Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
aile
  • isim, toplum bilimi Evlilik ve kan bağına dayanan, karı, koca, çocuklar, kardeşler arasındaki ilişkilerin oluşturduğu toplum içindeki en küçük birlik
    "Birbirlerine nasıl tutkun, yangın bir aile olduklarını sayıp döktü." - L. Tekin
  • Aynı soydan gelen veya aralarında akrabalık ilişkileri bulunan kimselerin tümü
    "Kendilerinin hangi asil aileye mensup olduklarını bilmiyorum." - N. Hikmet
  • Birlikte oturan hısım ve yakınların tümü
  • Eş, karı
  • Aynı gaye üzerinde anlaşan ve birlikte çalışan kimselerin bütünü
  • Temel niteliği bir olan dil, hayvan veya bitki topluluğu, familya
Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü
aile

Canlıların sınıflandırılmasında benzer cinslerin meydana getirdiği grup anlamında kullanılan terim.

Matematik Terimleri Sözlüğü
aile

Ortak özellikleri olan matematiksel nesneler kümesi. (Örneğin yüzeyler ailesi, operatörler ailesi gibi.)

Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü
aile

Canlı organizmaların sistematik sınıflandırılmasında benzer cinslerin bir araya gelmesiyle oluşan kategori, familya.

Toplumbilim Terimleri
aile

Evlilik ve kan bağına, başka deyişle karı-koca, ana-baba-çocuklar, kardeşler vb. arasındaki ilişkilere dayalı olan bir toplum çekirdeği.

Budunbilim Terimleri Sözlüğü
aile

Erkeğin ve kadının çocuklarıyla oluşturdukları, iş bölümüne dayalı, küçük (çekirdek) ve büyük ya da dar ve geniş aile gibi tipleri olan toplumsal ve ekonomik temel birlik, a. bk. büyük aile, küçük aile.

Vikipedi
Aile

Aile, toplumun en küçük birimi olarak kabul edilir.

Çekirdek ailedeki çocukların evlenmesiyle de yeni bir çekirdek aile ortaya çıkar. Ama aile sözcüğünün bundan daha geniş anlamı da vardır. Daha çok sayıda akrabadan oluşan birimi, hatta bir soyu ya da sülaleyi tanımlamak için de aile sözcüğü kullanılır.

"Aile" sözcüğü günlük dilde çok değişik grupları tanımlamak için de kullanılır. Örneğin "Bu bir aile toplantısıdır" dendiğinde, o toplantıda yalnızca akrabaların bulunacağı anlaşılır. Bunlar amcalar, dayılar, teyzeler, halalar, yeğenler ve evlilik bağıyla aileye katılmış kişilerdir. Bütün bunlar bize, "aile" kavramının her zaman evliliğe ya da ortak atalara dayalı ilişkileri kapsadığını göstermektedir.

Köken Bilgisi[ değiştir]

Aile kelimesi dilimize Arapça عائلة /‘ā’ile/ kelimesinden geçmiştir.Kubbealtı Lügati Türkçede aile anlamında bark, eş, ev, hanedan, familya, karı, kodak, ocak, odbaşı, sülale gibi sözcükler de bulunmaktadır.Eş ve Yakın Anlamlı Kelimeler Sözlüğü Anadolu ağızlarında aile anlamında ayol, ceme, cibi, çanfır, çıba çoluk, genekop, hızan, mahluh, mavul, ocağ, oruk, şenlik, tayfa, tutun, uruk, üdegi gibi sözcükler tespit edilmiştir.Derleme Sözlüğü

"aile" kelimesinin kullanım örnekleri.

Çakırlı Köyü Camisinde Doğanyurt İlçe Müftüsü Zeki Abal tarafından kıldırılan cenaze namazının ardından genç çift, gözyaşları arasında aile kabristanlığına defnedildi.

NİĞDE (AA) - BETÜL ABBAK - Niğde'de, Yunus Emre Anadolu Lisesinin öğretmen ve öğrencilerinin kurduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kulübü'nün başlattığı "Haftada 1 Lira Bağış" kampanyası kapsamında, bağış kutusunda toplanan paralarla her ay ihtiyaç sahibi 7 aile sevindiriliyor.

Mağdur Sevim E'nin avukatı Abdüssamet Bal gazetecilere yaptığı açıklamada, itirazları üzerine aile içi şiddet olayı şüphelisi Fatih E'nin tutuklandığını belirterek, "Bu olaydan ötürü adalet birazcık geç tecelli etmiştir.

Serdal Türkoğlu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdülbari Aksoy ile Er Yusuf Mücahit Kaya’yı ziyaret etti.

Edremit Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Kenan Koç ve AEP eğitimcisi Uğur Çağa tarafından verilen seminerde, ‘sosyal hizmet merkezinin hizmetleri, ASDEP ve aile eğitim programının (AEP) tanıtımı’ yapıldı.

AEP Eğiticisi - Sosyolog Seçil Sargın Yaman tarafından Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen öğrenci ve personele yönelik ’Kadın Aile ve Toplum’ konulu seminerde; ’kadının toplumdaki yeri, çalışan kadın, evlilik, Aile, annelik, kadına yönelik şiddet’ gibi konulara değinildi.

AEP Eğiticisi Sosyolog Seçil Sargın Yaman tarafından gerçekleştirilen seminerde; Huzurlu bir aile ortamı için yapılması gerekenler, iyi bir dinleyici olma, öfke kontrolü, “Ben Dili” ile iletişimin önemi ve anlayışlı olma konularına değinildi.

Adapazarı ilçesinde yaşayan Huzur ve Aysun Uzun çiftinin 12 yaşındaki kızları Afra Uzun, 2 yıl önce diyabet hastalığına yakalanmış, kızlarının ihtiyacı olan cihazın masrafının artması nedeniyle zor günler geçiren aile, ulusal basın yayın kuruluşları aracılığıyla yardım istemişti.

Tören öncesi Agop Kotoğyan'ın eşi Suzan, oğlu Garen, kızı Darphin Kotoğyan ve diğer aile fertleri kilise girişinde taziyeleri kabul etti.

Ak Ali’nin didaktik bir mahiyette yazılan Camiü’l Ahbar eserinin namaz, oruç, aile hayatı gibi konuların içerdiği ifade eden Eliaçık, bu eserin halka öğüt vermek amacıyla kaleme alındığını kaydetti.

Seydişehir, Ahırlı ve Yalıhüyük ilçelerinin çevrelediği gölde, bölgede yaşayan 85 aile, kurdukları kooperatifle balıkçılık yapıyor.

Çok küçük yaşta ailesiz kaldığını ve aile sıcaklığını hiç yaşayamadığını belirten Güzel, her şeye rağmen hayata yüzerek tutunduğunu vurguladı.

Yılın altı ayında koruyucu ailelik için başvuru sayısı 888, koruyucu aile sayısı ise 605'e ulaştı.

Koruyucu aile sayısının her geçen yıl arttığını, toplumun bu konuda bilinçlendikçe ailesiz çocuk sayısının da azaldığını söyleyen Kadıoğlu, koruyucu aile konusunda öğretmen ve velilere bilgi verdi.

Bunun için yıllardır mücadele eden aile, bir dergide gördükleri koruyucu ailelik hakkında araştırma yaparak Gümüşhane aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne başvurdu.