Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
çil
  • isim, hayvan bilimi Orman tavuğugillerden, eti için avlanan, ormanlarda yaşayan bir kuş, dağ tavuğu (Tetrastes bonasia)
Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü
çil

Deride, yerel olarak melanositlerin artışı ve melanin birikimi nedeniyle kahverengimsi renkte pigment içeren benek veya leke, lentigo.

Tarama Sözlüğü
çil

Bir çeşit keklik

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
çil
  1. Topraktan yeni çıkan bitki, ekin.

  2. Yaprakları sebze olarak kullanılan labadanın çok tazesi.

  3. Tazeyken yenilen dikenli bir çeşit ot.

  4. Sepet yapmakta kullanılan bir çeşit kamış.

Vikipedi
Çil

Çil, deride, güneşe maruz kalma sonucu beliren, ufak lekelerdir. Bunlar, daha fazla, lokalize güneş yanıklarına benzetilebilir ve ekseriyetle sarışın veya kızıl saçlılarda görülen melanin pigmenti birikimidir.

"çil" kelimesinin kullanım örnekleri.

Taziyeleri kabul eden şehit babası Afan Çil’in güçlükle ayakta durduğu gözlenirken, cenaze daha sonra buradan konvoy eşliğinde karayolu ile memleketi Arsin ilçesine götürüldü.

Anne Emine ve baba Afan Çil’in yanı sıra şehidin 2’si kız 4 kardeşi de tabutun başında göz yaşı dökerken, törenin ardından cenaze namazı kılındı.

STAT: 18 Temmuz HAKEMLER: Akor Karaca xx, Harun Öztekin xx, Ersin İşveren xx, Fukan Güngör xx DÜZCESPOR: İbrahim Karaca x, Burak Seres xxx, Furkan Çil xx, Murat Akgül xx (Bartu Umut dk.

İŞTE İLGİNÇ LAKAPLAR Ordu’da yakın dönemin lakabıyla anılan isimleri şöyle: "Tak tak Mehmet, Fıçı Fahrettin, Kovboy Telat, Pele Erol, Kamyon Kadir, Nato Ekrem, Piliç Necmi, Yenge Yılmaz, Bızdırık Coşkun, Bay Hamdi, Nano Engin, Ayartamlı İksan, Muhtar Azmi, Toto Uğur, Tosbağa Güner, Ayı Nihat, Genç Osman, Papaz Fikret, Alabut Telat, Dansöz Aydın, Göbek Nizam, Hart Hart Harut, Alano Murat, Höllük Memet, Dilik Yener, Kemre Yüksel, Torun Memet, Yula Berat, Katır Yusuf, Takoz Üstün, Öcü Uçman, Çakal Turgay, Şarlo Talip, Kürt Galip, Dansöz Kenan, Kepçe Ayhan, Yılancı Osman, Kelebek Mustafa, Kürt İsmet, Rambo Mehmet, Sosyete Bahtiyar, Kepcekulak İbrahim, Tren Yusuf, Peruk Necat, Yalaş Zeki, İngiliz Ömer, Çil Ferit, Zula Uğur, Kabak Rıfat, Kıllı Adem, Gürcü Faruk, Macar Osman, Tostcu Gündüz, Korukgöt Yusuf, Beyo Selahattin, Altındiş Cemil, Tostos Mehmet, Boksör Kenan, Kemre Yüksel, Palaska Yüksel, Kayho İlyas, Mayer Hamdi, Çerez Ahmet, Ayhan Işık, Corci Ali, Köpekci Turgut, Kedi İsmet, Kedi Kemal, Kafkas Ziya, Bakırc

Abdullah Çil ise Doğu Akdeniz Tarımsal Enstitüsü’nün Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay, Kilis, Gaziantep, Adıyaman gibi illerde mera ıslah ve amenajman çalışmaları yürüttüğünü belirterek, bu iller arasında en başarılı ilin Osmaniye olduğunu kaydetti.

