Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
akor
  • isim, müzik Üç veya daha çok sesin bir arada tınlaması
Gitar Terimleri Sözlüğü
akor

Üç veya daha çok sesin bir arada tınlaması.

Vikipedi
Akor

Akor, en az üç ayrı perdenin bir arada tınladığı ses kümesidir."chord." Britannica.com Hangi perdelerin üst üste konulacağı, yapılan müziğin stiline veya müzikte o anda yaratılmak istenen etkiye göre belirlenir.

Klasik tonal armonide akorlar, bir temel notanın üzerine üçlü aralıkların üst üste konulması ilkesiyle kurulurlar. Bu üçlülerin büyük (majör) veya küçük (minör) olmalarından doğan kombinasyonlarla da akorların cinsi belirlenir. Üç notadan oluşan akorlarda, birbirinden farklı dört çeşit akor tipi kurulabilir.

Do sesini kök (karar) ses (ks) kabul edecek olursak:

  • do-mi-sol (ks+b3+k3) (majör - major)
  • do-mib-sol (ks+k3+b3) (minör - minor)
  • do-mi-sol# (ks+b3+b3) (artık - augmented)
  • do-mib-solb (ks+k3+k3) (eksik - diminished)
  • NOTALARI LATİN ALFABESİNE GÖRE SİMGELEYEN HARFLER:

"DO" - C

"RE" - D

"Mİ" - E

"FA" - F

"SOL" - G

"LA" - A

"Sİ" - B 'dir.

  • Buradan; C(Do Majör) GAMI; C - D - E- F - G - A - B - C(Oktav) şeklinde yazılır.

C gamı ses aralıkları(dizi aralıkları), gitar baz alındığında her "bir perde yarım sestir" ve buna göre; [ C D E F G A B C(oktav) ] şeklinde, yani; 2 tam, 1 yarım, 3 Tam, 1 Yarım kalıbındadır. Standart majör dizi bu şekilde oluşur.

  • C GAMI ÜZERİNDE; C - Dm - Em - F - G - Am - Bm-5 akorlar bu şekilde yerleştirilir, oluşturulur. Yani; 1. ses major akor, 2. ses minör akor, 3. ses minör akor, 4. ses majör akor, 5. ses majör akor, 6. ses minör akor ve 7. ses minör - 5 veya dimione olarak kurulur. C majör gamı, transpoze edilerek(başka tonlara kaydırılarak aynı şekilde uygulanabilir.

ÖRNEK: D gamına kaydıralım. 2 tam, 1 yarım, 3 tam, 1 yarım kalıbına göre; D - Em - F#m - G - A - Bm - C#m-5 kalın harflerle ifade edilenler notalar ve kalın-ince tamamını belirten ibareler de aldığı akorlardır. Ton 1 tam ses transpoze edilmiş D tonuna kaydırılmıştır. Tekrar belirtildiği üzere; majör gam kalıpları ve aldıkları akorlar bu standartta oluşturulurlar.

"akor" kelimesinin kullanım örnekleri.

Portakal Çiçeği Karnavalı’nın fikir babası Ali Haydar Bozkurt da yaptığı konuşmada, yakın arkadaşı olan Kelleözü ile şarkının ilk yayıldığında “Yahu basit bir İspanyol altılısı, 4 akor.

STAT: 18 Temmuz HAKEMLER: Akor Karaca xx, Harun Öztekin xx, Ersin İşveren xx, Fukan Güngör xx DÜZCESPOR: İbrahim Karaca x, Burak Seres xxx, Furkan Çil xx, Murat Akgül xx (Bartu Umut dk.

Yağız, kurs sayesinde öğrencilerin nota, ritim ve akor basmayı öğrendiğini anlatarak, "Kendileri de çok mutlu oluyor.

Çoğu zaman bir Bach Chorale alıp daha sonra akor yapısını analiz edip kendi melodilerimi kendi melodilerimi bu harmoni üzerine inşa ediyorum.

MEMGE merkezinde düzenlenen törene; AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve AK Parti Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Turan Çakır, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, Lokantacılar Tatlıcılar Pastacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Balcı, Osmanlı mutfağı alanındaki ünlü şef Yunus Emre Akor ve kursiyerler katıldı.

Akor Düğün Salonu’nda verilen kahvaltıya Başkan Yaşar’ın yanı sıra, Yenimahalle Belediyesi Başkan Yardımcıları Başar Bal, Erhan Aras, Hüseyin Boran, Yaşar Neslihanoğlu, Yenimahalle Belediyesi CHP Grup Başkan Vekili Kayhan Yüregir, Ata Mahallesi muhtarı ve çok sayıda esnaf katıldı.

Atölyede şunlar yapılacak: Entonasyon, ton kalitesi, nota okuma, doğaçlama, teknik, kompozisyon, akor bilgisi, gamlar, Türk müziği formları, halk müziği bilgisi.

Ses kalınlaştırmanın yaklaşık 2 saatlik cerrahi bir operasyon olduğunu açıklayan Azizli sözlerine şöyle devam ediyor; "Boyun ön tarafından ufak bir kesi yapılmakta ve ses tellerinin yapıştığı kıkırdak ile ses tellerine adeta akor yapmaktayız.

Çoğu zaman bir Bach Chorale alıp daha sonra akor yapısını analiz edip kendi melodilerimi kendi melodilerimi bu harmoni üzerine inşa ediyorum.