Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
abe
  • ünlem Seslenmek ve dikkati çekmek için özellikle Rumeli'de kullanılan bir söz
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
abe

(I) Teklifsiz konuşmada seslenme ve dikkati çekme ünlemi.

"abe" kelimesinin kullanım örnekleri.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk ikili görüşmesini Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile gerçekleştirdi.

Trump ile Abe arasında ikili olarak başlayan ve daha sonra Modi'nin katılımıyla üçlü görüşme şeklinde devam eden temaslarda, Kuzey Kore konusunun ağırlıklı olarak ele alındığı, liderler arasında ayrıca ikili ve bölgesel konuların konuşulduğu kaydedildi.

Bedrettin Gölbol idaresindeki 31 F 1866 plakalı hafif ticari araç, Çekmece Mahallesi Uğur Mumcu Bulvarı'nda park halindeki 31 ABE 106 plakalı otomobile çarptı.

Çavuşoğlu, Japonya Başbakanı Abe başta olmak üzere tüm muhataplarla bu konuyu konuştuklarını ve FETÖ'nün Japonya için de nasıl bir tehdit olduğunu gördüklerini belirterek, “Aynı zamanda PKK destekçilerinin de Japonya'da faal olduğunu biliyoruz.

ANKARA (AA) - Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, iki ülke arasındaki ticari iş birliğini artırma ve nükleer silahlardan arındırılması için Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımları sürdürme konusunda mutabık kaldı.

Osman Hakbilir idaresindeki 55 ABE 72 plakalı kamyonette kaza nedeniyle duran 55 AAP 704 plakalı minibüse çarptı.

Japonya ziyareti kapsamında başkent Tokyo’da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Japonya Başbakanı Abe ile görüştü.

Çavuşoğlu’nun ziyaret çerçevesinde Japon mevkidaşı Taro Kono, Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Hiroshige Seko, Üst Meclis Başkanı Chuichi Date ve Temsilciler Meclisi Başkanı Tadamori Oshima ile görüşmesi ve Başbakan Shinzo Abe tarafından kabul edilmesi öngörülüyor.

Hamza Karaokay yönetimindeki 01 AAE 148 plakalı otomobil ile Ramazan Küçükateş (62) idaresindeki 01 ABE 688 plakalı otomobil ile çarpıştı.

Edinilen bilgiye göre, İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, yaptıkları uygulama sırasında 16 ABE 833 plakalı kamyoneti durdurmak istedi.

Ceyhan-Kozan yolu Mercimek Mahallesi'nde, Hamza Karaokay'ın (39) kullandığı 01 AAE 148 plakalı otomobil ile karşı yönden gelen Ramazan Küçükateş (62) kontrolündeki 01 ABE 688 plakalı otomobil çarpıştı.

Edinilen bilgiye göre, İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri yaptıkları uygulama sırasında 16 ABE 833 plakalı kamyoneti durdurmak istedi.

Japon Başbakana Yörük kilimi ve almanak hediye edildi Türkiye’nin Tokyo Büyükelçisi Hasan Murat Mercan’ı ziyaret eden, iki ülke arasında ticaret ve ekonomik işbirliğini geliştirmeye dönük toplantılara katılan Genel Sekreter Yardımcısı Halil Avşar, Japonya Başbakanı Şinzo Abe’ye hediye edilmek üzere Parlamenter Kiyoshi Ejima’ye el dokuması kilim ve Adana’nın almanağını takdim etti.