Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
üsteğmen
  • isim, askerlik Orduda rütbesi teğmenle yüzbaşı arasında olan subay
Vikipedi
Üsteğmen

Üsteğmen, birçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi takım komutanlığı olan ve Teğmenle Yüzbaşı arasındaki askerî rütbe. NATO kodu OF-1'dir.

"üsteğmen" kelimesinin kullanım örnekleri.

Şehit askerlerden Kara Pilot Üsteğmen Aykut Yurtsever'in acı haberi, Bursa'nın Nilüfer ilçesine bağlı Karaman Mahallesi Afacan Sokak'ta oturan ailesine, askeri yetkililerce verildi.

Törene İzmir Valisi Mustafa Toprak, Kiraz Kaymakamı Metin Demirel, Belediye Başkanı Saliha Özçınar Şengül, Garnizon Komutanı Üsteğmen Ahmet Tunç, Emniyet Müdürü Uğur İhsan Azap; Milli Eğitim Müdürü Apdülmecit Akkoyun, Şube Müdürleri Yakup Çakır Ve Ertan Sözer, Emniyet Amiri Ahan Çelik, Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Hüseyin Efeoğlu Ak Parti İlçe Başkanı İbrahim Yılmaz Ödemiş AK Parti İlçe Başkanı Ali Hadim, Ödemiş Belediye Meclis Üyesi ve Ödemiş Spor Kulübü Başkanı Halil Güler, AK Parti Eski İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Çavuş, Ak Parti Kadın Kolu Başkanı Ayfer Duran, İmam Hatip Lisesi Müdürü İsmail Acar, İzmir Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, İlçe Tarım Ve Hayvancılık Tarım Müdürü Zafer Sabri Ölmez ve çok sayıda daire müdürü, öğretmen, öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

Tutuklu sanıklardan eski üsteğmen Serdar Gürdamur da alarım üzerine kışlaya gittiğini ifade ederek, "İçtima alanına geçtim, bölük hazırlanmak üzereydi.

FETÖ’nün baskıları yüzünden, ancak 1 günlük albaylık yapabilen ve emekli olmak zorunda kalan Sebati Ataman, intihar eden Üsteğmen Nazlıgül Daştanoğlu’nun ölmeden önce yaşadıklarını kendisi ile paylaştığını söyledi.

FETÖ'nün baskıları yüzünden, ancak 1 günlük albaylık yapabilen ve emekli olmak zorunda kalan Sebati Ataman, intihar eden Üsteğmen Nazlıgül Daştanoğlu'nun ölmeden önce yaşadıklarını kendisi ile paylaştığını söyledi.

Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, "Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek" iddiası ile tutuklu bulunan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Şaylı'nın yanı sıra tutuklu sanıklar Yarbay Hilmi Sandal, Adil Babayiğit, Mahmut Bahar, Sinan Aktaş, Recep Gümüşsu, tutuksuz sanıklar Rize Sahil Güvenlik Komutanlığında görevli Üsteğmen Hacı Azmi Aydın, Tahir Demir ve Alil Yaylacı ile sanık avukatları ve yakınları katıldı.

Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer’i Hükümet Konağı önünde Demirci Kaymakamı Atila Kantay, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Ali Alka Ersoy, Belediye Başkanı Selami Selçuk, daire amirleri ile siyasi parti temsilcileri karşıladı.

Selçuk Özdağ, Demirci Kaymakamı Atila Kantay, Demirci Belediye Başkanı Selami Selçuk, Demirci İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Ali Alka Ersoy, İlçe Emniyet Müdürü Cenk Gedik, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Yapılan törene Demirci Kaymakamı Atila Kantay, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Ali Alka Ersoy, Belediye Başkanı Selami Selçuk, İlçe Emniyet Müdürü Cenk Gedik, Manisa İHH Başkanı Necmettin Okumuş, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Üniversite Caddesi üzerinde yapılan açılışa Demirci Kaymakamı Atila Kantay, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Ali Alka Ersoy, Belediye Başkanı Selami Selçuk, Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd.

Programa, Demirci Kaymakamı Atila Kantay, Garnizon Komutanı Jandarma Üsteğmen Ali Alka Ersoy, Belediye Başkanı Selami Selçuk, kurum amirleri, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Törene İlçe Garnizon Komutanı Jandarma Üsteğmen Ali Alka Ersoy, İlçe Emniyet Müdürü, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Ermiş, siyasi parti temsilcileri sivil toplum kuruluşları, öğretmenler, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Ticaret ve Kültür Merkezinde Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen programa Demirci Kaymakamı Atila Kantay, İlçe Garnizon Komutanı Jandarma Üsteğmen Ali Alka Ersoy, Belediye Başkanı Selami Selçuk’un katılımıyla devam edildi.

Deniz Üsteğmen Oğuz Alçın ise kendilerinin de herkes gibi aileleri ile bayramı geçirmek isteğini dile getirerek "Bizim tek ailemiz eşimiz, annemiz, babamız, dostumuz değil.

Sanıklar eski Üsteğmen Muzaffer Dikencik, eski Asteğmen Berkay Demir, eski Astsubay Ali Aydoğan, eski uzman erbaşlar Arif Emre Esen, Cem Karaaslan, Hüreyre Can Çatal, İbrahim Tıraş, Şahin Kurt, Feyyaz Yörük, Reşat Ardıl ve Fahrettin Kemal'in "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar veren mahkeme, sanıkların yargılama sırasındaki tutum ve davranışlarını, verilen cezanın gelecekleri üzerindeki etkisini göz önüne alıp cezalarını müebbet hapse düşürmüştü.