Kelime tanımını bul

Vikipedi
Ahnenerbe

Ahnenerbe (Geniş yazılışı Forschungs- und Lehrgemeinschaft das Ahnenerbe e.V.) (Anlamı: Irksal Miras Araştırma ve Eğitim Cemiyeti), Nazi Almanyası'nda nasyonal sosyalizm ile birlikte, spiritüel, eski Nordik Germen inanışlarını araştıran, Parapsikoloji ile ilgilenen ve Nazi Partisini oldukça etkileyen medyumlardan oluşan gizli örgüt.

Bazı Nazi ırk teorilerine göre Ari ırkın kaynağı, İzlanda ve Grönland arasında batmış Atlantis kıtasındaydı fakat Karl Haushofer bu kaynağın merkezi olarak Tibet'i görüyordu ve bu konuda, Tibet'e de çeşitli ekspedisyonlar yapmış olan İsveçli araştırmacı ve nazi sempatizanı Sven Hedin'in desteği arkasındaydı. Hedin Adolf Hitler tarafından çok tutulan bir isimdi. Öyle ki kendisi 1936 Berlin Yaz Olimpiyatları açılışı için Almanya'ya davet edilmişti. Sonuçta Tibet merkezli ari ırk araştırması için Ahnenerbe ekibi yola çıkmayı başardı.


Kuzey ırklarının kökeninin Tibet'te olduğuna inanan Antropoloji uzmanı Bruno Beger'de ekipteydi ve araştırma gezisi boyunca 300 kadar kafatasını inceleyip Tibet ve Sikkim insanları ile ilgili teknik bilgiler toplamak onun göreviydi.

Schäfer Tibet halkının ve Moğol ırkının Avrupa ırklarına dönüşümünün ara noktasını oluşturduğuna inanmıştı. ayrıca Tibet aristokrasisinin Avrupa'ya örnek olabilecek düzeyde olduğunu rapor ediyor, savaş bitip Üçüncü Reich dünyayı ele geçirdiğinde bölgenin liderliğini Tibetlilerin yapabileceğini düşünüyordu.

Ahnenerbe'nin en fantastik olayı bu Tibet gezisiydi. II. Dünya Savaşı bitip de Nazi Almanyası savaşı kaybettiğinde, Ahnenerbe'nin başı Dr. Wolfram Sievers idama mahkûm edildi. Ahnenerbe'den bu cezaya çarptırılan başka bir isim olmadı, genellikle birkaç yıllık hapis cezası görenler oldu. Sievers'in bu cezayı almasındaki en büyük etken, savaş sırasında Ahnenerbe'nin birçok deney için toplama kamplarındaki insanları kullanması ve birçok insanın bu deneyler sırasında hayatlarını kaybetmesiydi.