Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
akar
  • isim Kiraya verilerek gelir getiren ev, dükkân, tarla, bağ vb. mülk, akaret
İktisat Terimleri Sözlüğü
akar

Kiraya verilerek gelir getiren taşınmaz mal.

Biyoloji Terimleri Sözlüğü
akar

bk. kene

Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü
akar

Akar takımına ait herhangi bir parazit.

Zanaat Terimleri Sözlüğü
akar

Akarsuların kenarındaki ya da içinden dere geçen çamaşırlık. (Kuzfındık, inönü -Eskişehir)

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
akar
  1. Irmak, dere, çay, küçük akarsu.

  2. Çeşme, pınar, kaynak, su oluğu.

  3. Çeşme yalağı.

  4. Suni ipekli, âdi kumaş.

  5. bk. akarca (I)-3.

Vikipedi
Akar

Akar ya da mayt, kenelerle birlikte acarina alttürünün büyük çoğunluğunu oluşturan eklem bacaklı canlı. İnsan vücudundan dökülen deri tozlarıyla ve parçacıklarıyla beslenir. İnsan vücudunda milyarlarca akar yaşamaktadır. En çok halı, koltuk, yatak ve tüylü veya kirli ortamlarda bulunur. Nemli bölgelerde yaşayan ve astıma sebebiyet veren akarlar, mikroskop aracılığıyla görülebilir. 55 mikron boyutuna kadar büyüyen akarlar vardır. 1 gr deri parçası 1.000.000 akarın beslenmesi için yeterlidir. 156 çeşit akar vardır. 5 yıl kullanılan bir yatakta 5 ile 10 milyon akar yaşadığı sanılmaktadır. İnsan sağlığı için büyük tehlike oluşturmaktadırlar. Genellikle küçük çocuklarda daha tehlikeli olduğu görülür. Bunun nedeni ise çocukların bağışıklık sisteminin daha az gelişmiş olmasıdır. Akarlar çeşitli enfeksiyonlara neden olabileceği gibi astım gibi ciddi hastalıklara da sebebiyet verebilir. Özellikle kış aylarında daha sağlıklı beslenmeli ve ellerimizi sürekli yıkamalıyız.

Akar (anlam ayrımı)

Akar, eklem bacaklı bir canlı türüdür. Şu anlamlara da gelebilir:

  • Hulusi Akar, Türk asker ve 29. Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı
  • Nasuh Akar, Türk güreşçi
  • Necip Akar, Türk eczacı ve sanayici
  • Serdar Akar, Türk sinema yönetmeni ve senarist

"akar" kelimesinin kullanım örnekleri.

Samandağ Belediyesi Başkan Vekili Meltem Ahraz Nural tarafından yapılan açıklamada, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’in Selahattin Akar adlı vatandaş tarafından saldırıya uğradığı belirtilerek, “Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’in uğradığı bu menfur saldırı kabul edilemez.

Meslek Komitesi Başkanı Ayhan Yavuz ve Komite Üyeleri Erol Akkaş, Hüseyin Dere, Şevket Başelen, Uğur Arıkök, Atilla Akın, Erhan Ülger, Yavuz Turak, İbrahim Akar, Hüsnü Güngör Akarca ile Tolga Çakır karşıladı.

Elektrik, Akpa Kimya, Adalı Makine, Panel Soğutma, Nakplas Ambalaj, Yavuzlar Palet, Karadeniz Tezyinat, Uğur Petrol, Elite Otomotiv, Arzulu Tarımsal Sulama, Meteksan, Özdenler Akar.

Elektrik, Akpa Kimya, Adalı Makina, Panel Soğutma, Nakplas Ambalaj, Yavuzlar Palet, Karadeniz Tezyinat, Uğur Petrol, Elite Otomotiv, Arzulu Tarımsal Sulama, Meteksan, Özdenler Akar.

