Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
çay

(I) a.

 1. bit. b. Çaygillerden, nemli iklimlerde yetişen bir ağaççık (Thea chinensis).

 2. bit. b. Bu ağaççığın özel işlemlerle kurutulan yaprağı.

 3. Bu yaprağın demlenmesiyle elde edilen güzel kokulu ve sarımtırak kırmızı renkli içecek: “Bize çay ikram ettiler.” -A. Kabaklı.

 4. Çeşitli bitkilerin yaprak veya çiçeklerinin demlenmesiyle elde edilen bir tür içecek.

 5. Konukların içecek ve börek, pasta vb. yiyeceklerle ağırlandığı toplantı: “Sana bir şey söyleyeyim mi, artık çay davetlerinden bıktım.” -P. Saf

 6. Müzikli toplantı: “Gittiği zengin arkadaşlarının çayından allak bullak gelir.” -H. Taner.

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü
çay

Yapraklarında % 2-4 arasında kafein, az miktarda teofilin ve teobromin, % 10-20 arasında tanen, % 1-1. 5 uçucu yağ içeren, hekimlikte enfüzyon biçiminde uyarıcı, idrar söktürücü ve sürgün önleyici olarak kullanılan çaygiller familyasından bir bitki.

Biyoloji Terimleri Sözlüğü
çay

Çaygiller (Theaceae) familyasından, çiçekleri er dişi, nadiren tek eşeyli, kapsül tipi meyveleri olan, genç yaprakları toplanıp özel metotlarla kurutularak içecek olarak kullanılan, ülkemizin Doğu Karadeniz bölgesinde kültürü yapılan, asıl vatanı Çin ve Japonya olan, her dem yeşil, ağaççık ya da çalı formundaki bitkiler.

Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü
çay

Dereden büyük, ırmaktan küçük akarsu.

Tiyatro Terimleri Sözlüğü
çay

(Kar.): Karagöz, Matiz ve Külhanbeyi tarafından "bayan" anlamında kullanılan argo sözcüğü.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
çay

(botanik, tarım)

Gösterim Sanatları Terimleri Sözlüğü
çay

(Argo) Külhanbey ve Matiz tarafından «bayan» anlamında kullanılan sözcük.

Coğrafya Terimleri Sözlüğü
çay

Boyu, beslenme teknesinin alanı ve taşıdığı su niceliği ile orta büyüklükte akarsulara verilen ad.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
çay

Çay, küçük akarsu

Vikipedi
Çay

Çay ın farklı anlamları:

 • Çay, Çaygillerden, nemli iklimlerde yetişen küçük boylu ağaç
 • Çay, genellikle sıcak içilen bitkisel içeceklerin çoğuna genel olarak verilen ad.
 • Çay, Afyonkarahisar'ın ilçesi
 • Çay, dereden büyük, ırmaktan küçük akarsu
 • Çay, Rize merkezli yayın yapan ve Karadeniz Bölgesi'nin gündemi ile ilgili haberler veren yöresel bir kanal.
Çay (içecek)

Çay, çeşitli bitkilerin yapraklarının , çiçeklerinin, köklerinin, gövdelerinin, kabuklarının, tohumlarının kaynatılmasıyla veya haşlanmasıyla elde edilen bir içecek türüdür. Çay çalısının bilimsel ismi Camellia sinensistir. Çay, çalının yapraklarının fermantasyonu, ısıtılması, kurutulması ve bazen diğer meyve veya bitkilerle karıştırılması sonucu hazırlanır. Türkiye'de çay, sadece Gürcistan sınırından başlayan ve Fatsa'ya kadar uzanan alan içerisinde yetiştirilebilmektedir.

Türkiye'de yaygın olarak çay, Doğu Karadeniz bölgesinden toplanan çay yapraklarından yapılan kırmızı renkteki içecek için kullanılır.

