Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
çarpan
  • isim, matematik Bir çarpma işleminde çarpılan sayının kaç kez tekrarlanacağını gösteren sayı, çoğaltan
    "7x3=7+7+7=21 işleminde 3 sayısı 7'nin çarpanıdır."
İktisat Terimleri Sözlüğü
çarpan

bk. çoğaltan

Matematik Terimleri Sözlüğü
çarpan

Bir niceliği kalansız bölen nicelik.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
çarpan

(matematik)

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
çarpan

Sırtı dikenli, büyükleri sarı, kırmızı ve küçükleri siyah renkte olan, çarptığında eli ayağı kanatan iskorpit cinsinden bir balık.

"çarpan" kelimesinin kullanım örnekleri.

Otomobilin arkasında seyreden Albız Kan yönetimindeki 41 P 4019 plakalı servis midibüsü de TIR’a çarpan otomobile arkadan çarptı.

Çizgili, benekli, hayalperest çağrışımları olan, anaforlu ve renkli desen ve motifler; havadar ve iç açıcı atmosferler, cam kapılar, geniş pencereler ve kalabalık arkadaş grupları için geniş oturma grupları İkizler evinin en göze çarpan detaylarıdır.

Vatandaşlardan ricamız alışveriş yaparken gözlerine çarpan bir anormallik varsa bunu ilgili birime iletsinler.

Giyim ve ulaşım madde fiyatlarında artış yaşandı Ekim ayında eylül ayına göre giyim fiyatlarında ise ortalama yüzde 12,34’lük bir artış gözlendiğini anlatan İrğat, “Giyim madde fiyatlarında Eylül ayına göre en göze çarpan yüzde 37,92 artışla kadın hırkası, yüzde 36,24 artışla kadın kazağı, yüzde 34,24 artışla anorak tipi erkek kabanı madde fiyatlarında oldu.

Giyim madde fiyatlarında Mart ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 28,56 artışla kadın ceketi, yüzde 23,86 artışla etek, yüzde 22,41 artışla elbise, yüzde 19,14 artışla kadın gömleği, yüzde 16,85 artışla erkek gömleği madde fiyatları olurken; en çok göze çarpan düşüşler ise yüzde 5,9 azalışla çocuk çorabı, yüzde 1,69 azalışla kadın kabanı, yüzde 1,24 azalışla anorak tipi çocuk kabanı madde fiyatlarında gözlemlendi.

Giyim madde fiyatlarında Ekim ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 26,84 artışla kaban(kadın), yüzde 22,85 artışla çizme(kadın), yüzde 22,78 artışla yünlü kaban(erkek), yüzde 13,69 artışla anorak tipi kaban(erkek) madde fiyatları olurken; en çok göze çarpan düşüşler ise yüzde 1,4 azalışla kadın iç çamaşırı, yüzde 0,03 azalışla ayakkabı tamiri(kadın) madde fiyatlarında gözlemlendi.

Otomobilden son anda inen sürücü, araca çarpan otobüsün altında kalmaktan son anda kurtuldu.

Kazadan sonra kızına çarpan trenin makinisti Mustafa Bekir Aktaş'ın kendisini telefonla arayak üzüntüsünü bildirdiğini belirten Yılmaz, “Telefonla aradı.

Türkiye ve Türk dünyasının bir araya geleceği, aynı gaye için çarpan yüreklerin bir arada olacağı ve kardeşlerin birbirine kavuşacağı anın heyecanla beklendiğini ifade eden Aslankaya, böyle bir ortamda Türk Birliği Kurultayı için Dünya Avşarlar Derneği olarak ilk adımı Kayseri'de gerçekleştirme arzusuyla çalışmalara başladıklarını söyledi.

Ayılmak için yüzlerine su çarpan iki kadın, kendilerine yardım etmeye çalışan taksicilere de engel oldu.

Kazada çarpışmanın şiddeti ile karşı şeride geçerek bir ağaca çarpan ardından da takla atan olay yeri inceleme aracında bulunan polis memurlarından sürücü Yaşar O.

Otellere soruşturmaEşinin yoğun bakımda olduğunu söyleyen Baduk Soleimany kendilerine çarpan İranlı turist ile otel yetkililerinden davacı oldu.

Özellikle şeritli, biyeli kombinasyonlar, piliseler, keskin hatlı ceket ve elbiseler, koleksiyonun en göze çarpan temalarını oluşturuyor.

Geçtiğimiz günlerde çevre yolunda otomobili ile başıboş bir ata çarpan ve aracı ortadan ikiye bölünen bir araç sürücüsünün yaralanma olayı, sorunun ciddiyetini ortaya koymuştu.

Sergiye dahil edilen sanatçılardan göze çarpan isimler arasında Lucian Freud, Jake ve Dinos Chapman, Sarah Lucas, Chris Ofili, Tracey Emin ve 2017 Turner Ödülü sahibi Lubaina Himid bulunuyor.