Savcı, sanıklar Abbas Parilti, Abdurrahman Akpınar, Adem Mete, Ahmet Akpınar, Alaverdi Ateş, Asım Atabay, Aydın Yalvaç, Ayhan Selçuk, Bilal Aka, Canan Başgöze, Celal Aşçı, Cemalettin Ercan, Cevdet Kolat, Cuma Mehmet İnci, Ekrem Bayrak, Emin Bedir, Emrah Şenyuva, Ensar Akbalık, Ercan Ayaştı, Eyüp Çakırbay, Eyüp Dündar, Fatih Selen, Fuat Deliktaş, Gazianfer Boz, Güner Ersoy, Halit Akpınar, Haluk Alturan, Hasan Seven, Hulusi İnci, İbrahim Olğun, İbrahim Ethem Özer, İcabi Şimşek, İdris Saltabaş, İhsan Şenyuva, İlhan Tok, İsmail Ildız, İsmail Talay, Kadir Akar, Kenan Ünsal, Mehmet Özgedik, Mehmet Fikret Şireci, Mehmet Sami Bağdaş, Mehmet Şirin Arap, Mesut Özdemir, Metin Şat, Muhammet Ali Göksu, Murat Kort, Mustafa Aladağ, Musatafa Önder, Naci İçer, Naci Kaya, Nejdet Çiğdem, Niyazi Akkuş, Nizamettin Gül, Nizamettin Türkoğlu, Orhan Say, Özcan Karagöz, Rahman Kayımtu, Rahmi Altunel, Reşat Ekrem Çakırbay, Sabit Kabakcı, Salih Kesler, Selami Bal, Şefik Yalçınyavuz, Tahsin Tunç, Turan Demiriz, Veysel Akdoğan, Veysel Ayd

Orgeneral Akar, Savunma Bakanı Tuğgeneral Emir Hatemi, İstihbarat Bakanı Mahmoud Alavi ve Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin ile de görüşmelerde bulundu.

Minik erkekler A kategorisinde Selami Ulus Özdemir 23 stableford skorla birinci, Ahmet Yavuz Akar 21 stableford skorla ikinci, Baran Sarı aynı (21) stableford skorla üçüncü, minik kızlar A kategorisinde Öykü Alav 21 stableford skorla birinci, Nisa Güney aynı (21) stableford skorla ikinci, Mısra Nur İnan 18 stableford skorla üçüncü oldu.

Bakan Akar, hem mühimmatın hem de topun göreve elverişli olduğu raporlarını inceleme heyetinin teyit ettiğini belirterek, "Burada topun ateşlenmesini müteakip, merminin namluyu terk ettiğini, namludan çıktığını, daha sonra namlu gerisinde meydana gelen yüksek basınçtan dolayı geriye doğru bir alev çıktığını, bu alevin de bu patlamaları tetiklediğini ilk bulgu olarak söyleyebilirim.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Suriye ve Irak’ta yaşanılan istikrarsızlığı fırsat bilen PKK, YPG ve DEAŞ gibi terör örgütleri, bölgedeki otorite boşluğundan da istifade ederek, ülkemizde alçakça terör eylemi düzenlemişlerdir.

Fındık bitkisinin içindeki biyokimyasallar, bitkide bulunan hormonlarla soğuğa dayanımı arasındaki ilişkiyi de araştıracaklarını dile getiren Akar, prolin, şeker, elektriksel iletkenlik, aminoasitler gibi bazı biyokimyasalların inceleneceğini belirtti.

Kuvvet komutanları ile birlikte Devlet Mezarlığı’na giriş yapan Akar, Kurtuluş Savaşı’nda görev almış komutanların isimlerinin yazılı olduğu Anısal Duvar’a çelenk koydu.

Orgeneral Akar ile beraberindekiler milli mücadelede görev almış komutanların isimlerinin yazılı olduğu Anısal Duvar’a çelenk koydu, saygı duruşunda bulundu.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile beraberindeki heyet tören yolunda yürüyerek Milli Mücadele görev alan komutanların isimlerinin yazılı olduğu anısal duvara çelenk bırakıp, saygı duruşunda bulundu.

Festivale katılan diğer şairler ise şunlar: Jacek Dehnel (Polonya), Balazs Szöllössy (Macaristan), Arpad Kollar (Macaristan),, Hüseyin Ferhad, İrfan Yıldız, İsmail Kılıçarslan, Janos Terey (Macaristan), Les Wicks (Avustralya), Milosz Biedrzycki (Polonya), Mustafa Akar, Müesser Yeniay.

Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Hasan Akar katılmazken, Avukatı Mustafa Arıboğa hazır bulundu.