Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
abartı
  • isim Bir şeyi, bir olayı olduğundan büyük veya çok gösterme, mübalağa
Yazın Terimleri Sözlüğü
abartı

bk. abartma 1.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
abartı

Korkutma bağırtısı.

"abartı" kelimesinin kullanım örnekleri.

Edinilen bilgiye göre, Isparta Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri 3 Kasım’da Davraz Mahallesi’ndeki petrol istasyonunda, abartı egsozlu aracıyla drift yaptığı tespit edilen A.

Gemlik İlçe Emniyet Müdürlüğündeki sergide abartı egzoz ve çakarların çokluğu şaşırttı.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerinin ekim ayı boyunca icra edilen trafik denetimlerinde, 383 servis aracına 38 bin 829, abartı egzozdan 67 araca 15 bin 745, engelli yerine park eden 40 araca 8 bin 640, çift sıra park eden 187 araca 20 bin 196 olmak üzere 677 araca 83 bin 410 lira para cezası uygulandığı kaydedildi.

Araç üzerinde inceleme yapan polis ekipleri aracın sigortasız, plakasız, helezon yaylarının kesik ve abartı egzozlu olduğunu tespit etti.

Polisler yaptıkları denetimde emniyet kemeri takmayan, cep telefonu ile konuşan, abartı egzoz gibi bir çok kural hatası yapan sürücüye cezai işlem uyguladılar.

Onun için coşku yaşamayacağız, ekstra abartı göstermeyeceğiz, yine işimizi yapmaya devam edeceğiz.

Denetimlerde çevreye rahatsızlık verdiği tespit edilen 14’ün üzerindeki abartı egzozlu motosiklet ve araca toplamda 14 bin 28 lira ceza yazıldı.

Motosikletlerin egzoz sisteminin değiştirilmesi ve otomobillerdeki abartı egzozlardan dolayı ilçe trafiğinde gürültü kirliliği yaşandığı dönemde çalışmalarını hızlandıran Trafik Şube ekipleri, vatandaşların talepleri ve ihbarları sonrasında usule aykırı pek çok konuya müdahale etti.

Sayısal anlamda kazanılan ivmeyi, akademik olarak desteklediğini söylemek ise abartı olur.

Trafik ekiplerinin denetimlerinde ise toplam 7 bin 844 araç ve sürücünün kontrol edildiği, bin 722 araç sürücüsüne toplam 519 bin 610 lira cezai işlem uygulandığı, çevreye rahatsızlık veren, gürültü çıkaran, abartı egzoz kullanan 10 araç sürücüsüne de idari para cezası kesildiği aktarıldı.

Kırımızı ışık uygulamasına, APP Plaka kurallarına uymayanlar, kasıtlı olarak plakaları kapatanlar, C harfinin ortasına, F harfinin alt kısmına vida taktırarak, E harfine dönüştürenler, boyasız, eğik ve metalik harfli plaka bulunan araçlar, kasıtlı abartı egzozu kullananalar, kesik helezonlu otomobiller, römork çeki demirleri plakayı kapatanlar, araç içindeki kişilerin tanınmasını engelleyecek şekilde film kaplatanlar ekipler tarafından uyarıldıktan sonra yasal cezalar uygulanacağı bildirildi.

Motosikletlerin egzoz sisteminin değiştirilmesi ve otomobillerdeki abartı egzozlardan dolayı ilçe trafiğinde gürültü kirliliği yaşandığı dönemde çalışmalarını hızlandıran Trafik Şube ekipleri, vatandaşların talepleri ve ihbarları sonrasında usule aykırı pek çok konuya müdahale etti.

Evet, sanatta biraz abartı, biraz kırpma kesme, biraz farklı yönleri görme ve normal bir yaşam sürdürdüğünüzde göremediğiniz noktalara dikkat çekmek gibi boyutlardır.