Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
abajur
  • isim Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi
  • Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba
    "Etajerin sağında bir telefon, ortasında bir heykel, solunda bir abajur." - N. F. Kısakürek
Vikipedi
Abajur

Abajur, bir lambanın ışığını belli bir noktaya yöneltmeye ya da yumuşatarak yaymaya yarayan aygıt demektir. Ayrıca üzeri siperlikli lamba anlamına da gelmektedir.

Lambanın abajurla donatılmaya başlanması, Avrupa'da 17. yüzyıla rastlar. İstenilen ışığa göre, abajur ışık geçirmez (kalın kâğıt, metal) ya da yarı saydam olabilir (cam, porselen, kumaş, hasır). Abajurun biçimi ve malzemesi modaya bağlı olarak gelişti. 19. yüzyılda opalinden yarı küresel abajurlar, 1900'de tavan askısı bakır abajurlar; 1930'lu yıllarda yuvarlak lambalara takılan koni biçiminde abajurlar, 1950'li yıllarda silindir biçiminde abajurlar yapıldı.

Çağdaş ışıklandırma gereçlerinde pleksiglastan, kalıba dökülmüş plastikten, lake saçtan, çelikten vb. geometrik biçimde abajurların yapılmaya başlanmıştır.

"abajur" kelimesinin kullanım örnekleri.

Mobilyalarınızı yenilemeden 2018 trendlerine katılmak istiyorsanız oturma odanıza bir çift güzel ve dikkat çekici abajur alarak bunu başarabilirsiniz.

Su kabağından süs eşyası ve abajur yaptığını dile getiren Aydemir, "Berberdim, bıraktım, el sanatlarıyla ilgilenmek istedim.

Su kabağını ışıklandırdık, süslendirdik, güzel işler ortaya çıkararak, abajur ürettik.

İster abajur ya da lambader gibi aydınlatma ürünlerinde, isterseniz de dekoratif objelerde seçimlerinizi hayvan figürlü olanlardn yana kullanmak isteyebilirsiniz.

Kuaför Ümit Dal’ın hazırladığı Abajur konulu saç tasarımı etkinliğin en çok beğenilen şovlarından biri oldu.

"Yurt dışından gelen turistlerin de ilgisini çekti” Atık şişelerden abajur ürettiğini söyleyen Çelebioğlu, bunun yanında farklı atık malzemelerden de ürünler elde ettiğine dikkat çekti.

Sergisinde keçeden 40 tablo, 40'a yakın çanta ile şal, manto, abajur ve avize gibi yaklaşık 300 el emeği ürün bulunduğunu söyleyen Dönmez, eserlerini 1,5 yıl boyunca sabah saat 08.

Burhaniye de, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün açtığı kurslarda eğitim alan vatandaşların su kabaklarından hazırladıkları abajur ve gece lambaları ilgi gördü.

İkiz kardeşi ile su kabaklarını süs eşyaları, abajur ve avize gibi ürünlere çevirdiklerini ifade eden Aydın, "Hobi olarak başladığımız işte bugün son derece başarılı olduğumuzu düşünüyoruz.

Odunları sanat eserine dönüştüren Mehmet Usta, kulakları ağır işitmesine, gücünün azalmasına, hızlı hareket edememesine rağmen azminden bir şey kaybetmeyerek abajur, askılık ve lambalar üretiyor.

Yarışmada Furkan Uçarı tasarladığı limon sıkacağı ile üçüncülük, Recep Taşkıran tasarladığı askılık ile ikincilik, Burçak Bal ise abajur ile birincilik ödülü aldı.

Tığ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk zamanlar çarşaf, kırlent, yastık örtüsü, bohça, karyola örtüsü ve çeşitli örtüler üzerine uygulanan tel kırma sanatının, günümüzde damat kuşağı, gelinlik ve kınalık şal, gece çantası, baş örtüsü, fular, yatak örtüsü, oda takımı, gözlük kılıfı, terlik, ayakkabı, kemer, kravat, mendil, abajur, pano, şemsiye, satranç takımı ve giysi aksesuarları gibi çeşitli ürünlerde kullanıldığını söyledi.