Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
abartma
  • isim Abartmak işi
Yazın Terimleri Sözlüğü
abartma

Bir niteliği olduğundan üstün ya da aşağı gösterme sanatı. Türleri:

  1. abartı,(es.t. tebliğ) Usça ve törece olabilen abartma.

  2. boğunç (es.t. iğrak)Töreye göre olmayan, usça olabilen abartma.

  3. şişirmece(es.t. gulüv) Usca ve törece de olanak dışı olan abartma.

Gramer Terimleri Sözlüğü
abartma

Söz biliminde bir duyguyu, bir düşünceyi veya bir olayı aşırı derecede büyüterek veya küçülterek anlatma: Kalbimin derinliklerinde dalgalanan ummanlar. İncir çekirdeği kadar aklı var. Bu adam orman ayısı. Bu kız peri güzeli vb.

Türk Dünyası Gramer Terimleri Kılavuzu
abartma

Azerbaycan Türkçesi: mübaliğä; Türkmen Türkçesi: giperbola ~ ulaltma; Gagauz Türkçesi: giperbóla; Özbek Türkçesi: mubólağa; Uygur Türkçesi: mubaliğä; Tatar Türkçesi: giperbola; Başkurt Türkçesi: giperbola; Kmk: giperbola ~ kopduruw; Krç.-Malk.: giperbola; Nogay Türkçesi: giperbola ~ arttırma; Kazak Türkçesi: äsirelew ~ giperbola; Kırgız Türkçesi: apırtuu ~ giperbola; Alt:: giperbola; Hakas Türkçesi: giperbola; Tuva Türkçesi: giperbola; Şor Türkçesi: giperbola; Rusça: giperbola

"abartma" kelimesinin kullanım örnekleri.

İran, çok daha ayrıntılı açıklamalar yapmayarak, en azından bu 12 maddenin hangilerinin doğru, hangilerinin abartma ve yanlış olduğunu bildirmeden, açık söyleyelim, bazılarında gerçekten ihtiyaç olan kendine çeki-düzen verme çabasına girmeyerek eline geçen önemli bir imkânı kaçırmış oldu.

Ayrıca Ceylan, bir şeyleri abartma yerine olduğu gibi gösterme konusunda da son derece başarılı.

Bakanlık Sözcüsü Rın Guoçiang, yaptığı basın açıklamasında, ABD Savunma Bakanlığınca (Pentagon) yayımlanan Nükleer Durum İnceleme Belgesi’nde Çin’in nükleer gücü konusunda çarpıtma ve abartma yapıldığını savunarak, bu rapora kesinlikle karşı çıktıklarını söyledi.

Kitapçılarda Atatürk’le ilgili çok kitap varsa da bunların bir bölümü uydurma ve abartma bilgilerle dolu.

Mladenov ''Gazze patlıyor, bu abartma ya da bir uyarı değil, gerçeğin ta kendisi.