Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
abanoz
  • isim Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı
  • Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası
  • sıfat Bu tahtadan yapılmış
    "Tunç işlemeli küçücük bir abanoz masa üzerinde açık bırakılmış bir kitap gördü." - H. R. Gürpınar
  • Koyu, parlak siyah
  • sıfat Bu renkte olan
Gitar Terimleri Sözlüğü
abanoz

Abanozgillerden, yoğunluğu ve sağlamlığı nedeniyle kerestesi genellikle gitar klavyelerinde kullanılan, tonu parlak karakterli, oldukça ağır ve yüksek maliyetli bir ağaç.

Ağaçişleri Terimleri Sözlüğü
abanoz

İçodunu kara, dışodunu külrengi, hava kurusunun özgül ağırlığı 1, 08 gr/cm3 olan iri gözenekli, üstün değerli ağaç.

Vikipedi
Abanoz

Abanoz (Diospyros ebenum), tropikal bölgelerde yetişen bazı ağaçlardan elde edilen odundur. Çok sert bir odundur ve parıltılar saçacak kadar iyi cila tutar. Odunun en içteki öz bölgesi simsiyahtır, bu nedenle pek çok ülkede abanoz kelimesi siyah renk anlamında kullanılır.

Abanoz eski çağlardan beri çok değerli bir odun sayılmıştır. Pek çok kral abanozdan asalar kullanırdı, hatta zehirin etkisini giderdiğine inanarak içkilerini abanozdan kaplarda içerlerdi. Çağlar boyunca abanozdan heykeller yapılmış, kral tahtları abanoz kullanılarak yapılmıştır.
Tevrat'ta tarihi Sur kentindeki abanoz ticaretinden söz edilmektedir. Ayrıca Binbir Gece Masalları'nda anılan değerli mallardan biri de abanozdur.
Günümüzde bu değerli ağaç, mobilya ve enstrüman yapımında kullanılır. Klarnet ve gitar burgusu, abanozun kullanıldığı enstrümanlara örnektir.

Abanoz (anlam ayrımı)

Abanoz bir ağaç türü. Şu anlama da gelebilir:

  • Abanoz, Anamur, Mersin ilinin Anamur ilçesinin yaylası
  • Abanoz Sokağı, İstanbul, Beyoğlu'nda, bir dönem genelevleriyle ünlü sokak.

"abanoz" kelimesinin kullanım örnekleri.

Ayrıca minberinin abanoz ağacından yapıldığı caminin iç avlusunda Selçuklu sultanları; 1.

Sporculara ödüllerini Samsun Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ahmet Güral Karayılmaz ile Canik Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Osman Abanoz verdi.

Şehit Şahin Abanoz Parkında düzenlenen mitingde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen acılı baba Şaban Vatan, “Sayın Cumhurbaşkanım lütfen bu konuya duyarlı olun.

Kartal, kulüp yöneticileri Hasan Kemal Yardımcı, Yılmaz Zehiroğlu, Serkan Karavin, Sedat Abanoz ve altyapı sorumlusu Celal Hop ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Toto Teşkilat Başkanlığınca yapımı devam eden 110 yataklı altyapı tesislerini inceledi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve ilk günü Anamur’un Abanoz Yaylasında başlayan Karakucak güreşlerinin üçüncü ayağı Mut’ta yapıldı.

Türklere özgü yağsız çayır güreşi olarak bilinen Karakucak Güreşleri’nin beşincisini Anamur’un Abanoz Yaylası’nda gerçekleştiren pehlivanlar, unutulmayacak bir güreş müsabakalarına daha imza attı.

Geleneksel Karakucak Güreşleri’ ilk olarak Anamur’un Abanoz Yaylasında başlayacak.

Kulüp basın sözcüsü Hasan Yavuz Bakır, yönetim kurulu üyeleri İbrahim Tali ve Sedat Abanoz ile futbol şube sorumlusu Yılmaz Zehiroğlu, Mehmet Cengiz Tesisleri'nde konuyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Açıklamada Basın Sözcüsü Hasan Yavuz Bakır’ın yanı sıra futbol şube sorumlusu Yılmaz Zehiroğlu, taraftardan sorumlu yönetici İbrahim Tali ve stadyumdan sorumlu yönetici Sedat Abanoz da katıldı.

İlçedeki Şehit Şahin Abanoz Parkı'nda baba Şaban ve anne Atika Vatan, 6 ay önce vefat eden kızları Rabia Naz Vatan'ın ölümünün araştırılması için vatandaşların katılımıyla miting düzenledi.

Abanoz yaptığı açıklamada stadyumun koltuklarının tamamında değişim sürecine girdiklerini ve Kasımpaşa maçına kadar bin adet koltuğun değişeceğini belirtti.

Yıl İlkokulu öğrencisi Elif Abanoz bilgisayar, ikinci olan Ertuğrulgazi İlkokulu öğrencisi Gülce Şen fotoğraf makinesi ve üçüncü olan Cumhuriyet İlkokulu öğrencisi Elif Bozaran ise çeyrek altın almaya hak kazandı.

Kazada yaralanan araçlardaki Gönül Ağırman, Halil Çelebi, Hülya Abanoz, Ali Alperen ve Meryem Berra Cin, Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi ile Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı.