Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
çaylak
  • isim, hayvan bilimi Yırtıcılardan, uzun kanatlı, çengel gagalı, küçük kuşları ve fare gibi zararlı hayvanları avlayan, tavuk büyüklüğünde bir kuş (Milvus migrans)
  • sıfat Toy (I)
Kişi Adları Sözlüğü
Çaylak

Cinsiyet: Erkek

  1. Irmağın geçit yeri, geçit.

  2. Sözünde durmayan kimse.

  3. Yırtıcılardan uzun kanatlı, çengel gagalı, küçük kuşları avlayan bir kuş.

Tarih Terimleri Sözlüğü
çaylak

Devletçe verilen aşama, nişan ya da göreve atanma muştusunu atanana ivedilikle ulaştıran görevli.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
çaylak

Çağlayan.

Vikipedi
Çaylak

Çaylak, gündüz yırtıcı kuşları (Falconiformes) takımından atmacagiller (Accipitridae) familyasının Milvinae, Elaninae alt familyaları ile Perninae alt familyasından bazı türleri kapsayan yırtıcı kuşlara verilen ortak ismidir. Bunlar uzun kanatlı, uzun çatalkuyruklu, çengel gagalı olup küçük kuşları ve fare gibi hayvanları avlarlar.

Yaklaşık 60 cm boyunda, yavaş ve yumuşak uçuşlu, çengel gagalı kuşlar olan çaylak cinsi üyeleri, daha çok açık alanlarda yaşar, zaman zaman avlanırlarsa da, çoğunlukla leş yerler. Cinsin örnek türü çaylak ya da Kızıl çaylak (Milvus milvus), Orta Çağ'da Avrupa kentlerinde leşleri ortadan kaldırdığı için korunmuş, günümüzde kırsal kesime çekilmiştir. Kara çaylak (Milvus nigrans), Afrika, Avustralya ve Avrasya'da hala çok yaygındır.

Çaylak (film, 2003)

Çaylak ya da özgün adıyla The Recruit, baş rollerinde Al Pacino, Colin Farrell ve Bridget Moynahan'ın oynadığı, Roger Donaldson tarafından yönetilen 2003 yapımı bir Amerikan casus ve gerilim filmidir. Bu Touchstone Pictures tarafından Kuzey Amerika'da 31 Ocak 2003 tarihinde gösterime girdi. Film eleştirmenlerden karışık eleştiriler aldı. Rotten Tomatoes eleştirmenlerinden 5.5/10 üzerinden bir puan ortalaması ile 163 yoruma göre olumlu eleştiriler aldı. Metacritic bu toplanan 36 değerlendirmeye 100 üzerinden 56 ortalama puan verdi.

Çaylak (film, 1990)

Çaylak ( İngilizce adıyla): The Rookie Clint Eastwood'un yönetmenliği ve yapımcılığını Steven Siebert üstlendiği 1990 yapımı ABD filmidir.. Başrollerde Clint Eastwood ve Sonia Brage yer almaktadır.

Çaylak (anlam ayrımı)

Çaylak şu anlamlara da gelebilir:

  • Çaylak (film, 1990)
  • Çaylak (film, 2003)

"çaylak" kelimesinin kullanım örnekleri.

Kazada otomobil sürücüsü Akkaya ve yolculardan İbrahim Çaylak ve Emriye Çaylak ağır yaralandı.

Kazada yaralanan Emriye Çaylak'ın hayati tehlikesinin olmadığı, İbrahim Çaylak'ın ise durumunun ağır olduğu öğrenildi.

Eşini kaybettikten sonra da zorluklar yaşadığını dile getiren Çaylak, çocuklarını geçindirebilmek için gündeliğe giderken hasta çocuğunu da yanında götürmek zorunda kaldığını belirtti.

Bocce branşında yarışan Çağkan Çaylak, vakfa başladıktan sonra sporla tanıştığını, çeşitli branşlarda birincilik için mücadele ettiğini anlattı.