Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
ahi
  • sıfat Cömert
Kişi Adları Sözlüğü
Ahi

Söyleyiş: (ahi:) Cinsiyet: Erkek

  1. Arkadaş, dost.

  2. Erkek kardeş.

  3. Ahilik ocağından olan kimse.

  4. Cömert, eliaçık.

"ahi" kelimesinin kullanım örnekleri.

VE TEŞEKKÜR ‘Bizim Erzurum’dan gayrı ne nefis ne de gönül adresimiz yoktur’ diyen Aydemir, ‘Seçim sürecinde özel hüsnü kabul gördüğümüz, evlerine, iş yerlerine, gönüllerine misafir edilme onurunu yaşadığımız, dualarını alma mazhariyetine eriştiğimiz Hınıs halkına ve Hınıslı dostlarımıza, Aşkale’nin muazzez halkına, Çat halkına ve yol arkadaşlarımıza, Aziziye’nin taşıdığı isim ve kaydettiği manayı yaşayan seçmenlerine, Horasan’ın ahi ruhlu dadaşlarına, İspir’in feraset ve basiret ehli halkına, Karaçoban’ın ruhunu Kur’an kardeşliğinde buluşturan ahalisine, Karayazı’nın gönlünü hak potasında şekillendirmiş, gönül ehli insanlarına, Köprüköy’ün yüksek değerlerde buluşmaya ahd etmiş, irfan ehli halkına, Narman’ın Sümmani yürekli, dadaş vicdanlı, vefa meşrepli sakinlerine, Oltu’nun asil duruşlu, kadirşinas insanına, seçmenine, Olur’un ruhu, gönlü ve yüzü güzel, pozitif enerji kaynağı olan halkına, Pasinler’in Alvarlı Efe Hazretleri ufkunu paylaşan ahalisine, Pazaryolu’nun sevgi, saygı ve hürmet hocaları olan dadaşla

KIRŞEHİR (AA) - Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi'nin (AEÜ) pilot üniversite projeleri kapsamında kurulacak bitki doku kültürü laboratuvarı ile ceviz başta olmak üzere nitelikli anaç ve çeşitleri üretilerek sektörle paylaşılacak.

Geçmişte ahilik ya da ahi olarak değerlendirilen bu kurum Osmanlı döneminde 'lonca' hatta 'gedik' isimleriyle anılmış.

Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde Muhyiddin Arabi ve hocası Evhadüddin Kirmani ile Anadolu'ya gelen Ahi Evran, bu tarihlerde hocası Evhadüddin Kirmani'nin kızı Fatma Bacı ile evlendi.

İddianamede, Sönmez Ahi'nin, Bank Asya'da hesabının bulunduğu, örgütle bağlantılı kişilerle ilişkisi olduğu, bacanaklık ilişkisi bulunan sanık Atilla Tarık Çilekçi'nin İstanbul'da, kendisinin Ankara'da faaliyet göstererek koordinasyonu sağladığı anlatılıyor.

Ahi'nin 1 Temmuz 2017'de ilçeye bağlı Boğazkesen Mahallesi'nde PKK'lı teröristlerin düzenlediği silahlı saldırı sonucu hayatını kaybettiği olayın gerçekleşmesinde bölücü terör örgütü mensuplarına bilerek ve isteyerek yardım eden, imkan sağlayan, olayın gerçekleşmesini kolaylaştıran şüphelilere yönelik soruşturmanın başlatıldığı belirtilen iddianamede, saldırının ardından Van İl Jandarma Komutanlığı ve Van Emniyet Müdürlüğü ekiplerince olayların araştırılması, faillerinin tespiti, şüphelilerin yakalanması amacıyla kapsamlı çalışma başlatıldığı ifade edildi.

Ahi için Boğazkesen Mahallesi'nde düzenlenen mevlit programına, Van Vali Yardımcısı Sinan Aslan, Özalp Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili İbrAhim Bayır, Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdurrahman Çohaz, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Ahi'nin yakınları ve vatandaşlar katıldı.

Vanın Özalp İlçesi Boğazkesen Mahallesi'nde yaşayan AK Partii İlçe Başkan Yardımcısı Aydın Ahi, 2 Temmuz 2017'de evini basan PKK'lı teröristler tarafından silah zoruyla kaçırdı.

İlçeye bağlı Boğazkesen Mahallesi taziye evinde düzenlenen anma programında Ahi için mevlit okutuldu, dua edildi.

Sincan ilçesi Ahi Mesut Bulvarı üzerinde seyir halindeki 06 CEH 64 plakalı otomobil, aynı istikamette giden 16 CAA 16 plakalı otomobile çarptı.

Kilis Valisi İsmail Çataklı, Çankırı Ahi Yaran Meclisi ve Oğuz Boylarını Yaşatma Derneği Başkanı Recep Deneci ve beraberindeki dernek üyelerinden oluşan heyeti kabul etti.

Ahi Yaran Oğuz Boylarını Yaşatma Derneği Başkanı Ali Deneci de güzel bir projeyi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan Eraslan'ın fazla kan kaybetmesi ve kopan ayağının yerine dikilebilme ihtimalinin değerlendirilmesi için Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevki kararlaştırıldı.

Ahi Evran Anadolu Lisesi final maçında Kaman İMKB Fen Lisesi karşısında galip geldi.

Müsabakaların tamamlanmasıyla Genç erkeklerde Ahi Evran Anadolu Lisesi birinci, Kaman İMKB Fen Lisesi ikinci, Hacı Fatma Erdemir Anadolu Lisesi ise üçüncülük elde etti.