Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
öykü

a.

  1. Ayrıntılarıyla anlatılan olay.

  2. ed. Hikâye: “Çok yazamıyorum ama öyküler içinde yaşıyorum.” -N. Meriç.

Sinema ve Televizyon Terimleri Sözlüğü
öykü

Sinema

  1. Henüz oyunluk biçiminde işlenmemiş bir film konusuna verilen yazınsal biçim.

  2. Bir film tamamlandıktan sonra, bu filmin konusundan çıkarılan ve çeşitli amaçlarla kullanılan yazınsal biçimi.

Kişi Adları Sözlüğü
Öykü

Cinsiyet: Kız

  1. Ayrıntılarıyla anlatılan olay.

  2. Hikâye

Halkbilim Terimleri Sözlüğü
öykü

Oluştukları yerlerle çağları belirli, gerçek ya da dinleyenlerin anlayışına uygun gerçekdışı tansıksal olayları konu alan halk anlatımlarının tümü. bk. duygusal masal, öykücük, alışılmış masal, öykünce, yiğitlik masalı, krş. öykülü saga, gerçekçi masal.

Yazın Terimleri Sözlüğü
öykü

Tasarlamaya ya da gözleme dayanan bir olayı anlatarak okuyucuda ilgi ve beğeni uyandıran ve çoğu kez ancak birkaç sayfa tutan yazın türü. (Buna kısa ya da küçük öykü de denir.)

Gösterim Sanatları Terimleri Sözlüğü
öykü

Çoğu kez dua ile başlayan meddah ya da âşık öyküsü.

Vikipedi
Öykü (anlam ayrımı)
  • Öykü ayrıntılarıyla anlatılan olaylara denir.
  • Öykü, bir edebi yazın türüdür.
  • Öykü, bir edebiyat dergisidir.
  • Öykü, Türkçede yaygın olarak kullanılan bir kadın adıdır.
Öykü (dergi)

Öykü, iki aylık sanat ve edebiyat dergisi (Nisan 1975 - Nisan 1976).

Dergide Fakir Baykurt, Muzaffer Buyrukçu, Osman Şahin ve Kemal Özer üzerine özel sayılar düzenlendi.

"öykü" kelimesinin kullanım örnekleri.

Şenlik boyunca Viral Cemal, Melih Kahveci, Afak Meydanlı ve Öykü Gürman konserleriyle etkinliğe renk katacak.

Motokask projesiyle Dünya birincisi olan Niğdeli Dilek Öykü Ahraz ve Efe Gündeğer’i Niğde Valisi Yılmaz Şimşek ödüllendirdi.

Motosiklet kazalarında can kaybını engellemek için kask takılmadığında uyarı veren ve motosikletin çalışmasını engelleyen düzenek geliştiren BİLSEM öğrencilerinden 13 yaşındaki Dilek Öykü Ahraz ve Efe Gündeğer’in projesi, dünya birincisi oldu.

BİLSEM'de bilimsel ve sanatsal anlamda yapılan çalışmaların meyvelerini vermeye devam ettiğini belirten Aliç, "Bu anlamda teknoloji ve tasarım öğretmeni Ertuğrul Özar'ın danışmanlığında, Efe Gündeğer ve Dilek Öykü Ahraz öğrencilerimiz güzel bir proje hazırlayarak yarışmaya katıldı.

Söyleşi de sanatçı Devrim Akkaya İzgü’nün bir öyküsünü seslendirirken, Osman Akbaşak ile Ferhat İşlek’in hazırladığı öykü video gösterimi de yapıldı.

Alanya Kültür Merkezi'nde sahnelenen oyunu Alanya Belediyesi Engelsiz Park ve Yaşam Merkezi Yürütme Kurulu üyesi Ümit Barut ve Öykü Kaya ile Alanya Evi'nden Muazzez Kaya ve Samet Alabacak ile çok sayıda Alanyalı izledi.

Ankara Üniversitesi’nin, Türk edebiyatına yeni yapıt ve yazarların katılmasına katkı sağlanması amacıyla 2014 yılından beri düzenlediği “Roman ve Öykü Ödülleri”nde, 2017 yılının öykü kategorisindeki ödül Alakarga Sanat Yayınları’ndan yayınlanan Ayça Erkol’un “Hiç Aklımda Yokken” adlı kitabına verildi.

Minik erkekler A kategorisinde Selami Ulus Özdemir 23 stableford skorla birinci, Ahmet Yavuz Akar 21 stableford skorla ikinci, Baran Sarı aynı (21) stableford skorla üçüncü, minik kızlar A kategorisinde Öykü Alav 21 stableford skorla birinci, Nisa Güney aynı (21) stableford skorla ikinci, Mısra Nur İnan 18 stableford skorla üçüncü oldu.

Festivalin yabancı konukları arasında; Afag Mesud, Alek Popov, Ben Okri, Filip Mursel Begovic, Hisham Bustani, Mustafa Mestûr, Nenad Joldeski ve Ziad Khaddash gibi önemli öykü yazarları yer alıyor.

Öğrenciler Öykü Alnaç ve Eren Koç ise, “Bizler de askerlerimizin yanında olduğumuzu göstermek için böyle bir projeye katıldık” diye konuştular.

Başrollerinde Buğra Gülsoy, Leyla Lydia Tuğutlu ve Beren Gökyıldız’ın oynadıkları dizinin son bölümünde Demir ve Asu, amansız bir hastalıkla mücadele eden Öykü'nün velayetini alabilmek için mahkemede karşı karşıya gelmişti.

Buna göre öykü konusu daha önce yaşanmış olan bir anıdan esinlenerek yazılmak üzere hayvan sevgisi, hayvan hakları gibi konuları içerecek.

Kazada, sürücü Serhat Bağlar hafif yaralanırken, 4 yaşındaki kızı Öykü Lorin Bağar ve eşi Özlem Gitmez Bağlar ağır yaralandı.

Kaymakamlık ve valilik görevlerinin yöneticilik ve yük taşıma kabiliyeti isteyen stresli görevler olduğunu ifade eden Vali Bektaş, sosyal bilimler lisesinde eğitim gören öğrencilerin bunlar dışında toplumu geniş anlamda etkileyen edebiyat, roman, öykü, makale, şiir, anı yazarlığı, hukuk, felsefe, mantık, sosyoloji, toplum felsefesi, belgeselcilik gibi alanlarda da önemli işler yapabileceklerini söyledi.

Öykü birdenbire annesi olarak karşısına çıkan Asu konusunda şaşkın ve öfkelidir.