Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
çatal
 • isim İki veya daha çok kola ayrılan değnek
 • Yol, ağaç gibi kollara ayrılan şeylerin ayrılma yeri
 • Dallı olan şeylerin her kolu
 • Yemek yerken kullanılan iki, üç veya dört uzun dişli çoğunlukla metal araç
  "Çatalı elinden düştü, ağzı açık kaldı." - P. Safa
 • Dirgen
 • Bir tür olta iğnesi
 • sıfat Ucu kollara ayrılmış
  "Çatal yol."
 • sıfat İki taraflı
  "Evlerinin önü çatal pınarlar / İçerler suyunu beni anarlar" - Halk türküsü
 • sıfat İki anlamlı, iki türlü anlaşılabilir
  "Çatal söz."
Tiyatro Terimleri Sözlüğü
çatal

On dokuzuncu yüzyıl ingiliz tiyatrosunda panoları ucundan tutan direk.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
çatal

(yolçatağı) (coğrafya)

Zanaat Terimleri Sözlüğü
çatal

(I)

 1. Tezek adı verilen toprakları yatırmak için saban demirinin arkasına takılan çatal ağaç. (*Mudurnu -Bolu)

 2. Çocukların taşla kuş vurmakta kullandıkları sapanın ağaç kısmı. (Çaltı *Gelendost -Isparta)

 3. Omuzda taşınacak ekin saplarını deste yapmakta kullanılan ucu çatallı ağaç. (Güllüce *Gümüşhacıköy -Amasya)

 4. Deste durumundaki ekini yığına taşımak için kullanılan araç. (-Amasya)

 5. Dizginlerin birleşme yerleri. (*Bor -Niğde)

 6. İki teker arasındaki kundağın üzerindeki tahta. (*Bor -Niğde)

Tarama Sözlüğü
çatal

Üç değneği bir demir halkaya bağlamakla vücuda getirilen bir av âleti

Gösterim Sanatları Terimleri Sözlüğü
çatal

On dokuzuncu yüzyıl ingiliz tiyatrosunda panoları tutan direğe verilen ad.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
çatal

İki tepe arasındaki geçit.

Vikipedi
Çatal

Çatal, yemek yerken kullanılan, ekseni uzun, dört dişli olan genellikle madenî alettir.

Ayrıca, atlı arabalarda okun girdiği yere, pamuk eğirmeye yarayan alete, ekseri buğdaygillerin hasadında kullanılan iki uçlu tarım aracına, keskiye benzer uzunca alete de çatal adı verilir.

Çatal (yazılım geliştirme)

Çatal ya da çatallama (İng. fork), bir yazılım projesinin mevcut kaynak kodları kopyalanarak başlatılan yeni projeye verilen addır. özgür yazılım alanında yaygın bir şekilde görülmekle birlikte sahipli yazılımlarda da örnekleri görülebilir.

Bir özgür yazılım projesini farklı bir yönde geliştirmek isteyen geliştiriciler, yazılımın kaynak kodlarını kopyalayarak farklı bir isim altında yeni bir proje başlatabilir ve uygulamak istedikleri değişiklikleri, yenilikleri uygulamaya başlayabilirler. Bir özgür yazılımın kodlarını kopyalayarak çatal yazılım oluşturmak önceden izin almayı gerektirmez ve telif hakları ihlaline de yol açmaz. Ancak bununla birlikte temel alınan yazılımda kullanan özgür lisansının diğer şartlarını da sağlamak gereklidir (yazılımın önceki kaynağının belirtilmesi, yeni yazılımın yine özgür bir lisansla lisanslanmak zorunda olması gibi şartlar olabilir).

Bir özgür yazılım projesinde farklı düşünen geliştiriciler yol ayrımına geldiklerinde, kendi aralarında birleşerek yeni bir yol çizmeleri nedeniyle yol ayrımı kavramından türetilmiştir.

"çatal" kelimesinin kullanım örnekleri.

Toplantıya Kaymakam Soner Bedir, İlçe Belediye Başkanı Cavit Erdoğan, Firma yetkilileri Akif Çelik, Hakkı Akdoğmuş ve Recep Çatal katıldı.

