Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
akbaba
 • isim, hayvan bilimi Akbabagillerden, başı ve boynu çıplak olan, dağlık yerlerde yaşayan, leşle beslenen, çok yüksekten uçarak keskin gözleriyle çok uzakları görebilen, iri ve yırtıcı bir kuş, kerkes (Vultur monachus)
 • sıfat İhtiyar
 • sıfat Çıkarı için başkalarını sömüren
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
akbaba

Papatya.

Vikipedi
Akbaba (anlam ayrımı)

Akbaba, iri ve leş yiyen bir kuştur. Şu anlamlara da gelebilir:

 • Akbaba (dergi), haftalık siyasi mizah dergisi
 • Akbaba (grup), hard rock ve rock 'n' roll müzik grubu
 • Akbaba, Bartın
 • Akbaba, Beykoz
 • Akbaba, Divriği
 • Akbaba, Kars
 • Akbaba, Köse
 • Akbaba, Sultandağı
 • Akbaba, Tortum
Akbaba (dergi)

Akbaba, 1922- 1977 yılları arasında yayımlanmış haftalık siyasi mizah dergisi.

Türk edebiyatının en uzun ömürlü mizah dergilerindendir. 1922’de Beş Hececiler adlı edebiyat akımının iki önemli üyesi olan Yusuf Ziya Ortaç ve Orhan Seyfi Orhon tarafından kurulmuş; birkaç kez kesintiye uğramakla birlikte 1977’ye kadar çıkarılarak yaklaşık iki bin sayı yayımlanmıştır.

Akbaba (müzik grubu)

Akbaba, 80'li yılların sonu ve 90'lı yılların başlarında Hard Rock tarzında müzik yapmış İstanbul merkezli bir topluluktu. Türk rock tarihinde kült statüsüne sahip olan grubun 1990 yılında çıkardığı tek bir albümü (Moonlight) bulunmaktadır. Akbaba ülke dışına da hitap etmek amacıyla bu albümünde İngilizce sözlü bestelerine yer vermiştir.

1986 yılı subat ayinda İstanbul Kadıköy'de Vulture adıyla kuruldu Topluluğun kadrosunda Can Orkan Özülkü (vokal), Serhat Çiftdal (gitar), Tamer Turna (gitar), Haydar Tacettin (bas), ve Aykut Sabak (davul) bulunmaktaydı. O yıl topluluk adını, Hey dergisi ile röportaj yapılacağı vaadiyle Türkçe karşılığı olan Akbaba ile değiştirdi.

Ilk konserlerini de1986 yılında Yalova'da verdiler.

Akbaba, zamanın gençlik ve müzik dergisi Hey'in hazırladığı 'Hey Boys' adlı toplama bir albümde 'Moonlight' adlı rock baladı ile yer aldı. 'Hey Boys' ülkemizde 'Değişim Rüzgarları' adlı albümden sonra yayınlanan ikinci toplama albüm olmuş ve Yankı Müzik tarafından çıkarılmıştı.

Akbaba ilk yıllarda distortion yüklü bir üslüpla aşk ve sevgiden söz etmekteydi. 20'li yaşlarla birlikte sözler gittikçe sivriliyor ve topluluk üyelerinin protest tavırları öne çıkmaya başlıyordu. Bu değişimdeki en büyük payın sahibi gitaristleri Tamer Tuna'ydı. Vokalde Orkan'ın yerine Emre Özgen'in geçmesiyle Akbaba'da yeni bir dönem başladı.

Almanya'dan Türkiye'ye gelen ilk yabancı trash topluluğu Grinder'a Pentagram'la birlikte alt grup olmuş ve Boom müzik dergisinin Fame Star 90 yarışmasında birinci seçildiler. 22 Aralık 1990 tarihinde bu sonucu aldıklarında Pentagram, Kramp, Fethi Taner ve Ten On Ritchter gibi isimleri geride bırakmışlardı. Bu yarışmada kendilerine 7 kişiden oluşan yaylı, nefesli ve geri vokal ekibi eşlik etti. İlk ve tek albümleri olan 'Moonlight' Uzelli tarafından 1991 yılında İsmail Uzelli ve Tuncay Özkınay prodüksiyonu olarak yayınlandı. 110 saat süren bu albümün kayıtlarını SKS Stüdyosu'nda Doruk Onatkut ve Yücel Altınbaş (Sadaks) tarafından gerçekleştirildi.. 1992 yılına dek süren bu dönem başarılı konserlerle geçti. 13 Nisan 1992'de Yıldız Üniversite'ndeki son konserlerinde ve Atakoy Galleria'daki buz pisti uzerinde orkestrayı iyice güçlendirmiş ve sahneye 20 kişi çıkmışlardı. Konserde Akbaba'ya 4 keman, 2 viyola, 1 çello, 1 alto saksofon, 1 tenor saksofon,2 trompet, 1 trombon, 1 keyboard ve 2 geri vokal eşlik etti.

Akbaba başta İstanbul olmak üzere Türkiye'nin çeşitli illerinde 30'un uzerinde konser vermiştir.

23 Ağustos 2016 yılında ilk kadrosuyla yeniden bir araya gelen grup Kadıkoy Dorock XL’de bir konser vermiştir.

Akbaba

Akbaba, gündüz yırtıcıları (Falconiformes) takımının Yeni Dünya akbabaları (Cathartidae) familyasını ve Atmacagiller (Accipitridae) familyasına ait Eski Dünya akbabaları (Aegypiinae) alt familyasını oluşturan ve iri, leş yiyici kuşların ortak ismidir. Akbaba terimi belirli bir taksonomik grubu karşılamaz.

Akbaba (karakter)
 1. YÖNLENDİRME Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi karakterleri listesi

"akbaba" kelimesinin kullanım örnekleri.