Aynan kararla Akçadağ Kaymakamı Serdar Demirhan Kars Vali Yardımcılığına, Keleş Kaymakamı Serhat Karabektaş Kars Vali Yardımcılığına ve Bingöl Vali Yardımcısı Tunahan Çil ise Susuz Kaymakamlığına atandı.

Kazada Servet Sema Korkmaz, Doğuhan Fatih Korkmaz, Batuhan Korkmaz, Zeliha Çil, Nilay Çil, Bekir Tunç, Elif Tunç, Muhammet Tunç, Tuğba Tunç ve Aysima Tunç yaralandı.

Kazada, otomobil sürücüleri ile araçlarda bulunan Doğuhan Fatih ve Batuhan Korkmaz, Zeliha ve Nilay Çil, Elif, Muhammet, Tuğba ve Aysima Tunç yaralandı.

Çal Ziraat Odası Başkanı Haşim Ahmet Çil ise ilçede geçmişte yoğun olarak bağcılık yapıldığını ancak şimdi alternatif ürün olarak seracılığa başladıklarını vurguladı.

TİGEM Atçılık Daire Başkanı Murat Durmaz başkanlığındaki, At Islahı ve Üretim Şube Müdürü Nadi Çolakoğlu, Anadolu Tarım İşletmesi Müdürü Yıldıray Çil, Başuzman Mehmet Koç, Anadolu Tarım İşletmesi Atçılık Şefi Eren Karabulut ve Sultansuyu Tarım İşletmesi Şefi Abdullah Güler'in yer aldığı uzman heyet tayları titizlikle inceledi.

Enstitü Müdürü Abdullah Çil, yaptığı konuşmada, dünyada kullanılan fosil enerji kaynaklarının giderek azalması nedeniyle bu yakıtların yerini alabilecek biyokütle ve etanol potansiyeline sahip tarımsal bitkilerin önem kazandığını belirtti.

Büyükelçi Müsteşar Yardımcısı Ahmet Muhtar Gün Birleşmiş Milletler Viyana Ofisi Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği, Büyükeliğine, Büyükelçi Bakanlık Müşarviri Şerife Serap Özcoşkun Bolivya Çok Uluslu Devleti Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine, Büyükelçi Genel Müdür Hakkı Emre Yunt İsveç Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine, Hasan Murat Mercan Japonya Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine, Gürcistan Cumhuriyeti Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü Belçika Japonya Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine, Ayşe Hilal Sayan Koytak Kuveyt Japonya Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine, Elçi Genel Müdür Yardımcısı Ece Öztürk Çil Kolombiya Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine, Bulgaristan Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Süleyman Gökçe Guatemala Cumhuriyeti Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine, Büyükelçi Genel Müdür Hasan Ulusoy Bulgaristan Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine, Elçi Genel Müdür Yardımcısı İhsan Mustafa Yurda

Edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bingöl'de polis servis aracının geçişi sırasında teröristlerin bombalı saldırısı sonucu şehit olan polis memurları Oğuz Sünbül, Abdullah Bıyık, Bekir Deniz, Hasan Koçer, Yunus Emre Doğan, Duran Melemir ve Osman Eray ile Cizre'de teröristlerin silahlı saldırısında yaralanıp, kaldırıldığı hastanede şehit olan Piyade Er İsmail Çil'in ailelerine birer telgraf göndererek, başsağlığı dileklerini iletti.

KTSM grubunda solist ve korist olarak Asuman Aydemir,Ayşe Hoşoğlu,Emine Altay,Gülsüm Dönmez, Hatice Öner, Miraciye Aktaş, Nermin Karakaya, Rahime Çiçek, Sevil Cerrah, Sevim Başarır, Şerife Avlar, Şerife Demirkol,Ülker Gümüş, Vahide Kalyoncu, Aydın Yiğit,Birol Önder,Çetin Alparslan, Erdoğan Çiçek, Erkan Ayhan, Halim Avlar, İbrahim Çil, Mevlüt Aker, Serhat Dindaş ve Serkan Verim sahne aldı.