Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
Abana
  • özel, isim Kastamonu iline bağlı ilçelerden biri
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
abana

Bedava.

Vikipedi
Abana

Abana, Kastamonu ilinin Karadeniz kıyısındaki bir ilçesi ve aynı ilçenin merkezi kasabadır. Kastamonu'nun Karadeniz kıyısındaki beş ilçesinden biri olan Abana, ilin en fazla turist çeken ilçesidir. Abana kasabasının yaklaşık 3.000 kişi olan kış nüfusu yaz aylarında 15-20 bini bulur. Yaklaşık 6 km uzunluğundaki kumsalları ve yemyeşil doğası ile bölgenin önemli bir turizm merkezidir.

"abana" kelimesinin kullanım örnekleri.

Mehmet Sevin idaresindeki 34 BR 2299 plakalı otomobil, Abana Devrekani kara yolu İnciğez köyü mevkisinde devrildi.

KASTAMONU (AA) - Kastamonu'nun Abana ilçesinde ayılar yaklaşık 30 arı kovanına zarar verdi.

İnebolu Belediyesi İtfaiye Amir Vekili ve bölümün mesleki ders öğretim görevlisi Mesut Saygıoğlu ile Abana Belediyesi İtfaiye Çavuşu Tayfun Abana tarafından öğrencilere, trafik kazası ve enkaz çalışmalarında kullanacakları ekipmanlar tanıtılarak, yaralıların nasıl olay yerinden çıkarılacağı anlatıldı.

KASTAMONU (AA) - Kastamonu'nun Abana ilçesinde dünyada nesli tükenmekte olan türler arasında gösterilen ve koruma altında bulunan su samuru, Ezine Çayı'nda fotoğraflandı.

Yıl Şehitler Anıtı mevkisinde, kara yolunda yaralı çakal yavrusu görenler durumu Abana Belediyesi ile Bozkurt Avcılar ve Atıcılar Kulübü Derneğine haber verdi.

KASTAMONU (AA) - Kastamonu'nun Abana ilçesinde ilkokulu öğrencileri, biriktirdikleri harçlıkları Lösemili Çocuklar Vakfı'na (LÖSEV) bağışladı.

Abana İlçe Emniyet Amirliğine bağlı olay yeri inceleme ekiplerinin asri mezarlıktaki çalışmasının ardından Ömer Ata’nın cansız bedeni Abana ilçe devlet hastanesi morguna kaldırıldı.

Kazada 64 yaşındaki Mehmet Tellioğlu olay yerinde hayatını kaybederken, araç sürücüsü Mehmet Sevin ve Abana ilçesine bağlı Yemeni Köyü Muhtarı Şaban Başar da yaralandı.

Mehmet Sevin idaresindeki 34 BR 2299 plakalı otomobil, Abana Devrekani kara yolu İnciğez köyü mevkisinde devrildi.

Abana, Cide, Çatalzeytin, Doğanyurt ve İnebolu ilçelerinden denize açılan balıkçıların Karadeniz'e serdiği çevirme ağları, kasalar dolusu palamutla çekildi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğünce gerçekleştirilen etkinlik çerçevesinde Bozkurt Kaymakamı ve Abana Kaymakam Vekili Murat Acar, Devrekani Kaymakamı Ahmet Çelik, İhsangazi Kaymakamı Ömer Faruk Canpolat, Çatalzeytin Kaymakamı Serdar Erdoğan, Abana Belediye Başkanı Altan Erdoğan, İlçe Jandarma Komutanı Erdal Aksu, Emniyet Amiri Ferhat Gül ve doğaseverlerden oluşan 60 kişilik ekip, Emürseyit düzüne geldi.