Sokak, Anadolu Sokak, Cevahir Sokak, Kaya Sokak, Orta Sokak, Şehit Reşit Akbaba Sokak, Tağmaç Sokak, Kanarya Mahallesi, Alakarga Sokak, Anadolu Sokak, Deve Kuşu Sokak, Leylek Caddesi, Mavikuş Sokak, Sultan Murat Mahallesi, 2101.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin organizesi ile, Kişisel Gelişim ve Sosyal İletişim Uzmanı Yazar ve Eğitimci Fatih Akbaba, "Mehmet Akif Ersoy ile Anlaşabilmek ve İstiklal marşı" adlı konferans verdi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kültür etkinlikleri çerçevesinde Dursunbey’de Kişisel Gelişim ve Sosyal İletişim Uzmanı Yazar ve Eğitimci Fatih Akbaba’nın eşsiz anlatımı ile, "Mehmet Akif Ersoy ile Anlaşabilmek ve İstiklal marşı" isimli program gerçekleştirildi.

Adıyaman Belediyesi tarafından düzenlenen ve İletişim Uzmanı Fatih Akbaba’nın konuşmacı olarak katıldığı ‘Mehmet Akif ile Anlaşabilmek ve İstiklal Marşı Gençliği’ konulu konferans yoğun ilgi gördü.

Gencer, 70 yavrunun Eskişehir'de gözünü dünyaya açtığını dile getirerek, 30 mahmuzlu kaplumbağa, 7 Kamerun koyunu, 5 Valabi kangurusu, 4 çinçila, 4 deve kuşu, 3 mirket, 3 geyik, 2 ceylan, 2 halka kuyruklu lemur, 2 Grivet maymunu, 2 kapibara, 2 kirikajou, 2 mavi ara papağanı, 1 akbaba beç tavuğu ve 1 antilop ile hayvanat bahçesinin daha da renklendiğini aktardı.

Ender Gök başkanlığındaki AK Parti İl Gençlik Kollarının 50 kişilik yeni yönetim kurulunda Abdullah Çiçek, Abdülhamit Türk, Ahmet Genç, Ahmet Uçsuz, Ali Öz, Arif Batu, Burak Tekbaş, Burak Temur, Ceren Tokuç, Doğukan Akbaba, Ecenur Eralp, Edanur Ünal, Elif Altun, Eren Demir, Erol Çiftçi, Esranur Koç, Faruk Taşoğlu, Fatih Erdem, Ferhat Sidal, Ferhat Zengin, Gamze Kılıç, Görkem Samanlı, Gözde Aslan, Halil İbrahim Çelik, Halil Yavuz Saygı, Hamza Onur Kara, Hasan İlkcan Durmaz, Hilal Ay, İlyas Çavdar, İlhan Gök, İsmet Tekin, Kadircan Otan, Mağrifet İnan, Mehmet Erçin, Mehmet Özgün, Muhiddin Hakan Göz, Murat Ergüzel, Mustafa Kalaycı, Mustafa Kızıl, Onur Ademi, Ömer Faruk Kilit, Ömer Selçuk Kayı, Rumeysa Sarp, Serkan Eren, Sevnaz Murdan, Şeyma Işık, Şirvan Kamal, Yunus Takeş ve Zafer Ünal yer aldı.

Operasyonda yapılan aramalarda intihar eylemcilerinden dijital veriler ele geçirilirken, örgüt üyeleri olduğu tespit edilen ve aranan Leyla Kazak, Zeytin Sancı, Suriye uyruklu Hasan İbrahim, Ömer Bayram, İbrahim Akbaba, Hasarlı Emlik sahte kimlikler ile ele geçirildi.

Emre Akbaba, Galatasaray forması giyebilmek için gerekirse bir sene oynamamayı bile göze aldığını söyledi.

Halı güneşlendirme işini yapan Ayşe Akbaba da sabah erken saatlerden itibaren güne başladıklarını, halıların her iki yönünün de eşit düzeyde güneşlenmesini sağlamak için belirli aralıklarda ters çevirdiklerini anlattı.

Kazalarda yaralanan Meryem ve Burcu Taşdemir, Büşra, Nazlı ve Miraç Akbaba ile Ayşe Sıla Gürsen, Sehnem Peker, Ülkü Gürsen ve ismi öğrenilemeyen 2 kişi Malatya Devlet hastanesine kaldırıldı.

Kent merkezine 60 kilometre mesafede, yaban hayatı bakımından oldukça fazla türe ev sahipliği yapan tabiat parkında, bozayı, kızıl keçi, tilki, gelincik, sincap, sansar, yaban domuzu, kurt gibi hayvanların yanı sıra kaz, atmaca, şahin, kartal, akbaba, kerkenez, doğan, keklik, bıldırcın, su tavuğu, çulluk, kuyruksallayan ve ispinoz gibi kuşlar da yaşıyor.

Son zamanlarda merkezlerine özellikle insan ve doğa faktörlerinden dolayı yaralanmış kanatlı kuşların geldiğine işaret eden Çalışkan, bölgede türlerine az rastlanan yılan kartalı ve akbaba gibi kuş türlerinin de bu yaralı kanatlılar arasında bulunduğunu dile getirdi.

Edinilen bilgiye göre, Şanlıurfa İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Timleri, Eyyübiye ilçesine bağlı Karaali kırsal mahallesi mevkiinde önleyici kolluk faaliyeti icra ettiği esnada yaralı halde bir akbaba buldu.

Ancak Terim, Serkan Kırıntılı ve Çağlar Akbaba hamlelerinden istediği sonucu alamamıştı.

Vagner Lov olsun, Emre Akbaba olsun, Fernandes ve Efecan olsun, iyi bir performans çiziyorlar bu sene.