Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
örgü
 • isim Örme işi veya biçimi
 • Tığ, şiş veya özel makineyle ilmiklerin yan yana getirilmesiyle örülerek yapılmış şey
 • Dokumacılıkta atkı ve çözgü ipliklerinin, dokumayı oluşturacak biçimde belli bir desene göre kesişmesi
 • Örülmüş saç bölüğü, belik
  "Kadının başına doladığı örgülerden biri, firketelerden kurtulup omzuna düşüyor eğilince." - N. Meriç
 • İletişim, ulaşım vb.nin ülke yüzeyinde yayılmış biçimi, ağ
 • Yapı
  "Batı Avrupa medeniyeti bütün dış ve iç örgüleriyle bana ilk defa orada ayan olmuştu." - Y. K. Karaosmanoğlu
 • Her türlü eylem ve olaydan oluşan akış
  "Yaşamın örgüsü içinde gereğinden bile çok çalışkanım." - N. Meriç
 • sıfat Örülerek yapılan, örme
  "Örgü bir giysi."
 • anatomi Bazı sinir veya damarların birbirine geçip dolaşmasından ortaya çıkan oluşum
 • 10. tiyatro Konunun ana çizgisi, oyunun işlenişi veya çatısı
Kimya Terimleri Sözlüğü (II)
örgü

Bir örütü oluşturan atom, yükün ya da moleküllerin üç boyutlu ve dönemli olarak dizilişi.

Matematik Terimleri Sözlüğü
örgü

Dilemsel iki öğesinin en küçük üst sınırı ve en büyük alt sınırı var olan tikel sıralı küme.

Tiyatro Terimleri Sözlüğü
örgü
 1. Oyun dokusu, işlenişi, çatısı.

 2. Konunun ana çizgisi.

 3. Tulûata dayanan tiyatroda senaryo.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
örgü

bk. sinirağı.

Zanaat Terimleri Sözlüğü
örgü

bk. örme (III)

Gösterim Sanatları Terimleri Sözlüğü
örgü

Oyun yapısını ortaya çıkaran doku.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
örgü

Tel örgü

Fizik Terimleri Sözlüğü
örgü
 1. Bir buzsul içinde özdeciklerin, öğeciklerin, üşerlerin titreşime başladıkları ortalama yerlemlerinin oluşturduğu düzenli ağ.

 2. Çoktürel tepkileşmlikte bölünebilir ve bölünemez özdeklerin düzenli dizilmesiyle oluşan örnekçe.

Fiziksel Kimya Terimleri Sözlüğü
örgü

Öğecik ya da özdeciklerin düzenli dizilişinden oluşan iki ya da üç boyutlu geometrik yapı.

Uygulayım Terimleri Sözlüğü
örgü

bk. örme 1.

Vikipedi
Örgü

Örgü, insanların en temel ihtiyaçlarından olan giyinme ihtiyacını karşılamak amacıyla başlamış daha gelişen teknoloji ile dekoratif, hobi ve sosyal faaliyetlerde kullanılan bir el becerisi uğraşıdır. Özellikle günümüzde ev hanımlarının vazgeçilmez hobisi haline gelmiştir. Günümüzde çok kaliteli iplik firmalarının da akıllı ip gibi çeşitli ürün sunmalarıyla örgü işi daha da güzel ve renkli hale gelmiştir. Örgüler, geleneksel sanatlar içerisinde önemli bir yer tutmakta, hâlâ devam etmektedir. Türk el sanatları, iğne, tığ, firkete, mekik vb. aracılığıyla ipek, pamuk ipliklerle ince örgüler, tığ, şiş, yün iplikle yapılan kalın örgülerden oluşan zengin bir birikime sahiptir. İnce örgülere, tentene, oya, bağ/düğüm işi (Kastamonu Düğümü), keseler, oyalar (iğne, boncuk vb.); kalın örgüler elde veya makinede (trikotaj) olarak iki türlü bulunmaktadır. Örgü, elde kullanılan yalın araçlarla tek ipliğin kendi üzerine bükülüp kıvrılarak çeşitli ilmeklerle tutturulması veya düğümlenmesi ile yapılmaktadır. Kalın örgüler, çorap, eldiven, diz bağları, çedikler vb. doğal yün veya tabii boyalarla boyanmış yün iplerle yapılan bu örgüler arasında pamuk ipliği ile yapılanlara rastlanmaktadır.