Çayları birçok kritere göre sınıflara ayırmak münkün olmakla beraber; üç temel çay çeşidi vardır. Bunlar, siyah çay, yeşil çay ve beyaz çaydır. Bunların dışında, yetiştiği bahçe, yaprak boyutu, işleme yöntemi, fermantasyon yöntemlerine göre de sınıflara ayırmak mümkündür. "Bitki çayı" terimi meyve ve bitkilerin işlenmesi ile elde edilen içecekleri kapsar. Kuşburnu gibi bitki çaylarında gerçekte çay yaprakları yoktur. Bazı bitkilerin aromaları çaylara eklenerek meyve ve bitki aromalı çaylar elde edilmektedir. Çay; tein, kafein, teofilin ve antioksidanlar için doğal bir kaynaktır. İçinde bulunan mineraller nedeniyle kemik ve diş sağlığına faydalıdır. Ancak neredeyse hiç karbonhidrat, protein ve yağ içermez, Şeker ya da diğer katkılarla tatlandırılır.

Dünyada en önde gelen çay üretici ülkeleri şunlardır:

Çay (akarsu)

Çay, coğrafi terim olarak dereden büyük, ırmaktan küçük akarsuya denir. Bu sınıflandırma akarsuyun uzunluğu, genişliği ve taşıdığı su miktarına göre belirlenmektedir. Çayların bir yatak içinde akması onun temel özelliğidir.

Çay (öğün)

Ülkelerin adetlerine bağlı olarak, çay pek çok farklı öğünlerle veya öğün zamanlarıyla ilgili olabilir.

Çay (bitki)

Çay (Camellia sinensis), çaygiller (Theaceae) familyasından nemli iklimlerde yetişen, yaprak ve tomurcukları içecek maddesi üretmekte kullanılan bir tarım bitkisi. Yeşil çay, siyah çay, ve oolong çayı farklı oksidasyon seviyelerinden geçirilerek üretilir. Diğer yandan Kukicha çayı (sürgün çayı) yapraklardan ziyade sürgün ve gövdeden elde edilir.

Anavatanı Güney ve Güneydoğu Asya olmasına karşın dünya üzerinde tropik ve subtropikal bölgelerde de yetiştirilmektedir. Tarım amaçlı yetiştirilenler 2 m'nin altında küçük ağaç görünümünde herdem yeşil bitkilerdir. Serbest bırakıldığında 9 m boyunda bir ağaç formunu kazanır. Kuvvetli ana köke sahiptir.

"çay" kelimesinin kullanım örnekleri.

Öte yandan, evinde ölü bulunan Havva Çay'ın kocası Abdülhadi Günay'ın da (43), Haziran 2016'da köpeğinin bahçeye girmesi üzerine tartıştığı komşusu R.

İlçe meydanını genişletmek adına meydanda bulunan Abdürreşit İbrahim Efendi Parkı’nda bulunan kamelyalar ve çay ocağı taşınarak Vedat Kora Parkı’na alınacak.

Havva Çay'ın eşi Abdülhadi Günay'ın (43) da 2016 yılının Haziran ayında silahla öldürüldüğü ortaya çıkmıştı.

Cenaze törenine Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Fuat Çay, CHP Milletvekili Serkan Topal, Samandağ Kadın Danışma Merkezi Başkanı Hülya Nehir, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kamacı, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Adem Yılgın, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Meltem Ahres Nural, CHP Hatay Milletvekili adayı Mehmet Güzelmansur, Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, Hatay Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yahya Hamurcu, eski milletvekili Refik Eryılmaz, Samandağ Belediyesi eski Başkanı Ganim Canbolat, Antakya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Murat Berber, Hatay Basın ve Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Siper, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, ATSO Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, Samandağ Belediyesi Meclis üyeleri, Defne Belediyesi Meclis üyeleri, muhtarlar, STK temsilcileri, ailesi, akrabaları ve çok sayıda seveni katıldı.

Alınan bilgiye göre, ilçenin Akköse mahallesinde Yavuz Selim Şengül idaresindeki araç direksiyon hakimiyetinin kaybedilmesi sonucu çay bahçesine yuvarlandı.

Yavuz Selim Şengül idaresindeki 16 JSH 61 plakalı otomobil, Akköse Mahallesi'nde yolun alt kısmındaki yaş çay bahçesine devrildi.

