Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
abalı
  • sıfat Aba giymiş olan
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
abalı

Becerikli, yiğit.

"abalı" kelimesinin kullanım örnekleri.

Emekli bankacı Ayşegül Abalı da ilk günden beri çini derslerine devam ettiğini belirterek, “Çiniyle tanıştıktan sonra bambaşka bir dünyaya girdim.

Sinop Abalı Su ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Ömer Tuncer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, av sezonunun iki aylık bölümünü geride bıraktıklarını hatırlattı.

Kocasinan Belediyesi Spor Kulübü Bayan Masa Tenisi Takımı, Türkiye Süper Ligi’nde 2018-2019 Ali Abalı Sezonu 2.

Sinop Abalı Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Ömer Tuncer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, levreğin son yıllarda nadir avlanan balık türlerinden olduğunu söyledi.

Sinop’un Abalı köyü Saraycık Mahallesi’nde yaşayan Ayşe Solmaz, 2 yıldır kütükte istiridye mantarı üretimi yapıyor.

3’üncülüğü ise Murat Kuşuluoğlu ve Kamil Abalı paylaştı.

Akçay Barajı isale hattından buraya su ulaştırarak özellikle Abalı Grubuna su vereceğiz.

Kazada midibüs sürücüsü Kavas ile yolcular Ayşe Abalı, Gülnur Nergiz Abalı, Abey Abalı, Burcu Kocaboğan, Cennet Küçük, Mustafa Gediz, Aykut Hayta, Muhittin Solak, Celal Avcı, Hatice Yılmaz, Mehmet Ali Yaka, Fahrettin Küçükkaptan, Fatma Tort, Betül Özkan ve Duygu Akça yaralandı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Arif Abalı da Mersin'in başta yaş sebze ve meyve olmak üzere tarım alanında öncü kentlerden biri olduğunu belirterek, "Mersin'de yaşayan misafirlerimizle bu sektördeki ihtiyacı gidermek için böyle bir çalışmaya gönüllü olarak girdik.

Kazada minibüs sürücüsü Kavas ile yolcular Ayşe Abalı, Aykut Hayta, Muhittin Solak, Celal Avcı, Hatice Yılmaz, Mehmet Ali Yaka, Fahrettin Küçükkaptan, Gülnur Nergiz Abalı, Abey Abalı, Burcu Kocaboğan, Cennet Küçük, Mustafa Gediz, Fatma Tort, Betül Özkan ve Duygu Akça yaralandı.

Kazada minibüs sürücüsü Kavas ile yolcular Ayşe Abalı, Aykut Hayta, Muhittin Solak, Celal Avcı, Hatice Yılmaz, Mehmet Ali Yaka, Fahrettin Küçükkaptan, Gülnur Nergiz Abalı, Abey Abalı, Burcu Kocaboğan, Cennet Küçük, Mustafa Gediz, Fatma Tort, Betül Özkan yaralanmıştı.

Buna göre, Çatak ilçesi Andiçen Mahallesi’nin kuzey, Büyükağaç Mahallesi’nin batı ve Körüklü Mahallesi’nin doğu kesimleri, Başkale ilçesi Tahıl Mahallesi’nin kuzeybatısında bulunan bölge, Akçalı Mahallesi’nin güneyi, Aydemir Mahallesi’nin güneybatı kesimleri ile Barış Mahallesi’nin batı ve güneybatı kesimlerinde bulunan bölge, Çaldıran ilçesi Tendürek Dağı bölgesi, Gevaş ilçesi Anaköy ve Kayalar mahallelerinin güney, güneybatı ve güneydoğusu, Abalı Mahallesi’nin güneybatı kesimleri, İpekyolu ilçesi Turna Gölü ve Gez Dağı mevkii, Erciş ilçesi Taşkapı Mahallesi’nin kuzeyi, Kardoğan Mahallesi’nin kuzeyi, Yankıtepe Mahallesi İmamabdal mezrasının kuzey kesimleri, Gürpınar ilçesi Akdoğu Mahallesi’nin güneydoğusu, Yalınca ve Sıcaksu mahallelerinin güneybatısı ile Şırnak ili Beytüşşebap ilçesi mülki sınırlarında bulunan Faraşin Yaylası’nın kuzeyinde kalan Çalyan bölgesi ve Taşlıyazı Mahallesi’nin güneyi, Beşbudak Mahallesi’nin batısı, Dokuzdam mezrasının kuzeyi ile Tako yaylalarının güneydoğusunda bulunan Bükeç Mahal

Kursa katılan 20 kişiye teorik bilgilerin verilmesinin ardından Abalı ve Altınsaç mahallelerindeki alanlarda uçuş yaptırıldı.

Hıfzısıhha Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklamada, İlçe Sağlık Müdürlüğünce ilçe genelindeki Süleymanlar, Abalı, Hatip, Bağlık mahalleleri, Soğanlıyörük köyü, Ademoğulları, Kandilli beldesi Kızılsu halk çeşmelerinden alınan bakteriyolojik ve kimyasal su numunelerinin Zonguldak İl Sağlığı Laboratuarlarında analizlerinin yapıldığı belirtildi.

Ahmetli Halk Eğitim Merkezinde gerçekleştirilen eğitime Manisa Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanı Muzaffer Şaşmaz, Ahmetli Koordinasyon İşleri Müdürü Orçun Abalı, Eğitim Şube Müdürü Mustafa Bozal ve Ahmetli ilçesinde görev yapan personeller katıldı.