Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
adım
  • isim Yürümek için yapılan ayak atışlarının her biri
  • Bir ayak atışıyla alınan ve uzunluğu yaklaşık 75 santimetre olan mesafe
  • Girişim, hamle
  • matematik Bir gösterge ucunun eş olarak ayrılmış yaylardan biri boyunca aldığı yol
  • spor Bir yarışın belirli uzaklığı kapsayan bölümlerinden her biri, etap
  • spor Ayakta, esas duruşta, bir ayağın türlü yönlerde iki ayak boyu kadar yer değiştirmesi
  • teknik İki diş arasındaki aralık
Yazın Terimleri Sözlüğü
adım

Batı yazınında, bir koşukta iki hecelik birimlerin her biri.

Gösterim Sanatları Terimleri Sözlüğü
adım

Dans adımı.

Edebiyat ve Söz Sanatı Terimleri Sözlüğü
adım

Nazımda taylamın dayandığı hece birliklerine verilen ad, ki Türk ölçüsünde durakla ayrılan hece öbeklerinden, aruzda fâilâtün mefâilün feilün gibi cüzülerden, eski Yunan ölçüsünde kimi uzun, kimi kısa olmak üzere ikiden dörde kadar heceden ibaret olan parçalardan her birini, Fransız ölçüsünde ise bir heceyi anlatır.

Jimnastik Terimleri Sözlüğü
adım

Ayakta temel duruştan, bir ayağın, türlü yönlerde iki ayak boyu kadar ara ile yer değiştirmesi.

"adım" kelimesinin kullanım örnekleri.

Çok hareketli olduğunuzu veya hareketsiz olup olmadığınızı anlamanın en pratik yolu adımsayar alıp kendinizi takip etmek ve adım sayılarınızı gün geçtikçe artırarak daha da enerji harcamak atacağınız en büyük adımdır!

Albayrak, 2023 Türkiye'sinin afaki bir hayal değil, adım adım devreye alınan hep birlikte yaklaşılan, gerçekçi ve vizyoner bir hedef olduğuna dikkati çekti.

Bu seviyede korakor mücadele için bir adım daha ileriye çıkmamız gerekiyor.

"Şimdi TOKİ ile el ele vererek turizm emekçisini ev sahibi yapacak bir adım atıyoruz.

Saray ve çevresine de hatırlatmak isterim; bu yaptıklarınız, yargının Sözcü’ye yönelik yaptığı kumpas hiçbir zaman Sözcü yazarlarının geri adım atması gibi bir süreci başlatmayacaktır.

Guterres, ocak ayında yapılması planlanan bir sonraki Yemen barış görüşmelerinde siyasi konulara ilişkin taslak çerçeve anlaşmasının müzakere edilmesi konusunda da taraflarla anlaşmaya vardıklarını, bunun barış sürecinde çok önemli bir adım olduğunu kaydetmişti.

Türkiye'nin tasarımı tamamen yerli ULAK ile dünyanın baz istasyonu üreten 5 ülkesinden biri haline geldiğine dikkati çeken Balcı, haberleşme sistemini daha güvenli hale getirecek ULAK'ın, teknolojiyi alan ve kullanan değil, tasarlayan, üreten ve satan ülke haline gelinmesinde önemli bir adım olduğunu anlattı.

Bölgedeki gerginliği giderek artırması beklenen adım ise İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'dan gelmişti.

Hatta bundan ilham alan öğrencimiz mantar yetiştiriciliği için bir adım attı.

Çin'in Müslüman etnik gruplara karşı ayrımcılık temelli politikalarına son vermesini isteyen Hızarcı, "Çin'in, toplama kamplarında tutulan kişilere ve ailelerine dair gerçek rakamları ve isimleri açıklaması, kamplarda İslam İşbirliği Teşkilatı gibi uluslararası kurum ve kuruluşlara gözlem yapmasına fırsat tanıması, BM İnsan Hakları Konseyi ve diğer uluslararası kuruluşların ihlallere karşı etkili adım atmaları, ihlallerle ilgili uluslararası bağımsız araştırma komisyonu kurulması çağrısında bulunuyoruz.

Bu cihazları kullanırken de karşılarına keşfetmeyi destekleyen içeriklerin yanı sıra uygunsuz içeriklerin de çıkabileceği riskli bir dünyaya adım atıyor.

Erdoğan, 2017 ve 2018'in Kudüs'e yönelik saldırıların yoğunlaştığı bir dönem olduğunu dile getirerek, Amerikan yönetiminin uluslararası hukuku ve teamülleri hiçe sayarak Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararı almasının, Müslümanların haklarını gasbetmeye yönelik son derece provokatif bir adım olduğunu söyledi.

Sanık Anıl S, savunmasında 1 yıldır tutuklu olması nedeniyle çok mağdur olduğunu ifade ederek, “Soruşturma başlangıcında hiç adım geçmemesine rağmen yetkili makamlara başvurdum.

Uyumsuz ahenksiz koalisyonlarla ülke adım adım felakete sürükleniyordu.

Birinci kapıyı doğum, ikinci kapıyı gençlik dönemi ve üçüncü kapıyı da ölüme bir adım daha yaklaşıldığı, ahret hayatının bir başlangıcı olarak yorumluyoruz" dedi.