Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
ahır
  • isim Evcil büyükbaş hayvanların barındığı kapalı yer, hayvan damı
    "Sağda, duvar kıyısında ahır, arabacı, uşak odaları var." - Y. Atılgan
Zanaat Terimleri Sözlüğü
ahır

Çeşme yalağı. (Ağıl *Eğridir -Isparta)

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
ahır

Hayvanların su içtiği taş veya ağaç yalak, çeşme yalağı.

Vikipedi
Ahır

Evcil büyükbaş hayvanların (sığır, manda, at, eşek) barındırıldığı kapalı yer. Ahırda pencereler boylarından yukarıda olur. Tabanı, üzerinde pislik durmaması için hafifçe eğimli yapılır. Hayvanlar başları duvara gelecek tarzda bir ya da iki sıralı(karşı duvar) olarak bağlanır. Önlerinde sabit yemlikler ve modern ahırlarda özel suluklar bulunur. Ahırlarda temizlik ve havalandırma da çok önemlidir.

"ahır" kelimesinin kullanım örnekleri.

Adıyaman merkez, Samsat, Kahta ilçeleri ve çevresinde 24 Nisan'da meydana gelen deprem afetleri nedeniyle konut, ahır ve iş yerleri yıkık, ağır ve orta derecede hasar gören afetzede ailelere 7269 sayılı Kanun hükümlerine göre yardım yapılabilmesi için düzenleme öngörülüyor.

Ahmet Aydın komisyondan geçen madde ile ilgili bilgi vererek, “Adıyaman İli Merkez, Samsat, Kahta ilçeleri ve çevresinde 24 Nisan 2018 tarihinde meydana gelen deprem afetleri nedeniyle konut, ahır ve işyerleri, yıkık, ağır ve orta derecede hasar gören afetzede ailelere 7269 sayılı kanun hükümlerine göre yardım yapılabilmesi için düzenleme yapılmıştır.

Adıyamanlı afetzedelere "deprem" yardımı Adıyaman merkez, Samsat, Kahta ilçeleri ve çevresinde 24 Nisan'da meydana gelen deprem afetleri nedeniyle konut, ahır ve iş yerleri yıkık, ağır ve orta derecede hasar gören afetzede ailelere 7269 sayılı Kanun hükümlerine göre yardım yapılabilmesi için düzenleme öngörülüyor.

Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında modern ahır ve ahıl yapımına ya da mevcut ahır ve ahıl organizasyonuna yüzde elli hibe desteği verilmektedir.

Başbakan Erdoğan, ayrıca CHP döneminde camilerin satışına, ahır, ahıl yapıldığına ilişkin 9 ayrı belge okudu ve gösterdi.

Sakarya’nın Hendek ilçesinde ahır, samanlık ve ardiye olarak kullanılan iki katlı binada çıkan yangın, itfaiyenin müdahalesi ile söndürüldü.

Ayrıca 60 atlık ahır, yüzlerce güvercin, papağan, geyik ve deveye kadar bir çok hayvanı görmek mümkün.

Hasköy ilçesine bağlı Azıklı köyünde ikamet eden Karagöz çifti, köylüler tarafından daha önceden ahır olarak kullanılan toprak yapıda yaşamını sürdürüyor.

Sığır cinsi evcil hayvanlarda, bulaştırıcı olan karasineğe karşı tedbir amacıyla ev ve ahır çevrelerinin temiz tutulması, evsel atıkların kapalı poşetlerde konteynerlerde toplanması özelliklede kavun, karpuz gibi meyvelerin kabukları kapalı poşetlere suyu akmayacak şekilde konulması önem taşımaktadır.

İkinci kategori, toprak ve su yapısının korunması ile erozyonun önlenmesi amacıyla setleme, teraslama, canlı veya cansız perdeleme, taş toplama, açık drenaj uygulaması, jips uygulaması, kükürt veya kireç uygulaması, malçlama, ahır veya çiftlik gübresi ile gübreleme, yeşil gübreleme, aşırı otlatmanın engellenmesi, çok yıllık buğdaygiller veya yonca hariç çok yıllık baklagiller ile alanı kaplama gibi tedbirlerden her yıl en az iki uygulamanın yapılması veya bu tedbirlerin en az biriyle birlikte arazinin boş bırakılması uygulaması.

Caymaz ve Kılıç aileleri arasında 4 gün önce çıkan, 1 kişinin hayatını kaybettiği, 5 kişinin yaralandığı silahlı kavganın yaşandığı bölgede çıkan yangında, 7 ev, 10 ahır, 2 samanlık ile birer pamuk hangarı ve traktör kullanılamaz hale gelmiş, 10 küçükbaş hayvan telef olmuştu.

Dün, Sakarya'nın Adapazarı ilçesi Göktepe Mahallesi'nde altı ahır olarak kullanılan iki katlı evde henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıkmış, olayda Afgan uyruklu olduğu belirtilen 7 aylık Halit, 2 yaşındaki Fariha ve 4 yaşındaki Nejla Nazari yaşamını yitirmişti.

Gümele köyünde 15 gün önce çıkan yangında 4 ev, 1 samanlık ve 1 ahır yanmıştı.

Bu kapsamda minimum toprak işlemeli uygulamalar, toprağın ve suyun yapısını iyileştirmek, çevre dostu üretim modeli geliştirmek, üretim maliyetini düşürmek, ekim nöbetini yaygınlaştırmak, setleme, canlı ve cansız perdeleme, taş toplama, drenaj, jips uygulaması, malçlama, ahır gübresi uygulamaları, yeşil gübreleme gibi gibi üretim tekniklerinin desteklenmesi ile yapılmaktadır.

Nevşehir Avanos arasındaki Killik mevkiinde Göreme sınırları içinde bulunan ev ile ahır jandarmanın kontrolünde belediye ekipleri tarafından yıkıldı.