"örgü" kelimesinin kullanım örnekleri.

Ürettikleri ürünü kullanmanın gururunu yaşayan ve kendilerine has bir örgü tekniği geliştiren öğrenciler yoğurt kapları, farklı küçük kaplar, doktorların dili bastırmak için kullandıkları abeslang çubuklarını kullanarak atkı örmeye başladılar.

Gönüllülerin yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Afitap Duru, daha önce turunç reçeli, örgü gibi çok sayıda üretim yaparak, kız öğrencilerin okumasına destek olduklarını söyledi.

Kral Tacı Modeli: Şiş ya da tığ ile yapılan model alışılmamış farklı bir görüntüye sahip olan örgü modellerinden.

Dalga örgüsü saç modeli, yan balıksırtı örgüsü, gül örgüsü, örgülü topuz modeli, saç örgüsünden topuz modeli gibi modeller en sevilen örgü modellerindendir.

Özellikle balıksırtı örgü bayanların çok zarif görünmesine yardımcı olmaktadır.

Ürettikleri ürünü kullanmanın gururunu yaşayan ve kendilerine has bir örgü tekniği geliştiren öğrenciler yoğurt kapları, farklı küçük kaplar, doktorların dili bastırmak için kullandıkları abeslang çubuklarını kullanarak atkı örmeye başladılar.

Sun Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ünlütürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Avrupalı konfeksiyon markalarına tedarik sağlamak üzere girdikleri konfeksiyon sektöründe örgü, boyahane ve kumaş üretimine de yatırım yaptıklarını, katma değeri artırmak amacıyla 2000'li yılların sonuna doğru tasarım ve teknik tekstiller alanına yöneldiklerini ifade etti.

Çankırı Belediyesi, vatandaşlardan gelen talep üzerine TOKİ Damlamca mevkisinde güvenlik sebebi ile Kale Altı yamacına çift sıra tel örgü çekerek önlem aldı.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, Kale Altı yerleşim yerlerinden TOKİ Damlamca mevkisinde dik yamaçtan toprak kayması sonucu düşen taş ve kaya parçalarının vatandaşlar için tehlikeli olmasını engellemek amacı ile çift sıra tel örgü çekti.

Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı kadın personeli şapka, kep veya örgü bere altında yüzünü kapatmayacak şekilde başlarına taktıkları üniforma rengindeki desensiz giysileri giyebilecek.

Kadın personelin şapka, kep veya örgü bere altında yüzünü kapatmayacak şekilde başlarına taktıkları resmi üniforma rengindeki desensiz giysiler hariç, resmi üniformalarının içerisine ve üzerine sivil giysi, sivil palto, pardösü ve benzerleri giyilemez.

Filografi Osmanlı sanatı Kurs öğreticisi Tuba Dolman ise filografinin, ahşap bir zemin üzerine çakılan çiviler arasından teller geçirilerek, belli örgü teknikleri ve çeşitli desenlerin kullanılmasıyla meydana gelen bir sanat olduğunu bildirdi.

Bizim zenginliğimiz olarak bildiğimiz farklılıkları istismara döndürmek üzere örgü örmüşler.

Hastalarıyla ilgilendikleri anların dışında sosyal hayattan kopmamaları için özel dinlenme odalarında vakit geçiren refakatçilere, bu alanda örgü örüp, televizyon izleme, kendi yaptıkları kek ve pastalarla 'çay günü' düzenleyebilme olanağı sunuldu.

Bu amaçla milli eğitim camiası halk eğitim merkezlerinin bünyesinde örgü, nakış, çini, seramik biçimlendirme, ahşap boyama, ev tekstil ürünleri hazırlama, resim, yağlı boya, ehram dokuma, tezhip, kağıt rölyef, gibi kurslar açıyor.