Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
adam
 • isim İnsan
 • Erkek kişi
  "İyi bir adam isterse, babası da verirse varacak." - M. Ş. Esendal
 • Birinin yanında bulunan ve işini yapan kimse
  "Kendisi gayet kibirli, öfkeli olduğu için hizmetçileri ve adamları korkarlar." - K. Tahir
 • Birinin yararlandığı, kullandığı kimse
  "Hemen hepsi para çevrelerinin adamlarıydı." - C. Meriç
 • Daima birinin yanında olan, onu destekleyen, isteklerini yerine getiren kimse
  "O benim adamımdır, hiçbir ricamı geri çevirmez."
 • Görevli kimse
  "Artık şunları toplatsak, dedi, kavasa söyleseniz de bir adam buluverse." - R. H. Karay
 • İyi huylu, güvenilir kimse
 • Bir alanı benimseyen kimse
 • Eş, koca
adamı
 • bir işi en iyi yapan
Kişi Adları Sözlüğü
Adam

Cinsiyet: Erkek

 1. İnsan.

 2. Erkek kişi.

 3. İyi yetişmiş, değerli kimse.

 4. İyi huylu, güvenilir kimse.

 5. Birinin yanında ve işinde bulunan kimse.

 6. Birinin sözünü dinleyen, nazını çeken kimse, kayırıcı.

 7. Bir alanda derin bilgisi olan veya bir alanı benimseyen.

 8. Bi

Tarama Sözlüğü
adam

İnsan, adam.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
adam

(

Vikipedi

"adam" kelimesinin kullanım örnekleri.

Dolayısıyla bunları afişe ettiler aynı zamanda istenmeyen adam gibi gösterdiler.

Yaşamının büyük bölümünde kötü bir adam olduğunu söyleyen 47 yaşındaki Tyson, birçok kötü şey yaptığını ancak affedilmek istediğini ifade ederek, "Artık farklı bir hayat istiyorum.

Sizinle ilgili veya ilgisiz bütün haberler, isteseniz de istemeseniz de bir sürü saçma sapan video, tanımadığınız bir sürü ömür törpüsü adam ve kadının ve aforizma özentisi lafları, ruh halleri ve daha bin türlü “yük” sosyal medyada önünüzden akmıyor mu?

Mekke’ye girdi dili sivri bir adam kiliseden aforoz edilmiş bir Hıristiyan.

Adam başı 10 bin Afkan parası karşılığında Van’dan Erciş istikametine gitmekte olan 65 EY 578 plakalı araç Muradiye Jandarma ekiplerince Ünseli mahallesinde durduruldu.

Etkinlikler kapsamında ‘Gri Kardan Adam’ın yazarı Ch’oe Yun ve Kim Ae-ran, Martı Yayınları’ndan çıkan ‘Başka Topraklarda Rüzgâr Sert Eser’in yazarı Son Hong-gyu, Lee Seong-Bok, Chun Yang Hee ve Doğan Egmont Yayınları’ndan çıkan ‘Gümüş Somon’un Büyük Yolculuğu’nun yazarı Ahn Do-hyun etkinliklerde; Erciyes Üniversitesi tarafından şiirleri Türkçeye çevrilen şairler Chun Yang-hee ve Lee Seong ise şiir dinletisinde yer alacaklar.

Devlet Hastanesi’nden ambulansa sedye ile bindirilen yaşlı adam oyunu kullanmak için Turhal ilçesinde bağlı 25 kilometre uzaklıktaki Akbuğday köyünde götürüldü.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 30 Temmuz tarihinde Tunceli İl Jandarma Komutanlığınca Pülümür ilçesi Akdik köyü Söğütlü Mahallesi’nde icra edilen operasyonda etkisiz hale getirilen teröristin yapılan DNA testi sonucu sözde Dersim saha sorumlusu Çetin Kombat kod adlı Musa Çetiner olduğunun tespit edildiği ve Çetiner’in ‘terörden arananlar listesinde’ kırmızı kategoride arandığı, silahlı terör örgütüne üye olma, adam öldürmek, devletin egemenliği altında bulunan topraklarda bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya çalışma suçları olmak üzere toplam 10 suçtan arandığı belirtildi.

İzmir’den Tire istikametine giden Naci Akda yönetimindeki trenin altında kalan genç adam hayatını kaybetti.

California Temsilcisi Demokrat Adam Schiff, ABC News kanalına yaptığı açıklamada, CIA'nın Kaşıkçı cinayetiyle ilgili brifingini dinlediğini aktararak, "Brifingi sizinle konuşamam ancak şunu söyleyebilirim, önemli bir gazeteci ve muhalifin öldürülmesinin Veliaht Prensin bilgisi dışında yapılmış olmasını aklım almıyor.

Bodzkurtoğlu’nun eserleri, Eshab-ı Kehf, Şehy Ali Semerkand, Şahmeran, Aias ve Triskelos, Kahraman Sarpeden, Zeus ile Eurapa, Zephyrus, Alahan Manastırı, Adam Kayalar, Dikilitaş (Tarsus), Kirsu Meydanı ve Kalesi, Aşağı Dünya, Aya Tekla, Antiya ve Hobrokoms, Kharitler (Üç Güzeller), Kızkalesi, Kraliçe Aba, Donuktaş, Sardanapalin, Antiochos ve Sfratopi, Klikya Aphrodias, Adenin- Mima- Aprodit, Perseus, Mitras, Andromache, Akkale ve Kleopatra ve Selefkos Nikator’dan oluşuyor.

Mahkeme, sanıklar Ramazan İdrisov, Adam Rabadanov ve Fahim Ait Allaooua'nın "resmi evrakta sahtecilik" suçundan ikişer yıl altışar ay hapse çarptırarak, 26 sanığın ise tüm suçlardan kesin ve inandırıcı delil olmadığından beraatlerine karar verdi.

Ülkenin güneyindeki Tamil Nadu eyaletine bir adam sokakta amaçsızca dolaşırken görülmesinin ardından bir güruh tarafından dövülerek öldürüldü.

Toplumun hiç bir yerinde kadın yok, bir toplumda kadın hayatın içerisinde kurumların içerisinde değilse hatta hayatın belirleyici noktasında değilse o toplumun amiyane tabirle adam olması mümkün değil.

Ayrıca bu sanıklardan "kasten adam öldürme" suçu işlediğine hükmedilen Nuri Büyükyazıcı 5, Bayram Kılıç 2, Fatih Anaz ise 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.