Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
ütü
  • isim Genellikle giysilerin buruşukluklarını gidermek için bunların üzerinden geçirilen kızgın demir araç
  • Bu araçla yapılan iş
    "Garsonların yamalı bez ceketleri etüv ve ütü kokuyor." - F. R. Atay
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
ütü

Isınmış demir.

Vikipedi
Ütü

Ütü, kumaşların kırışıklıklarını düzeltmek için kullanılan alet.

Ütünün icadı 17. yüzyıl başlarına kadar dayanmaktadır. İlk başlarda giysileri düzleştirmek için ısıtılmış ağır taşlar kullanılırken daha sonra saplı düz demir plakalar ateşte ısıtılmaya başlandı. Bu yöntemle ısının uzun süre korunamaması yüzünden demir plakaları oyarak içlerini kömür közüyle doldururlardı. Kor halinde kömür konularak ısıtılan bu ütüler ise oldukça ağır idi.


Ütüleme, ayrıca elbise parazitlerini öldürerek hijyen sağlama operasyonunda kullanılır, Tumbu fly ın yaygın ve etkili olduğu alanlarda (Doğu Afrika, Merkezi Afrika) kullanıldığı gibi kullanılır.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15113429?dopt=AbstractPlus

"ütü" kelimesinin kullanım örnekleri.

Şahısların ikametlerinde yapılan aramalarda 5 adet tost makinası, 4 adet ütü, 11 adet blander, 2 adet ışıldak, 1 adet oto teybi, 1 adet şarjlı el süpürgesi, 1 adet kıyma makinesi, 3 adet saç düzleştiricisi, 1 adet oyun konsolu, 4 adet su ısıtıcısı, 3 adet saç düzleştirici fırça, 5 adet saç maşası, 1 adet ayaklı vantilatör, 1 adet benzinli ağaç hızarı, 54 adet değişik renk ve ebatta oyuncak araba, 2 adet şişme yatak, 4 adet çocuk kot pantolonu bulunarak muhafaza altına alındı.

Dört farklı çizim plakasının kullanıldığı etkinlikte en son aşamada ütü, aydınger yardımı ile tasarımlara son şekli verildi.

Mustafa Bilbay Ortaokulu öğrencileri tarafından hazırlanan kolay ütü, tek makine çift yıkama, tembel yatağı gibi projelerin yer aldığı fuarın açılışını Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Mashar Ayas, Fırat Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.

Çamaşır askısı olabilen tablolar, aynalı takı dolapları, yatak olabilen puflar, dolaplı ütü masaları ve evde fark yaratacak diğer fonksiyonel ürünlerle daha rahat ve kullanışlı alanlar kurabilen tasarımcıların ürünleri ilgi görüyor.

Edinilen bilgilere göre otelde bulunan odalardan birinde fişe takılı bir şekilde bırakılan ütü sebebi ile yangın çıktı.

Uzun süreli ütü yapılırken, istemsiz olarak sık sık dönme hareketi yapmamak için çalışılan yöne doğru bir adım atılmalı ya da ayaklarınızın yere tam temasını sağlayan döner bir taburede oturarak ütü yapılmalıdır.

Önce Kamçılı Mahallesinde dikiş atölyesini ziyaret eden Başkan Yılmaz, kursiyerlerin yeni dikiş makinesi ve ütü taleplerini hemen yerine getirdi.

Adana'da 3 kuşaktır 'ütü tostu' yapan ve 'Ütü Tost' markası ile tarifinin patentini alan aile, taklitçi işletmeleri kapattırmak için hukuki mücadele başlattı.

Kırışma testi sonrası bunun genel olarak yaygınlaşmasıyla ütü kullanımının azalarak ülke ekonomisine katkı sağlayacağını düşünüyorum.

Bakır tepsiler, bakır mırra cezveleri, antika bakır siniler, mangal, kömürle çalışan ütü ve eskiden evlerde kullanılan bakırdan kap kacak türü malzemeler burada bulunuyor.

Dikiş kursunda kursiyerlere kalıp çıkarma, kumaşı kalıba uygulama, dikiş dikme, overlok çekme ve ütü aşamaları uygulamalı bir şekilde gösteriliyor.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile Cumhuriyet Halk Eğitim Merkezince yürütülen proje doğrultusunda merkez Yüreğir ilçesi Kışla Mahallesi'ndeki Yüreğir Belediyesine ait iki katlı binada kurulan ütü, tekstil, çamaşır yıkama, el sanatları ve overlok atölyelerinde hükümlülere meslek edindiriliyor.

Atölyeye overlok makinesi, sanayi tipi ütü, çamaşır ve kurutma makinesi ile dikiş makinesi alındı.