyumlu çıkıyor ama o da Fankoni Aplastik Anemisi taşıyısıcı, yani derdine çare olamıyor.

Son çare olarak kedinin kaybolduğu Şehirgösteren Mahallesi’ne taşınma kararı aran Fatma Özaslan, her gün kediyi aramaya devam etti.

Bu çeşitte bütünce sezonu kapatmayı düşünmüyoruz, çare havuzlarda yetişen kültür balıkları.

Ülkemizde periyodik olarak yapılarak geleneksel hale getirilen darbeler, gelişmiş toplumları bırakın üçüncü dünya ülkelerinde bile en basit tanımıyla cuntacılık olarak bilinirken, olağanüstü algı operasyonlarıyla halkın tek çare olarak görmesi ve kabullenmesi sağlandı.

Ezilen halkların minnet dolu bakışlarına, yürek burkan yakarışlarına dermen olmaktır, çare olmaktır.

Karmaşık sorunlarda doğru tanı İçinden çıkılmaz gibi görünen karmaşık hastalıklara usta bir saat tamircisi gibi yaklaşıp, bütünü gözden kaçırmadan her bir küçük parçayı dikkatle inceleyen Ümit Hoca, sonunda doğru tanıya ulaşır, devasız sanılan derde çare olurdu.

Esenlik, ortodonti kliniği olarak her türlü dişsel sorunlardan çene bozukluklarına kadar birçok soruna çare olduklarını bildirdi.

Arıkbaşı yakınlarında kurduğu seranın ardından, Bayındır Kent Merkezi Fatih Mahallesi Menderes Caddesi üzerinde Ernur Botanik İrtibat Ofisi'ni açan eski Başkan Mehmet Kertiş, burada gerek üreticiler ve gerekse hemşehrileriyle sık sık biraraya gelerek, hem satış yapıyor, hem de vatandaşların sorunlarına çare bulmaya çalışıyor.

Ama bütün insan kaynağımızı tek çare olarak memuriyete yönlendirmek, girişimci bir ekonomiden memur bir ülkeye evrilmek sorunlarımızın çözümü değil.

Kısmen kamulaştırılan RBS üst yöneticisi Stephen Hester yaptığı açıklamada, gerçek iş kaybı sayısının açıklanandan önemli oranda düşük olmasının beklendiğini ve zorunlu işten çıkarmalara son çare olarak başvurulacağını belirtti.

Atardamar ve toplardamar hastalıkları başta olmak üzere birçok dolaşım sistemi hastalıklarıyla iltihaplı ve iltihapsız eklem romatizması rahatsızlıkları bulunanlar, gölde çare aradıkları gibi gölün ve çevresindeki doğal güzelliğin de tadını çıkartıyor.