Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
ağı
  • isim Zehir
Kimya Terimleri Sözlüğü (II)
ağı
  1. Bir organizmayı tedirgin eden ya da öldüren özdek.

  2. Bir metal ya da alaşımın niteliğini bozan özdek.

  3. Bir tezgenin etkinliğini azaltan ya da yok eden özdek.

Tarama Sözlüğü
ağı

İpekli kumaş.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
ağı

Ağaç ve çalılarda yuva yapıp yaprak yiyen tırtıl.

"ağı" kelimesinin kullanım örnekleri.

Avrupa’daki 600’den fazla sayım istasyonundan toplanan verilerle polen atlasları oluşturmak üzere kurulan ve ticari olmayan Avrupa Aerobiyoloji Ağı’nın sponsorları arasında, Finlandiya Meteoroloji Enstitüsü de yer alıyor.

Cahit Turhan, hava seyrüsefer hizmetleri ile ilgili olarak yapılanlardan bahsederek, "ICAO Hava Seyrüsefer Planı'nın da, hava sahası ve Hava Trafik Hizmetleri yol ağı değişikliklerinin ve Türkiye Havacılık Bilgi Yayınları'nda, ülkemiz uçuş bilgi bölgesi içindeki yenilikler ve değişikliklerin, havaalanı genel bilgilerinin, yaklaşma chartlarının, Standart Aletli Kalkış ve Standart Aletli İniş starlarının yayınlanması sağlanmıştır.

İnfolla’nın bilgi değeri taşıyan her konuda yazılmış kaliteli makalelerin anlamsal bağlaçlarla oluşturduğu eşsiz bir bilgi ağı da olduğunu belirten Tekşen, sloganlarından birinin de “Ansiklopediden Öte” şeklinde olduğunu ifade etti.

Her kullanıcı için tam güvenilirlik sağlanması istenen projede uygulamanın siber saldırılara karşı dirençli olacağı, anonimlik sağlayacağı, atılan mesajların paylaşım ağı içerisinde şifreleneceği belirtiliyor.

Türkiye'nin ilk ve tek Pan Parks (Protected Area Network Parks-Korunan Parklar Ağı) unvanını alan Küre Dağları, aslında bir açık hava müzesi gibi.

Kapsadığı alan itibariyle Türkiye’de en sık istasyonun ARNET ağı üzerinde bulunduğunu, başka bir üniversitenin bu kapsamda bir ağa sahip olmadığını belirten Barış, ağ üzerindeki faylara ve yerleşim birimlerine yakın istasyonlara orta ve çok şiddetli depremlerde oluşacak ivmeleri ölçmek için 7 adet ivmeölçer kurulduklarını da kaydetti.

Biz ARNET ağı üzerindeki kaplıcalarda, yer altı sularında ve açılmış özel kuyularda bu parametreleri ölçüyoruz.

Modern, yaşam düzeyi yüksek, ulaşım ağı güçlü, alt ve üst yapı hizmetleriyle bütün sorunlarından arınmış bir Yeşilyurt’u gelecek nesillere bırakmak için 4,5 yıl içerisinde ciddi adımlar attıklarını ifade eden Başkan Çınar, “Göreve geldiğimiz günden itibaren şeffaf, katılımcı, çözüm odaklı, tüm kesimlerin görüşlerini alarak Yeşilyurt’umuza hizmet ediyoruz.

Kadınlara balık tutma ağı örülmesinin öğretilmesi ve ördükleri ağları diğer avlak sahalarındaki balıkçılara pazarlayarak aile ekonomilerine katkı sağlamalarının hedeflendiği projeye katılan kadın kursiyerlere sertifika töreni düzenlendi.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu talimatlarıyla kurulan AYBA Hizmet Ağı Projesi, yaşlı vatandaşlara büyük bir önem veriyor.

Osmaneli İlçe Jandarma karakoluna getirilen ve ifadeleri alınan şüpheliler serbest kalırken, bağık ağı ile bulundurma ruhsatlı silahla silaha el konuldu.

Karayolları Genel Müdürlüğünün sorumluluğunda 31 bin 35 kilometre devlet yolu, 34 bin 156 kilometre il yolu ve bağlantı yolları dahil 2 bin 742 kilometre otoyol olmak üzere toplam 67 bin 933 kilometre yol ağı bulunduğunu anlatan Turhan, bu yol ağının 39 bin 367 kilometresinin sathi kaplama, 24 bin 994 kilometresinin bitümlü sıcak karışım kaplama, 3 bin 572 kilometresinin ise parke, toprak gibi diğer kaplamalardan oluştuğunu söyledi.

Bu çeşitlilik nedeniyle Avrupa Konseyinin yürüttüğü, Avrupa Biyogenetik Rezervleri Ağı tarafından, flora biyogenetik rezervi olarak kabul edilmektedir.

Gerçekleştirilen denetimde Boğazlıyan Ticaret Borsası akreditasyon standardını oluşturan yönetim ve oda, borsa mevzuatı, mali yönetim, insan kaynakları yönetimi, iş planlaması ve yönetimi, haberleşme ve yayınlar, bilgi ve iletişim teknolojileri kullanımı, üye ilişkileri, kalite, iletişim ağı, politika ve temsil, bilgi, danışmanlık ve destek, iş geliştirme ve eğitim, borsacılık faaliyetleri başlıkları altındaki kriterler denetlendi.

Daha sonra, Kütahya Ticaret Borsası Akreditasyon Standardını oluşturan Yönetim ve Borsa Mevzuatı, Mali Yönetim, İnsan Kaynakları Yönetimi, İş Planlaması ve Yönetimi, Haberleşme ve Yayınlar, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kullanımı, Üye İlişkileri, Kalite, İletişim Ağı, Politika ve Temsil, Bilgi, Danışmanlık ve Destek, İş Geliştirme ve Eğitim, Borsacılık Faaliyetleri başlıkları altındaki 103 kriterden denetlendi.