Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
ajur
  • isim Delikli örgü, gözenek

"ajur" kelimesinin kullanım örnekleri.

Ajur branşında usta öğretici Esra Kansuk eğitim verirken, Tel Kırma branşında ise usta öğretici Tülay Kalkan eğitim verdi.

BELMEK Gümüş İşletmeciliği hocası, Şeref Naz Serhatoğlu, levha halinde aldıkları gümüşlerin ısıtıldıktan sonra kıl testere ile kesilerek ajur (delikli ve desen motifli) tekniği ile işleme tabi tutulduğunu ifade ederek, tesfiye ve cilalama yapıldıktan sonra kursiyerlerin gümüşleri yetenekleriyle birleştirerek, titiz el işçiliğiyle birbirinden güzel takıları yaptıklarını söyledi.

Kadınların tasarım yeteneklerini geliştirdikleri kursta sürgü tekniği, top örgüsü tekniği, balık sırtı tekniği ve ajur tekniği öğretiliyor.

Kadınların tasarım yeteneklerini geliştirdikleri kursta; sürgü tekniği, top örgüsü tekniği, balıksırtı tekniği ve ajur tekniği öğretiliyor.

Hasır örme, telkari, savat, ajur işi gibi yöreye özel tekniklerle de adlandırılan eşyalar çeşitli geleneklerle de özdeşleşiyor.

Ajur işlemi de bittikten sonra eserin içindeki zift veya kurşun çıkartılıyor.

Ajur ve kabartma tekniğinde bitkisel motifler bulunan camide, ahşap tavanın ortasında kare çerçeve içine alınmış sekizgen ve bunun merkezine konan dörtlü daire tavan göbek süslemesi de bulunuyor.

Bir yandan mücevher sektörünün en önemli katma değeri olan tasarımın gelişmesi için gerçekleştirilen AJUR 2015 tasarım yarışmasını kazanan tasarımlar ilan edilecek.