Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
abat
  • sıfat Bayındır
  • Şen, rahat
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
abat

Ebat

Vikipedi
Abat

Abat, Arnavutluk'un İşkodra iline bağlı İşkodra belediyesinde bulunan bir köydür.Law nr. 115/2014

"abat" kelimesinin kullanım örnekleri.

Vatandaşlardan Ayşe Abat ise zengin bir doğada yaşadıklarına işaret ederek, "Sarıçam ormanları içinde, 2 bin 500 rakımda yaban mersini ve böğürtlen topluyoruz.

Başkan Çaylı, mesajına şöyle devam etti : "Unutmamak gerekir ki, 10 Kasım 1938 bir devrin sonu değil, Atatürk’ün bizlere miras bıraktığı Cumhuriyetimizin her bakımdan abat edilmesi için yeni bir dönemin başlangıcıdır.

Gittiğimiz her noktada Afrika'nın derinliklerinde Orta Asya'nın steplerinde, Balkanlar'ın içlerinde, Adriyatik'te, Ortadoğu'da hep abat etmek, zulme karşı durmak, mağduriyetleri gidermek, insanların talep ve ihtiyaçlarını karşılamak için gidiyoruz.

Ey mukaddesat bilmeyen, ey peygamber hatırası dinlemeyen zalimler biliniz ki zulümle abat olunmaz.

Halbuki biz sadece bir coğrafyadan bir başkasına gitmekle kalmamış, aynı zamanda yerleştiğimiz her yeri abat etmiş bir milletiz.

Ey zalimler şunu iyi bilin ki zulümle abat olunmaz ve biz şunu da söyleriz, zalimler için yaşasın cehennem.

Filistinlileri katleden İsrail devletine göndermede bulunan Başbakan Yıldırım'ın konuşmasının satır başları şöyle:Ey mukaddesat bilmeyen,ey peygamber hatırası dinlemeyen zalimler, biliniz ki zulümle abat olunmaz.

Engin Arık, Araştırma Görevlisi Özgen Berkol Doğan, Yüksek Lisans Öğrencisi Engin Abat ile Doğuş Üniversitesinden Prof.

MÜSİAD Şube Başkanı Abdullah Abat, ziyarete yaptığı konuşmada, iş adamları olarak referandum ve cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş sürecinin ekonomik anlamda tam bir müstakillik sergileneceği düşündüklerini söyledi.

Kadri Abat restoranda bulunduğu sırada kapı önüne plakası öğrenilemeyen bir otomobil geldi.

Görüntülerde, Kadri Abat ve yanında bulunan bir kişinin lokantadan çıktığı sırada, elinde silah bulunan bir kişinin restoran önüne geldiği görülüyor.

Kadri Abat saldırganın tabancasından çıkan kurşunlarla yaralanarak yere yığılıyor.