Her gün telefonuna resim için mesajlarının geldiğini söyleyen Arif Kandaz, rengarenk akrilik boyaları kullanarak yaptığı çocuk, gülen yüz, çiçek ve çay bardağı, doğa, insan gibi farklı çizimlerle hayal dünyasını ve resim tutkusunu ilçede yaşatmaya devam ediyor.

Çınarcık Kaktüs Çay Bahçesi'nde düzenlenen programda, Uluslararası Ekolojik Kadın Köyü Derneği (ULEKAD) Başkanı Hüzün Yücel ve Psikolog Alanur Özalp kadınlarla buluştu.

Ş’den yapılan açıklamaya göre, 29 Eylül Perşembe günü, Arsuz ilçesi Kepirce Mahallesi’ne 09:00-18:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle, Karaağaç Mahallesi Sahil Caddesi ile 583, 586, 587, 591, 596, 597, 598, 602, 603, 613 ve 616 sokaklar ile Ali Ziroğlu İlkokulu’na 09:00-17:00 saatleri arasında bakım çalışması nedeniyle, Altınözü ilçesi Sarılar ve Yenişehir Mahallesi Atatürk Caddesi’ne 09:00-15:00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle, İskenderun ilçesi Pınarbaşı Mahallesi Doktor Sadık Ahmet, Pınarbaşı Caddesi, 175, 177, 178 ve 178/2 sokaklar ile Numune Mahallesi 179 ve 194 sokaklara 09:00-18:00 saatleri arasında, Çay Mahallesi İstasyon Caddesi, 112, 114 ve 115 sokaklar ile İlçe Emniyet Müdürlüğü, Devlet Demiryolları, Liman Tersane ve Devlet Liman Hava Meydanları’na 08:30-13:30 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle, Antakya ilçesi Anayazı, Üçgedik, Akhisar, Alazı ve Alahan mahalleleri ile Bölge Trafik, Şark Tuğla, Antakya Meslek Yüksek Okulu ve Yetişen Kauçuk’a 09:00-17:00 saatleri arası

Gün boyu sıcakta çalışmaktan bunaldığı için akşamları sahili tercih ettiğini belirten Hacer Aldanmaz da "Akşamları burada yemeğimizi yiyoruz, çay getiriyoruz.

SİİRT (AA) - Siirtli esnaflar Murat Aldemir ve Sinan Carav, Mevlit Kandili dolayısıyla çorba ve çay ikramında bulundu.

Eserde başlıca rolleri Özlem Şenormanlılar, Meltem Ayar, Büşra Ay, Sayaka Wakita, Bleda Özlem, Niyazi Cingöz, David Khozashvili, Ozan Demirbaş, Burak Serkan Cebeci, Tugay Ak, Selğan Çavdaroğlu, Ketevan Chkhikvadze, Özge Hoşer, Pınar Humar, Nino Svimonishvili, Tutku Barın Tümen, Seda Dereli, Gülben Çay, Melisa Sungur,Yusuf Afacan, Erdem Arslan, Miray Boyacıoğlu, Önem Özden, İsmail Şereflioğlu, Cenk Güner ve Buğrahan Alnıaçık paylaşıyor.

Altmışlı yıllarda, sadece Muğla - Marmaris çevresindeki kahvelerde ve halk arasında çay olarak içilirdi.

Bu testlerin sonucunda hastalığın temelinde genetik yaygınlığın olabileceğini tespit ettik ama hastalarla konuştuğumuzda halkın yöresel olarak alışkınlık gereği özellikle çok çay içtiğini, özellikle kış mevsiminin çok uzun sürmesi nedeniyle sıcak yemeklerin çok hızlı tüketildiğini fark ettik.

Amasyalı sanatçı Kasım Alper Özdemir, Türkiye Sakatlar Derneği Amasya Şubesi’ndeki engelsiz yürekler ile Amasya Belediyesi Engelsiz Yaşam Parkı’nda çay ve şiir sohbetinde buluştu.