Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
abartılı
  • sıfat Olduğundan fazla gösterilen, abartmalı, mübalağalı
    "Sinek, kurtçukların çevresinde abartılı bir vızıltıyla dönenip duruyor." - A. Ağaoğlu
  • zarf Abartarak, abartılı olarak, mübalağalı bir biçimde

"abartılı" kelimesinin kullanım örnekleri.

Sözde farkındalar ama uygulamalara baktığınızda, söylenenler ile yapılanların örtüştüğünü söylemek abartılı olur.

Uygulama kapsamında, yüksek sesle müzik, abartılı egzoz ve alkol kontrolleri de gerçekleştirildi.

Ne yazıktır ki yanlış hurafeler doğru gibi sunulup abartılı haklar olarak veriliyor.

Bu kapsamda, yüksek sesle müzik dinlenilmesi, abartılı egzoz ve alkol kontrolleri de gerçekleştirildi.

AK Parti İl Başkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, haftalık il yönetim kurulu toplantısında konuşan Şengül, İzmir halkının karşısına abartılı söylemlerle değil, ihtiyaçlar doğrultusunda hazırladıkları projelerle çıkacaklarını aktardı.

Ünal Karaman’ın abartılı gol sevinci, elbette beni ve benim gibi düşünen herkesi üzmüştür.

Abartılı söylemlerle değil, Büyükşehir ve 30 ilçemizin ihtiyaçları doğrultusunda titizlikle hazırladığımız projelerle İzmir halkının karşısına çıkacağız.

Abartılı sahne kostümleri ve makyajıyla bilinen Ersoy’un defalarca aynı kıyafeti giymesi ise ‘Diva bu kıyafeti sevdi’ dedirtti.

Hastanın arzu ettiği şekil mevcut durumuyla uyumlu olması gerekiyor, abartılı ve doğal olmayan bir estetik bence başarılı bir estetik değildir.

Kimya Mühendisleri Odası Güney Bölge Şube Başkanı Ümit Türkmen, kimyasal madde katkılı abartılı, albenili kalem, silgi, su matarası, beslenme çantası gibi kırtasiye malzemeleri ile okul araç ve gereçlerinin çocukların sağlığını ciddi biçimde tehdit ettiğini belirterek, piyasanın denetimsiz olduğunu, sorunun sadece okulların açılması sırasında akla geldiğini ve göstermelik denetimler yapıldığını söyledi.

Raflarda yerini alan; hangi maddelerden üretildiği ve içeriği belli olmayan, güvenlik sınırını aşan kimyasal madde katkılı, abartılı, albenili kalem, silgi, su matarası, beslenme çantası gibi kırtasiye malzemeleri, ayakkabılar, okul giysileri çocuklarımızın sağlığını ciddi biçimde tehdit etmektedir.

Raflarda yerini alan hangi maddelerden üretildiği ve içeriği belli olmayan, güvenlik sınırını aşan kimyasal madde katkılı, abartılı, albenili kalem, silgi, su matarası, beslenme çantası gibi kırtasiye malzemeleri çocuklarımızın sağlığını ciddi biçimde tehdit etmektedir.

Mevcut koşullar ve tutumlar ışığında, masum bakışlı siyah köpek yavrusunun başına gelenlere birçok hayvanseverin tanıklık ettiğini söylemek abartılı olmaz.

Abartılı aksesuarların öne çıktığı temada drapeler ve bükümlü modeller başrolde.

Medya içeriklerini nasıl, ne sıklıkla izliyoruz, izlerken terör haberlerine abartılı tepki mi veriyoruz sorularına cevap vermek aslında etkileniş biçimimizi belirler.