Kelime tanımını bul

Kişi Adları Sözlüğü
Akan

Cinsiyet: Erkek

  1. Bir yerden bir yere doğru akan, giden.

  2. Çeşme, pınar.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
akan
  1. bk. akar-1.

  2. bk. akar-2.

  3. Ekin yığınlarını yağmurdan korumak için yığının üst tarafına yapılan hilâl şeklindeki cetvel.

Vikipedi
Akan

Akan şu anlamlara gelebilir:

  • Hüseyin Akan, Türk profesör
  • Mehmet Akan, Türk oyuncu
  • Metin Akan, Türk futbolcu
  • Tarık Akan, Türk oyuncu

"akan" kelimesinin kullanım örnekleri.

Ağır Ceza Mahkemesi Hilvan Salonu'nda görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar Mehmet Akan Işıkyıldız, Musa Taştaş, Zeynel Abidin Abacı ve İsmet Bağan ile avukatları ve yakınları katıldı.

Durum üzerine açıklama yapan İnönü Belediyesi yetkilileri, iddiaların gerçeği yansıtmadığını ve tek çabalarının yaklaşık olarak bin 500 yıldır akan, son yıllarda akmaz hale gelen içme suyu olarak kullanılan Martlı Suyunun vatandaşların hizmetine sunmak olduğunu bildirdi.

Duran her şey, duran insan duran kalp, duran demir, akan su dahi akmaz ise yosun ile cezalandırılır.

Volkanlardan akan lavların soğuması ve kristalleşmesiyle dörtgen, beşgen ve altıgen sütunlar şeklindeki lav sütunlarının çapları 50 ila 100 santimetre arasında, boyları ise 100 metreye ulaşmaktadır.

Metrelerce düz duvarlar, uzanan yollar ve arasından akan Anamas Dağı’nın kar sularıyla sadece Isparta’nın değil, tüm dünyanın da bilinmeyen gizli bir cenneti konumundaki Yaka Kanyonundaki etkinliğe 85 doğa severin iştirak ettiğini vurgulayan Büyükkafalı, “Doğaseverler, doğa yürüyüşü etkinliği kapsamında Anamas Dedegül Dağı Yaka Kanyonu’ndan geçiş yaptı.

Gümüş, altın, platin ve antrasit tonlarında metalik kumaşların, uçusan ve akan formlarda kullanılarak kadın siluetinin ön plana çıktığı tasarımlar, Tuvana Büyükçınar Demir’in ikonikleşmiş klasik formları, işleme ve nakış detaylarıyla güçlü Tuvanam kadınını tamamlıyor.

Öte yandan Koparan bölgesinde boşa akan suların Yenihayat barajında toplanarak içme ve sulama suyu olarak kullanılmasını sağlayacak olan "Çorum-Yenihayat Barajı Derivasyonları Projesi"de büyük önem arze diyor.

Ağaran Şelalesi çevresinde bulunun işletme yetkilileri ise görüntülerin eski tarihlerde çekildiğini, son günlerde şelaleden akan suyun görüntüsünde ve debisinde bir değişiklik olmadığını söylediler.

Bir anda önüne toprak ve ağaçları katarak büyük bir gürültüyle tepeden aşağıya akan sel suları Sarılar Mahallesi Çayyazı Kümeevleri mevkiinde bulunan ağılı sular altında bıraktı.

Hasan Akan ve yüksek lisans öğrencisi Maruf Balos tarafından yöreye özgü nadir bir bitki, 100 yıl sonra yeniden keşfedildi.

Güneşe aldanıp hazırlıksız olarak çarşıya çıkan vatandaşlar, çadırlardan akan birikinti sularından ıslanmamak için sağa sola kaçıştı.

Lakin yelin kayadan bir şey almadığı gibi onun bu cerahat ve denaet akan sözleri sadece karanlık zihniyetini hastalıklı ruh halini ortaya koymuştur.

Ambulans gelene kadar dayanık deriyi yavaş akan suyun altında tutmanız gerekmektedir.

Üzümcü Köyü sakinleri, azgın akan Zap Deresi'nin karşı tarafında bulunan Derav Mahallesi'ndeki akrabalarıyla ilkel teleferiğe doluşarak karşıya geçip bayramlaşıyor.

Özellikle coğrafyamızda oynanan oyunların, İslam bölgelerindeki akan kan ve gözyaşının durdurulma zamanı gelmedi mi?