Şahıs Çalışması Nedeniyle Alıca Köyü Mahallesi Çatal Elma Mahallesi Germece Mahallesi Köy Sokağı - Karadayı Köyiçi Mahallesi Konak Enerji Verilemeyecektir.

Tıbbi malzeme çeşitliliği ve stoku açısından çevre illerdeki anjiyografi ünitelerinden oldukça ileride olan ünitemizde, birçok yaygın damar hastası ve çatal damar (bifurkasyon) hastası koroner bypass işlemine gerek kalmadan tedavi edilebilmiştir.

Sanıklar eski Üsteğmen Muzaffer Dikencik, eski Asteğmen Berkay Demir, eski Astsubay Ali Aydoğan, eski uzman erbaşlar Arif Emre Esen, Cem Karaaslan, Hüreyre Can Çatal, İbrahim Tıraş, Şahin Kurt, Feyyaz Yörük, Reşat Ardıl ve Fahrettin Kemal'in "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar veren mahkeme, sanıkların yargılama sırasındaki tutum ve davranışlarını, verilen cezanın gelecekleri üzerindeki etkisini göz önüne alıp cezalarını müebbet hapse düşürmüştü.

Kaya’nın ülkenin sevilen bir değeri olduğunu belirten Arpak “1999’da bir ödül töreni vardı, Ahmet Kaya’ya çatal atılmıştı.

Berk'in yönetim kurulu listesinde Ayhan Akcan, Ferit Tufan, Cenk Berk, Bener Ergün, Çiler Çetiner, Muhammet Çatal, Gökhan Hızal, Turgut Doğan, Onur Sakınır, Esin Tural, Murat Deveci, Eyüp Akın, Cumhur Çetinkol, Süreyya Kurubaş, Bahtiyar Karataş, Aysen Çıtak, Nihat İtün, Lütfi Turhan, Erdinç Ulusoy, Mehmet Önder, Duygu Sünter ve Fikret Çetinkaya yer alıyor.

Çarpmanın etkisi ile savrulan 16 BMP 26 plakalı özel otomobilde sürücü Ahmet Kalem ile birlikte eşi 33 yaşındaki Ayşe Kalem, kızları 10 yaşındaki Sümeyye Kalem ve 12 yaşındaki Seher Kalem ile 36 EB 6914 plakalı özel otomobilin sürücüsü Rahim Sarısu ve yanında bulunan Serdar Çatal yaralandı.

Gölbaşı 75 Yataklı Devlet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Engin Çatal, kemik erimesi hastalığının erken teşhisinde kemik dansitometre cihazının önemine işaret etti.

Uzmanlar, küçük çatal kullananların yediklerini yetersiz hissettikleri ve doyabilmek için daha çok yediklerini söyledi.

Coşkun, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman ile Rahime Hatun, Şehit Mehmet Çatal ve Çarşı Polis merkezlerini ziyaret ederek emniyet mensuplarının bayramını kutladı.

Son yıllarda insanlar demlik, çatal bıçak gibi ürünlerini kalaylatmak yerine çöpe atıyor.

Yumuşayan patatesler süzülüp bir kaba alınır içine 150 gr tereyağı eklenerek çatal ve kevgir yardımı ile ezilir.

Program 63 beyaz kuşaklı ve 3 renkli kuşaklı olmak üzere toplamda 66 sporcunun antrenör Elif Çatal eşliğinde salona girmeleri ile başladı.

Mezuniyet etkinliğine, Simav İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, Resul Çatal, Mehmet Yavuz, Özgür Yıldız, Hasan Atalay, Askerlik Şubesi Başkanı Personel Yüzbaşı İbrahim Erşil, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Mustafa Sapmaz, Sosyal Hizmetler Kuruluş Müdürü Bilge Sapmaz, Belediye Meclis üyesi İklima Gündüz, Kurum Müdürleri ve Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Tayyar Madak katıldı.

Anadolu Üniversitesi Raylı Sistemler İşletmeciliği Bölümü mezunu olan ve 6 yıldır TCDD bünyesinde makasçı olarak çalışan 30 yaşındaki Neşe Kaya, günde 36 trenin geçtiği Ödemiş ve Tire ilçeleri arasındaki kavşak konumundaki Çatal İstasyonu'nda görev yapıyor.