Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
ala
 • sıfat Karışık renkli, çok renkli, alaca
  "Ala kilim eskimiş."
 • isim Alabalık
 • Açık kestane renginde olan, ela (göz)
 • isim Kekliğin boynundaki siyah halka
Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü
ala

anat. Kanat.

Biyoloji Terimleri Sözlüğü
ala
 1. Kanat şeklinde uzamış bir yapı.

 2. Baklagiller familyasına ait türlerin çiçek kısımlarından biri.

 3. Bazı meyve ya da tohumların rüzgârla dağılmasını sağlayan zarsı uzantı.

 4. Kemik üzerindeki kanat benzeri uzantı.

Kişi Adları Sözlüğü
Ala

Cinsiyet: Erkek

 1. Karışık renkli, çok renkli, alaca.

 2. Açık kestane renginde olan, ela.

 3. Kekliğin boynundaki siyah halka.

 4. Benekli.

 5. Tam olgunlaşmamış.Cinsiyet: Kız

  1. Karışık renkli, çok renkli, alaca.

  2. Açık kestane renginde olan, ela.

  3. Kekliğin boynundaki siyah halka.

  4. Benekli.

  5. Tam olgunlaşmamış.

Zanaat Terimleri Sözlüğü
ala

Avcıların, gizlenme kümelerinin önüne gerdikleri örtü. (Kızılağaç, Gedikli, Çatak, Gökmenler *Saimbeyli -Adana)

Halkbilim Terimleri Sözlüğü
ala

Dinleyenleri eğlendirmek amacıyla düzenlenen, içi kurnazlık ve dalaverelerle dolu olan bir tür düzmece anlatı, bk. halk alası. krş. masal, öykü.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
ala
 1. Siyahla beyaz karışık renk, siyahlı beyazlı.

 2. Kahverengi ile kırmızı arası bir renk.

 3. Açık kahverengi, ela (göz hakkında).

 4. Kekliğin boynundaki siyah halka: Palazın alaları çıktı.

 5. Çok renkli, karışık renkli: Ala kilim eskimiş.

 6. Beyaz rengi çok olan şey, kirli bez.

 7. Açık al, doru ile al arası bir at donu.

"ala" kelimesinin kullanım örnekleri.

Erdoğan, Keçiören'deki konutunda, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve İçişleri Bakanı Beşir AtAlay, Başbakanlık Müsteşarı Afkan Ala ile bir araya geldi.

Sarıkamış’taki kayak merkezi yerine Kamışlı Tepesi’ni tercih ettiklerini belirten Afkan Ala isimli vatandaş, çok memnun kaldıklarını ve bölgedeki dağların kaymak için uygun olduğunu belirtti.

Tanrıkulu, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergesinde, “Lübnan’dan yayın yapan El Ahbar gazetesinden Suheyb Ancarini’nin haberindeki, ‘Ürdün’den Türkiye’ye binlerce ‘cihat’çı taşıyan bir ‘hava köprüsü’ oluşturulduğu’ iddiası doğru mudur?

Darbe giris¸iminin kars¸ısında durmak ve kıs¸la gu¨venligˆini sagˆlamak amacıyla hareket eden Albay Sait Ertürk ve mu¨s¸teki Albay Davut Ala'nın, emniyet gu¨c¸leri ile koordine sagˆlanarak, kıs¸ladaki darbeci askerleri teslim almak ic¸in zırhlı arac¸ların korumasında Topkule Kıs¸lası'na girdikleri anlatılan iddianamede, kıs¸ladaki darbeci askerlerin, "teslim olun" c¸agˆrıları ve emniyet gu¨c¸lerinin u¨zerine yogˆun s¸ekilde ates¸ etmeye bas¸laması üzerine c¸ıkan c¸atıs¸mada polis memuru Serdar Gökbayrak ve Albay Sait Ertürk'ün vurularak şehit olduğu, polis memurları Ferdi Akyün, Veysel Akdağ, Muslahattin Murat Birlik, Kemal Cavit Alpdemir ve Yas¸ar Demiral'ın ise yarAlandığı anlatılıyor.

Darbe girişiminin karşısında durmak ve kışla güvenliğini sağlamak amacıyla hareket eden Albay Sait Ertürk ve müşteki Albay Davut Ala'nın, emniyet güçleri ile koordine sağlanarak, kışladaki darbeci askerleri teslim almak için zırhlı araçların korumasında Topkule Kışlası'na girdikleri anlatılan iddianamede, kışladaki darbeci askerlerin, "teslim olun" çağrıları ve emniyet güçlerinin üzerine yoğun şekilde ateş etmeye başlaması üzerine çıkan çatışmada polis memuru Serdar Gökbayrak ve Albay Sait Ertürk'ün vurularak şehit olduğu, polis memurları Ferdi Akyün, Veysel Akdağ, Muslahattin Murat Birlik, Kemal Cavit Alpdemir ve Yaşar Demiral'ın ise yarAlandığı anlatılıyor.

