Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
akak
 • isim Yatak
 • Irmak, dere, çay, küçük akarsu
 • Suyun ivinti yeri
 • Eğimi, inişi fazla olan yer
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
akak
 1. Mecra, yatak, kuru sel yarıntıları, dere yatağı.

 2. bk. akar-1.

 3. Çağlayan, ırmak veya derede suyun hızlı aktığı yer: Akakta yüzme.

 4. Eğimi, inişi fazla olan yer, meyilli, eğimli.

 5. Cereyan, akıntı.

 6. bk. akarca (I)-3.

Uygulayım Terimleri Sözlüğü
akak

bayındırlık:

 1. Deniz, göl, ırmak vb. birbirine bağlamak ereğiyle açılan su yolu.

 2. döşem, kentçilik: Sıvı ya da gaz özdeklerin akmasına yarayan boru, künk vb. lağım.

 3. madencilik: Suları akıtmak amacıyla yeraltı geçitinin tabanına açılan su yolu.

"akak" kelimesinin kullanım örnekleri.

Toksoy, “Bu manada desteklerinden dolayı başta Sayın Bakanımız Ahmet Arslan’a, milletvekilimiz Selahattin Beyribey’e, Kars Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürümüz Hüseyin Düzgüne, AKAK Koordinatörlüğümüze ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Yaralılardan Mesut Akak ve Mehmet Ateş ise kurtarma ekiplerinin 1 saatlik çalışması sonucu sıkıştıkları yerden çıkartılarak ambulanslara alındı.

Nevin Güner de AKAK Projesi kapsamında kayın mantarı serası oluşturduğunu belirterek, "Kayın mantarı üretimi çok karlı bir iş.

Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy, AKAK ve IFAD yetkilileri Sarıkamış Hayvan Pazarı'nda incelemelerde bulundu.

AKAK kapsamında yapılacak olan hayvan pazarları ile ilgili sunum yapan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr.

AKAK projesi kapsamında kurulan İstiridye Mantarı seralarının ilk meyvelerini verdiğini dile getiren Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dursun Okur “Pazarda bugün görmüş olduğumuz bu istiridye mantarı AKAK Projesi kapsamında 6 üreticimizi 120 metre karelik istiridye mantarı serası projemizin ürünleridir.

Bu manada desteklerinden dolayı başta sayın bakanımız Ahmet Arslan'a, milletvekilimiz Selahattin Beyribey'e, Kars Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürümüz Hüseyin Düzgüne, AKAK Koordinatörlüğümüze ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu’nun (IFAD) finansörlüğünü yaptığı AKAK projelerinin çalışmaları ilimizde İl Özel İdare tarafından yürütülecek.

Kısa adı AKAK olan Ardahan, Kars, Artvin Kalkınma projesini bölge halkının hizmetine sokacağız.

Ayrıca Çoruh Havzası Rehabilitasyon Projesi ve AKAK Projesi kapsamında yüzde 70'i hibe destekli kırsalda yaşan köylülere gelir getirici ceviz, üzüm, hurma, dut ve zeytinden oluşan toplam 2 bin 500 meyve fidanı dağıttık.

Bu manada bizlere desteklerini esirgemeyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Ahmet Arslan’a, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız yetkililerine,Milletvekilimiz Selahattin Beyribey’e, Kars Valisi Rahmi Doğan’a,Sarıkamış Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman’a,Tarım İl Müdürlüğümüze, AKAK Koordinatörü ve personeline, IFAD yetkililerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.