Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
Abaza
  • özel, isim Abhaz
Kişi Adları Sözlüğü
Abaza

Cinsiyet: Kız

  1. Kuzeybatı Kafkasya’da yaşayan bir halk.

  2. Bu halka mensup olan kimse.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
abaza

Cinsel istekleri istimna yoluyla gideren erkek.

Vikipedi
Abaza (şehir)

Abaza (; Hakasça: Абаза), Rusya'daki Türk soylu ülkelerden biri olan Hakasya Cumhuriyetinde, Abakan'ın güneyinde Abakan ırmağı bölgesinde bir şehir.

Tarihi[ değiştir]

1856 yılında kurulmuş olup demir yönünden zengin olduğu için Rusya tarafından özel bir öneme sahip olmuştur.

Dış bağlantılar[ değiştir]
  • Abaza şehrinin resmi sitesi

"abaza" kelimesinin kullanım örnekleri.

Bizde Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Roman, Gürcü, Abaza vesaire, böyle bir ayrım var mı, biz yaradılanı yaradandan ötürü sevmedik mi?

Akyazı Balbalı Mahallesi’nde geçekleştirilen buluşmada Abhaz Kültür Derneği Başkanı Oral Kobaş, Kafkas Kültür Derneği Başkanı Orhan Sarı, Abaza ve Çerkez büyükleri, dernek üyeleri ve mahalle sakinleri yer aldı.

Gedik mahallesi Abaza sokakta ikamet eden Bozdoğan ailesine konuk olan Başkan Çınar, Ayşe-Gaffar çiftine hayırlı olsun dileklerini ilettikten sonra dünyaya gözlerini yeni açan Irmak Bozdoğan isimli bebeği kucağına alarak sevdi.

Adıgey Cumhuriyeti ses sanatçısı Susana Dautova ve Ürdün ses sanatçısı Barina Abaza festivalde Çerkezce şarkılar söyledi.

Başarılı sporcu Sümeyye Boyacı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eğitmeni Çiğdem Abaza sayesinde 5 yaşında yüzmeyi öğrendiğini belirterek, oyun oynayarak 12 saatte yüzmeyi başardığını kaydetti.

Biz de ayrım yok, Kürt, Türk, Laz, Çerkez, Gürcü, Abaza, böyle bir şey yok.