Darbe giris¸iminin kars¸ısında durmak ve kıs¸la güvenligˆini sagˆlamak amacıyla hareket eden Albay Sait Ertürk ve müs¸teki Albay Davut Ala'nın, emniyet güçleri ile koordine sagˆlanarak, kıs¸ladaki darbeci askerleri teslim almak için zırhlı araçların korumasında Topkule Kıs¸lası'na girdikleri anlatılan iddianamede, kıs¸ladaki darbeci askerlerin, "teslim olun" çagˆrıları ve emniyet güçlerinin üzerine yogˆun s¸ekilde ates¸ etmeye bas¸laması üzerine çıkan çatıs¸mada polis memuru Serdar Gökbayrak ve Albay Sait Ertürk'ün vurularak şehit olduğu, polis memurları Ferdi Akyün, Veysel Akdağ, Muslahattin Murat Birlik, Kemal Cavit Alpdemir ve Yas¸ar Demiral'ın ise yarAlandığı anlatılıyor.

Darbe giris¸iminin kars¸ısında durmak ve kıs¸la güvenligˆini sagˆlamak amacıyla hareket eden Albay Sait Ertürk ve müs¸teki Albay Davut Ala'nın, emniyet güçleri ile koordine sagˆlanarak, kıs¸ladaki darbeci askerleri teslim almak için zırhlı araçların korumasında Topkule Kıs¸lası'na girdikleri anlatılan iddianamede, kıs¸ladaki darbeci askerlerin, "teslim olun" çagˆrıları ve emniyet güçlerinin üzerine yogˆun s¸ekilde ates¸ etmeye bas¸laması üzerine çıkan çatıs¸mada, polis memuru Serdar Gökbayrak ve Albay Sait Ertürk'ün vurularak şehit olduğu, polis memurları Ferdi Akyün, Veysel Akdağ, Muslahattin Murat Birlik, Kemal Cavit Alpdemir ve Yas¸ar Demiral'ın ise yarAlandığı anlatılıyor.

Allahümme leke sumtü ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü, sübhaneke ve ala rızkıke eftartü veli savmel' ğadin min şehri ramazane nev eytü fağfir li ma kaddemtü vema" ahhertü.

Arapçası "Allahümme leke sumtü ve ve bike amentü ve ala rızkıke eftartü ve aleyke tevekkeltü, sübhaneke ve bi hamdike tekabbel minmi, inneke entes semiul alim.

Düzce Avcıbaşı Kupasını Vali Yardımcısı Salih Karabulut, Gümüşova Kaymakamı Faruk Bülent Baygüven, Düzce Milletvekili Fevai Arslan, Atıcılık ve Avcılık Federasyon Başkanı Nur Ala Aliş, Asbaşkanı Abdurrahman Külünk, Genel Sekreter Yasemin Gök, Gümüşova Belediye Başkanı Ahmet Azap, Cumayeri Belediye Başkanı Recep Tuna, Ak Parti İl Başkanı Metin Kaşıkoğlu, Gümüşova İlçe Jandarma Komutanı İsmail Bel ve Düzce Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Feyzullah Dereci yakından takip etti.

Sayın Cumhurbaşkanım, zatı şahaneleri ali ala hazretleri ve hanımefendilerini, Sayın Başbakanım ali cenapları ve hanımefendilerini, Sayın Diyanet İşleri Başkanımız ve hanımefendilerini, saygıdeğer protokol üyelerini, değerli misafirleri gönülden selamlıyorum.

Ekşili pilav, domatesli bulgur pilavı, tirit, toklu ekmeği, sarımsaklı köfte, ala pilav, patates paçası, çömlek kebabı, cevizli börek ve etli ekmek olmak üzere 11 çeşit yemeğin yarıştığı yarışmada, yarışmacılar jüri üyelerini etkileyebilmek için tüm hünerlerini sergiledi.

Fundagiller familyası içinde yer ala n ve halk dilinde yaban çileği olarak anılan bu çilek türü, görünüşü itibari ile de çilekten çok daha küçük bir yapıya sahip.

Kilis Devlet Hastanesi Kadın Doğum Servisi'nde doğum gerçekleştirilen Suriyeli Ala Şabuk, Nesrin Maki ve Hena Nacar anne olmanın sevincini yaşadı.

ALA sistemi parçALArının her yerinde, yekpare olarak şekillenebilme veya kalıplanma özelliğine sahip, parlak, çıplak Dövme Kompozit Malzeme kullanılıyor.