Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
abacı
  • isim Aba yapan veya satan kimse
  • Abadan giyecek yapan veya satan kimse
  • sıfat Asalak
  • Bedavacı
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
abacı
  1. Atıcı, yalan yanlış söyliyen: Onun sözüne inanılmaz, abacıdır.

  2. Bedavadan yiyip, içen.

"abacı" kelimesinin kullanım örnekleri.

Daha sonra Öğretmenliğe yeni başlayan stajyer Kumluca Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Coğrafya Öğretmeni Aydın Durmuş ve Mavikent Ramazan Abacı Ortaokulu Bilişim teknolojileri Öğretmeni Yusuf Erdem yemin ederek asıl öğretmen oldular.

Ağır Ceza Mahkemesi Hilvan Salonu'nda görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar Mehmet Akan Işıkyıldız, Musa Taştaş, Zeynel Abidin Abacı ve İsmet Bağan ile avukatları ve yakınları katıldı.

Üretilecek projelerle Gördes’e katkı sağlanması gerektiğinin altını çizen Gördes Kaymakamı Bekir Abacı ise, “Sadece dernek üyelerinin değil toplumumuzun çevre ve kalkınma konularında katılımını ve bilinçlendirilmesini teşvik edecek faaliyetlerde bulunmalıyız.

Kozlu Eğitimciler Derneği kurucu başkanı emekli öğretmen Mehmet Abacı ve beraberinde mevcut başkan Mustafa Zorlu ile başkan yardımcısı Mustafa Girgin olmak üzere; emekli öğretmen Kazım Yaşar’ı evinde ziyaret ettiler.

Balya eski Kaymakamı Bekir Abacı, şu anda Muş ili Korkut ilçesinde görev yaparken, Kazım Balbal da, İsparta ili Aksu ilçesinde Milli Eğitim Müdürlüğü görevini sürdürüyor.

İddiaya göre, 55 yaşındaki Süleyman Sabri Abacı, tek katlı evinde biber kurutmak için 30 basamaklı beton merdivenden çatıya çıkarken çökme meydana geldi.

Alınan bilgiye göre, 55 yaşındaki Süleyman Sabri Abacı, Anas Mahallesi'ndeki tek katlı evinde, biber kurutmak amacıyla 30 basamaklı beton merdivenden dama çıkarken çökme meydana geldi.

Serdar Abacı, Biyogüvenlik Kurulu Başkanı Gültekin Yıldız, Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesinden Prof.

Abacı, bölgede cancur eriği olarak bilinen eriğin yüksek oranda aromaya ve C vitaminine sahip olduğunu kaydetti.

Gazi Mahallesi Keskinler Semtinde yapılan temel atma törenine Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Vali Yardımcısı Bekir Abacı, Çevre ve Şehircilik Müdürü Edip Alan, Defterdar Mehmet Ar, İl Müftüsü Faruk Gürbüz, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Salih Kaya ve kurum personelleri katıldı.

Törene, Vali Yardımcısı Bekir Abacı, Çevre ve Şehircilik Müdürü Edip Alan, Defterdar Mehmet Ar, Müftü Faruk Gürbüz, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Salih Kaya ve kurum personelleri katıldı.

Ersi Abacı Kalfoğlu,bu günlerin amacının çocuklara düşünmeyi, analiz etmeyi, pozitif anlamda yargılamayı ve değerlendirmeyi öğretmek olduğunu söyledi.

İmer Okar, Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Ersi Abacı Kalfoğlu, Colorado Üniversitesi Öğretim Üyesi Virginia A.

Ilıcakınık köyü Eylek mevkisine giden yakınları, burada Abacı'nın 14 BH 972 plakalı aracını buldu.

Abacı, ziyarette, Vakıflar Edirne Bölge Müdürü Osman Güneren ve Edirne Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu'nun da yer aldığını kaydetti.