Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
aba
 • isim Abla
 • Anne
Kişi Adları Sözlüğü
Aba

Cinsiyet: Kız

 1. Abla.

 2. Anne.

Güreş Terimleri Sözlüğü
aba

Aba güreşinde giyilen ve dizlere değin uzanan özel güreş giysisi.

Zanaat Terimleri Sözlüğü
aba
 1. Çoban kepeneği. (Küplüce *Gümüşhacıköy - Amasya)

 2. Kışlık pantalon. (Çukurhisar - Eskişehir)

 3. Atkısı yün, çözgüsü kıl olan kilim. (Alayunt -Kütahya)

Tarama Sözlüğü
aba
 1. Ana.

 2. Nine, anneanne.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
aba

(I)

 1. Abla, büyük kız kardeş.

 2. Anne.

 3. Üvey anne, analık.

 4. Büyükanne, nine, anneanne.

 5. Kaynana.

 6. Yenge.

 7. Teyze.

 8. Hala.

 9. Yetişmiş, bulûğa ermiş küçük kız kardeş.

 10. Hanım, hanımefendi.

 11. Baba.

Vikipedi
Aba

Aba aşağıdaki anlamlara gelebilir:

 • Aba, kumaş cinsi
 • Aba, giysi cinsi
 • Aba, Kilikia Trakheia Tiranı Ksenophanes'in kızı
 • Aba, Nijerya'nın güneyinde, Imo eyâletinde kent
 • Aba güreşi, bir güreş türü
Aba (kumaş)

Aba bir tür yünlü kumaş. Dövme yünden yapılan, genellikle devetüyü ya da siyah renkteki abadan maşlah, çakşır, kalçın, şalvar, potur, cepken, salta, yelek, cübbe, yağmurluk, mest ve terlik gibi çeşitli giysiler, heybe, hurç ve eyer örtüsü yapılır. Bu nedenle abacılık Anadolu'nun her yanında gelişmiş bir el sanatıdır. Abacıların, sık dokunmuş ve iyi kaliteli abayı işlemek zorunda oldukları, eski esnaf nizamnamelerinde belirtilir.

Aba (giysi)

Aba bir tür yünlü giysi. Aba giysilerde eskiden Bulgaristan şayağı kullanılırken, sonraları Feshane abası denen kalınca bir kumaş kullanılmıştır. Abalar baldır uzunluğunda, bol kesimli, iki parmak yüksekliğinde dik yakalı olup cübbeye benzer, bazısının yakasında kürk bulunurdu. Şayaktan yapılan cübbe, kukuleta, maşlah, ve dikişli libadeye de aba denirdi. Kısa salta (kolları açık ceket) Aydın abası, daha uzun biçimi Balıkesir abası, kalınca softan yapılanı Bağdat abası olarak anılırdı.

Osmanlı toplumunda bir zamanlar yoksulluk göstergesi sayıldığı ve daha çok dervişler, ilmiye sınıfının alt tabakasındakilerle medrese öğrencilerince giyildiği halde, 17. yüzyılda Sultan IV. Murat, zarif giyimiyle tanınan Abaza Mehmet Paşa'nın aba cepkenini beğenip kendine de bir tane yaptırınca aba moda olmuştu.

"aba" kelimesinin kullanım örnekleri.

Edinilen bilgiye göre Salih Yoka (43) idaresindeki 34 NL 8555 plakalı otomobil, Sivas Kayseri kara yolu Hanlı köyü yakınlarında Dursun Ertaş’ın kullandığı 58 RC 276 plakalı Çekicinin 58 ABA 863 plakalı dorsesine çarpması sonrasında kaza yaptı.

Alınan bilgiye göre, İnegöl ilçesi Yenice Köprülü Kavşağı'nda, sürücüleri belirlenemeyen 16 ABA 294 plakalı otomobil ile plakasız motosiklet çarpıştı.

Alınan bilgiye göre, henüz ismi öğrenilemeyen 16 ABA 294 plakalı otomobil sürücüsü kırmızı ışıkta bekleyen Doğan Balcı, Mevlud Kılbaş ve Ferit Ulucan’ın üzerinde bulunduğu motosiklete süratli bir şekilde çarptı.

Evin küçük çocuğu 12 yaşındaki Süleyman Aba ise zor durumda olduklarını belirterek, “Okul masraflarımız da var.

Edinilen bilgiye göre, TEM otoyolu Ankara istikametine doğru seyir halinde olan 61 ABA 912 plakalı tır ile 35 PK 744 yolcu otobüsü çarpıştı.

Şimdi tam da beklediğim şekilde bana aba altından sopa gösterme seviyesizliğine de kapıldınız.

Ulusal Urfa Kitap Fuarına katılan Adıyamanlı Şair- Yazar Enes Osman Aba, okuyucularından büyük ilgi gördü.

Bodzkurtoğlu’nun eserleri, Eshab-ı Kehf, Şehy Ali Semerkand, Şahmeran, Aias ve Triskelos, Kahraman Sarpeden, Zeus ile Eurapa, Zephyrus, Alahan Manastırı, Adam Kayalar, Dikilitaş (Tarsus), Kirsu Meydanı ve Kalesi, Aşağı Dünya, Aya Tekla, Antiya ve Hobrokoms, Kharitler (Üç Güzeller), Kızkalesi, Kraliçe Aba, Donuktaş, Sardanapalin, Antiochos ve Sfratopi, Klikya Aphrodias, Adenin- Mima- Aprodit, Perseus, Mitras, Andromache, Akkale ve Kleopatra ve Selefkos Nikator’dan oluşuyor.

İbrahim Öztek’i Dünya Uluslararası Aba Güreşi ve Ananevi Sporlar Federasyonu Eş Başkanı sıfatı ile ziyaret ettiler.

Dünya Uluslararası Aba Güreşi ve Ananevi Sporlar Federasyonu Eşbaşkanı ve Türkiye Olimpian Derneği Başkanı Prof.

Şampiyonanın açılış töreninde, Dünya Uluslararası Aba Güreşi ve Ananevi Sporlar Federasyonu Başkanı Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.

Lütfi Kaşıkçı ayrıca 9 Eylül Pazar günü Yayladağı Devrent Mesire Alanı'nda, merhum MHP lideri Alparslan Türkeş anısına yapılacak olan Aba Güreşlerine tüm güreşseverleri beklediklerini de sözlerine ekledi.

Aynı zamanda el sanatlarında bastonculuk, yöresel ayakkabı olan harik, gej ve aba yapımı, tandır çanak ve çömlek yapımı gibi ürünlerimiz ile dünyaya nam salmaktayız.

Dereceye girenlere Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Aba Güreşi ve Şalvar Güreşi Asbaşkanı Şahin Hopur ve Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, madalyalarını verdi.

Federasyonun Aba Güreşi ve Şalvar Güreşi Asbaşkanı Şahin Hopur, 15 Temmuz'da canını vatan savunması için kahpe kurşunlara siper eden Darul Pehlivaniyye'nin yiğit evladı şehit Ömer Halisdemir'i rahmetle andığını dile getirdi.